09
2015

Halep, η εκλεκτή

By ab 0

Τα είχε όλα ο τελευταίος προημιτελικός των γυναικών στο Arthur Ashe. Αλλαγές συναισθημάτων, τρία εξαντλητικά σετ, διακοπή λόγω βροχής, ένταση και φυσικά πάθος. Στο τέλος, η Simona Halep ήταν εκείνη που πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην Victoria Azarenka και την πρώτη της πρόκριση στα ημιτελικά του US Open.

Χρειάστηκαν 2 ώρες και 40 λεπτά και μια ωριαία περίπου διακοπή που μεσολάβησε, για να βγει και η τελευταία ημιφιναλίστ του US Open. Εκείνη ήταν η Simona Halep, η οποία κέρδισε την Victoria Azarenka με 6-3, 4-6, 6-4, σε έναν προημιτελικό που κάλυψε τις προσδοκίες όσων περίμεναν ένα μεγάλο ντέρμπι.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο σετ, στο οποίο έκανε 8 αβίαστα λάθη και έβγαλε 12WINNERS – έναντι 4 της Azarenka – η Halep προηγήθηκε δίκαια με 6-3, ενώ είχε ευκαιρίες για να πάρει ακόμα πιο εύκολα το σετ.

Η Ρουμάνα όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα τη δουλειά και στο 2ο σετ η Azarenka ανέβηκε αρκετά, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Η Λευκορωσίδα προηγήθηκε μέχρι και με 5-2 και μπορεί η Halep να μείωσε σε 5-4, αλλά τελικά έκανε το break στο κρισιμότερο σημείο και έκλεισε το σετ με το υπέρ της 6-4.

Ο αγώνας οδηγήθηκε σε 3ο σετ, ένα σετ που διακόπηκε για αρκετή ώρα εξαιτίας της βροχής, στο 4ο game. Με την επιστροφή των δύο παικτριών στο γήπεδο, η Halep ήταν πολύ καλύτερη και εκμεταλλεύτηκε τη διακοπή αυτή, για να ελέγξει πλήρως το ρυθμό. Η Ρουμάνα ήταν πολύ καλή και είχε 16WINNERS και 5 λάθη στο σετ.

Η 23χρονη Ρουμάνα σταμάτησε την αντεπίθεση της Vika στο 10ο game, καθώς επέστρεψε από το 15-30 και κέρδισε 3 συνεχόμενους πόντους για να κλειδώσει τη νίκη της. Η Azarenka έκανε το 42ο αβίαστα λάθος της στο match point της Halep και ο προημιτελικός ολοκληρώθηκε, έπειτα από 2 ώρες και 40 λεπτά.

Κάπως έτσι η Νο2 τενίστρια του ταμπλό πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του US Open και αύριο θα αντιμετωπίσει τη Flavia Pennetta. Η Halep θα αναζητήσει τη δεύτερη πρόκρισή της σε τελικό Grand Slam μετά από την περσινή της πορεία στο Roland Garros, ενώ η Pennetta θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα της σε ημιτελικό Grand Slam.