Blog
  • Main page
21
09
2015

Davis Cup: Όλα τα αποτελέσματα

By tgi 0

Η Ιαπωνία “άλωσε” την Κολομβία και εξασφάλισε την παραμονή της στο World Group, ενώ οι Κροάτες χωρίς τον Marin Cilic έφυγαν με μια σπουδαία νίκη από τη Βραζιλία. Στην 1η κατηγορία, οι Ισπανοί των Rafael Nadal και David Ferrer “σκούπισαν” με 5-0 τη Δανία στο Odense. Δείτε όλα τα αποτελέσματα του τριημέρου του Davis Cup, σε World Group, 1η και 2η κατηγορία.

Κατ’ αρχάς, σήμερα κρίθηκαν και οι 2 ημιτελικοί του World Group. Όπως αναμενόταν, ο Andy Murray έστειλε τους Βρετανούς στον τελικό, καθώς κέρδισε τον Bernard Tomic και “έγραψε” το 3-1 με την Αυστραλία, που μείωσε στον αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τη νίκη του Θανάση Κοκκινάκη.

Στον άλλον ημιτελικό το Βέλγιο έγραψε ιστορία, αφού κέρδισε και τα δύο μονά της Κυριακής κάνοντας το 3-2 με την Αργεντινή και πέρασε στον τελικό για πρώτη φορά μετά από 111 χρόνια! Οι Βέλγοι θα φιλοξενήσουν και το τελευταίο tie της χρονιάς, το τριήμερο 27-29 Νοεμβρίου.

WORLD GROUP – SEMIFINALS

Μεγάλη Βρετανία – Αυστραλία 3-2
Emirates Arena, Γλασκώβη, Μεγάλη Βρετανία (Hard, Indoor)
Andy Murray v. Thanasi Kokkinakis 6-3, 6-0, 6-3
Daniel Evans v. Bernard Tomic 3-6, 6-7 (2), 7-6 (4), 4-6
Andy Murray/Jamie Murray v. Lleyton Hewitt/Sam Groth 4-6, 6-3, 6-4, 6-7 (6), 6-4
Andy Murray v. Bernard Tomic 7-5, 6-3, 6-2
Daniel Evans v. Thanasi Kokkinakis 5-7, 4-6

Βέλγιο – Αργεντινή 3-2
Forest National, Βρυξέλλες, Βέλγιο (Hard, Indoor)
David Goffin v. Federico Delbonis 7-5, 7-6 (3), 6-3
Steve Darcis v. Leonardo Mayer 6-7 (5), 6-7 (1), 6-4, 3-6
Ruben Bemelmans/Darcis v. Carlos Berlocq/Mayer 2-6, 6-7 (2), 7-5, 6-7 (5)
David Goffin v. Diego Schwartzman 6-3, 6-2, 6-1
Steve Darcis v. Federico Delbonis 6-4, 2-6, 7-5, 7-6 (3)

Στα Play-offs του World Group, όπου βγήκαν οι ομάδες που θα παραμείνουν στο World Group και αυτές που υποβιβάστηκαν στην 1η κατηγορία, πέτυχε μεγάλη νίκη η Ιαπωνία, που “άλωσε” την Κολομβία με 3-2, παρόλο που έχανε με 2-1. Ο Kei Nishikori έκανε το καθήκον του στον αγώνα με τον Santiago Giraldo, ωστόσο μεγαλύτερη αίσθηση προκάλεσε η σπουδαία νίκη του Taro Daniel, ενάντια στον Alejandro Falla.

Στο World Group θα παραμείνουν οι Ελβετία, Τσεχία, Ιταλία, ΗΠΑ, Γερμανία και Βραζιλία, που ξεπέρασαν χωρίς να χρειαστεί 5ο rubber τους αντιπάλους τους. Η Πολωνία νίκησε την τελευταία στιγμή τη Σλοβακία, καθώς στον 5ο αγώνα ο Michael Przysiezny νίκησε τον Norbert Gombos με 3-0 σετ και έκανε το τελικό 3-2 για τους Πολωνούς.

WORLD GROUP – PLAYOFFS

Iνδία – Τσεχία 1-3
R.K. Khanna Tennis Stadium, Νέο Δελχί, Ινδία (Hard, Outdoor)
Υuki Bhambri v. Lukas Rosol 2-6, 1-6, 5-7
Somdev Devvarman v. Jiri Vesely 7-6 (3), 6-4, 6-3
Rohan Bopanna/Leander Paes v. Adam Pavlasek/Radek Stepanek 5-7, 2-6, 2-6
Yukji Bhambri v. Jiri Vesely 3-6, 5-7, 2-6

Ελβετία – Ολλανδία 4-1
Palexpo, Γενεύη, Ελβετία (Hard, Indoor)
Stan Wawrinka v. Thiemo de Bakker 2-6, 6-3, 4-6, 6-3, 7-5
Roger Federer v. Jesse Huta Galung 6-3, 6-4, 6-3
Marco Chiudinelli/Federer v. de Bakker/Matwe Middelkoop 6-7 (7), 6-4, 6-4, 4-6, 1-6
Roger Federer v. Thiemo de Bakker 6-3, 6-2, 6-4
Henri Laaksonen v. Tim van Rijthoven 7-6 (11), 6-3

Ρωσία – Ιταλία 1-4
Sports Palace, Irkutsk, Ρωσία (Hard, Indoor)
Teymuraz Gabashvili v. Simone Bolelli 7-6 (2), 6-1, 6-3
Andrey Rublev v. Fabio Fognini 6-7 (8), 2-6, 2-6
Evgeny Donskoy/Konstantin Kravchuk v. Bolelli/Fognini 5-7, 6-2, 6-7 (5), 6-7 (2)
Teymuraz Gabashvili v. Fabio Fognini 6-7 (4), 3-6, 6-7 (5)
Konstantin Kravchuk v. Paolo Lorenzi 4-6, 6-7 (3)

Ουζμπεκιστάν – ΗΠΑ 1-3
Olympic Tennis School, Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν (Clay, Outdoor)
Denis Istomin v. Steve Johnson 6-1, 3-6, 7-6 (5), 6-7 (3), 7-5
Farrukh Dustov v. Jack Sock 5-7, 3-6, 2-6
Dustov/Istomin v. Johnson/Sam Querrey 3-6, 2-6, 2-6
Denis Istomin v. Jack Sock 2-6, 6-2, 4-6, 4-6

Κολομβία – Ιαπωνία 2-3
Club Campestre, Pereira, Κολομβία (Clay, Outdoor)
Santiago Giraldo v. Taro Daniel 6-4, 6-3, 3-6, 1-6, 6-4
Alejandro Falla v. Kei Nishikori 6-7 (3), 6-7 (1), 5-7
Juan Cabal/Robert Farah v. Yoshihito Nishioka/Yasutaka Uchiyama 6-7 (4), 6-2, 6-3, 6-2
Santiago Giraldo v. Kei Nishikori 4-6, 2-6, 6-7 (3)
Alejandro Falla v. Taro Daniel 6-7 (3), 3-6, 2-6

Δομινικανή Δημοκρατία – Γερμανία 1-4
Centro Nacional, Santo Domingo, Δομινικανή Δημοκρατία (Hard, Outdoor)
Victor Estrella Burgos v. Dustin Brown 6-4, 5-7, 7-6 (3), 7-6 (5)
Jose Hernandez Fernandez v. Philipp Kohlscrheiber 1-6, 3-6, 1-6
Burgos/Hernandez Fernandez v. Kohlschreiber/Philipp Petzschner 3-6, 2-6, 2-6
Victor Estrella Burgos v. Philipp Kohlschreiber 4-6, 1-6, 2-6
Roberto Cid v. Benjamin Becker 4-6, 6-7 (4)

Βραζιλία – Κροατία 1-3
Costao do Santinho Resort, Florianopolis, Βραζιλία (Clay, Outdoor)
Thomaz Bellucci v. Mate Delic 6-1, 6-4, 3-6, 6-4
Joao Souza v. Borna Coric 4-6, 6-7 (5), 1-6
Marcelo Melo/Bruno Soares v. Iva Dodig/Franko Skugor 0-6, 6-3, 6-7 (2), 6-7 (3)
Thomaz Bellucci v. Borna Coric 2-6, 6-4, 6-7 (4), 0-4

Πολωνία – Σλοβακία 3-2
Gdynia Arena, Gdynia, Πολωνία (Hard, Indoor)
Michal Przrysiezny v. Martin Klizan 4-6, 4-6, 4-6
Jerzy Janowicz v. Norbert Gombos 7-6 (1), 6-4, 6-7 (5), 6-2
Lukasz Kubot/Marcin Matkowski v. Andrej Martin/Igor Zelenay 6-3, 6-4, 6-4
Jerzy Janowicz v. Martin Klizan 3-6, 6-7 (4), 3-6
Michal Przysiezny v. Norbert Gombos 6-3, 6-4, 6-4

Στην 1η κατηγορία ξεχώρισε η νίκη της Ισπανίας, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τους Rafael Nadal και David Ferrer από το 2013 και συνέτριψε τους Δανούς με 5-0. Στη 2η κατηγορία, η Πορτογαλία του Joao Sousa ξεπέρασε το σοκ του πρώτου αγώνα (ο Sousa είχε ηττηθεί από τον Egor Gerasimov) και κέρδισε τους Λευκορώσους με 3-2, ενώ οι Βούλγαροι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Grigor Dimitrov και υποβιβάστηκαν στην 3η κατηγορία!

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΑΜΕΡΙΚΗ

Μπαρμπέιντος – Εκουαδόρ 2-3
National Tennis Centre, St. Michael, Μπαρμπέιντος (Hard, Outdoor)
Darian King v. Ivan Endara 6-4, 6-4, 6-2
Haydn Lewis v. Emilio Gomez 1-6, 6-7 (1), 4-6
King/Russell Moseley v. Gonzalo Escobar/Gomez 3-6, 4-6, 1-6
Darian King v. Emilio Gomez 7-5, 7-6 (3), 6-1
Seanon Williams v. Gonzalo Escobar 2-6, 1-6, 0-6

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΕΥΡΩΠΗ/ΑΦΡΙΚΗ

Λιθουανία – Ουκρανία 1-4
Siemens Arena, Vilnius, Λιθουανία (Hard, Indoor)
Ricardas Berankis v. Vladyslav Manafov 6-4, 6-2, 6-2
Laurynas Grigelis v. Ilya Marchenko 0-6, 1-6, 7-6 (5), 6-4, 3-6
Berankis/Grigelis v. Marchenko/Denys Molchanov 6-7 (4), 7-6 (3), 4-6, 2-6
Ricardas Berankis v. Ilya Marchenko 5-7, 2-6, 2-6
Lukas Mugevicius v. Marat Deviatiarov 1-6, 3-6

Δανία – Ισπανία 0-5
Odense Idrætshal, Odense, Δανία (Hard, Indoor)
Mikael Torpegaard v. Rafael Nadal 4-6, 3-6, 2-6
Frederik Nielsen v. David Ferrer 1-6, 5-7, 2-6
Thomas Kromann/Nielsen v. Nadal/Fernando Verdasco 4-6, 6-3, 6-7 (4), 4-6
Frederik Nielsen v. Roberto Bautista Agut 3-6, 4-6
Mikael Torpegaard v. David Ferrer 1-6, 3-6

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΑΣΙΑ/ΩΚΕΑΝΙΑ

Ταϊλάνδη – Κίνα 0-5
The National Tennis Development Centre, Nonthaburi, Ταϊλάνδη
Warit Sornbutnark v. Ze Zhang 1-6, 0-6, 0-6
Pruchya Isarow v. Di Wu 6-7 (6), 2-6, 2-6
Sonchat Ratiwatana/Sanchai Ratiwatana v. Zhe Li/Mao Gong 6-7 (6), 6-2, 6-7 (3), 0-1 r
Pruchya Isarow v. Ze Zhang 4-6, 1-6
Warit Sornbutnark v. Zhe Li 1-6, 0-6

2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΑΜΕΡΙΚΗ

Χιλή – Βενεζουέλα 5-0
Club Palestino, Σαντιάγκο, Χιλή (Clay, Outdoor)
Gonzalo Lama v. Ricardo Rodriguez 6-4, 6-1, 7-5
Hans Podlipnik-Castillo v. Jordi Munoz-Abreu 6-4, 6-3, 6-3
Christian Garin/Podlipnik-Castillo v. Rodriguez/Luis David Martinez 7-6 (0), 6-4, 7-6 (2)
Juan Carlos Saez v. Miguel Angel Este 6-3, 6-2
Gonzalo Lama v. Jordi Munoz-Abreu 6-1, 6-3

2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΕΥΡΩΠΗ/ΑΦΡΙΚΗ

Βουλγαρία – Ουγγαρία 2-3
Bulgarian National Tennis Center, Σόφια, Βουλγαρία (Clay, Outdoor)
Dimitar Kutrovsky v. Peter Nagy 4-6, 0-6, 3-6
Dimitar Kuzmanov v. Marton Fucsovics 3-6, 1-6, 1-6
Tihomir Grozdanov/Aleksandar Lazov v. Fucsovics/Levente Godry 2-6, 7-6 (3), 6-4, 4-6, 6-1
Aleksandar Lazov v. Marton Fucsovics 3-6, 4-6, 2-6
Dimitar Kuzmanov v. Gabor Borsos 6-2, 6-7 (2), 6-2

Πορτογαλία – Λευκορωσία 3-2
Clube de Ténis de Viana, Viana do Castelo, Πορτογαλία (Clay, Outdoor)
Joao Sousa v. Egor Gerasimov 6-0, 6-1, 2-6, 2-6, 4-6
Gastao Elias v. Uladzimir Ignatik 6-3, 7-6 (3), 7-5
Elias/Sousa v. Sergey Betov/Max Mirnyi 7-6 (3), 4-6, 6-3, 6-7 (5), 6-3
Joao Sousa v. Uladzimir Ignatik 6-1, 6-1, 6-4
Rui Machado v. Egor Gerasimov 7-6 (3), 1-6, 4-6

2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΑΣΙΑ/ΩΚΕΑΝΙΑ

Πακιστάν – Κινεζική Ταϊπέι 3-2
Ulusal Tenis Egitim Merkezi Tennis Club, Σμύρνη, Τουρκία (Hard, Outdoor)
Aqeel Khan v. Jui-Chen Hung 5-7, 6-4, 6-1, 6-4
Samir Iftikhar v. Jimmy Wang 3-6, 2-6, 0-6
Khan/Aisam Qureshi v. Chieh-Fu Wang/Jimmy Wang 6-2, 6-3, 3-6, 6-3
Aqeel Khan v. Chieh-Fu Wang 7-6 (2), 2-6, 6-7 (5), 6-1, 3-6
Qisam Qureshi v. Jui-Chen Hung 7-6 (3), 4-6, 6-4, 6-3

Πηγή: tennisnews.gr

Translate »