07
2014

Πολύ σκληρός για να πεθάνει!

By tgi 0

Μετά από μια ισοδύναμη και σπουδαία μάχη στο ιστορικό κεντρικό court του All England Club, ο Νόβακ Τζόκοβιτς πρόταξε την εμπειρία και τη σπουδαία πνευματική του δύναμη για να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του υπερ-αθλητή Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και με 3-1 σετ επί του Βούλγαρου, πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Wimbledon!

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έκανε ότι μπορούσε, ξεδίπλωσε το αστείρευτο ταλέντο και την τρομακτική του αθλητικότητα στη δύσκολη επιφάνεια του χόρτου, όμως ούτε αυτό ήταν ικανό για να σταματήσει τον παντοδύναμο Νόλε!

Το Νο1 του ταμπλό, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά του αγώνα και σώζοντας 4 set points του Ντιμιτρόφ, τρία εκ των οποίων συνεχόμενα στο tie break του 4ου σετ, έφτασε στη σπουδαία νίκη με 6-4, 3-6, 7-6(2), 7-6(7) απέναντι στον άπειρο αλλά γεννημένο πρωταθλητή, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Τόσο ο Τζόκοβιτς όσο και ο Ντιμιτρόφ, ήταν αρκετά νευρικοί ενώ αντιμετώπισαν προβλήματα απ’τον αέρα και απ’το ολισθηρό court, ειδικά ο Βούλγαρος που έπεσε πάνω από 15 φορές στο χορτάρι, όμως φρόντισε να κάνει επίδειξη των απίστευτων ικανοτήτων του, κυνηγώντας κάθε μπάλα και δίκαια κέρδισε το θερμό χειροκρότημα αλλά και τη στήριξη των Βρετανών στις κερκίδες.

Ο Ντιμιτρόφ, με εξαίρεση ένα μεγάλο κομμάτι του εναρκτήριου σετ όπου δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, στη συνέχεια στάθηκε αντάξια απέναντι στον σπουδαίο αντίπαλό του και διεκδίκησε επί ίσης όροις το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής, ωστόσο αποδείχθηκε ανήμπορος να εκμεταλλευτεί τις πολλές ευκαιρίες που είχε στο 4ο σετ (τέσσερα set points) για να στείλει τον ημιτελικό στο καθοριστικό σετ.

Σε αυτό, βέβαια, συνέβαλε και ο μεγάλος πρωταθλητής που λέγεται Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος έσωσε τρία συνεχόμενα set points του Ντιμιτρόφ στο tie break (6-3) και αξιοποίησε το δεύτερο match point του, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη μετά από 3 ώρες και 2 λεπτά συναρπαστικής μάχης.

Έτσι, ο Νόλε θα αγωνιστεί στον 14ο τελικό του σε Grand Slam τουρνουά, εκεί όπου θα διεκδικήσει τον 7ο Major τίτλο του, περιμένοντας έναν εκ των Φέντερερ-Ράονιτς στο ματς τίτλου την Κυριακή στο Championships.

Ο πρωταθλητής του 2011 και περσινός φιναλίστ, χρειάστηκε μόλις 27 λεπτά για να κατακτήσει το εναρκτήριο σετ, εκμεταλλευόμενος ένα πολύ κακό service game του Ντιμιτρόφ στο 5ο game (3-2).

Μάλιστα, ο Σέρβος είχε break point για να προηγηθεί με διπλό break στο 2ο σετ, όμως ο Ντιμιτρόφ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με δύο συνεχόμενα breaks και πέντε συνολικά κερδισμένα games (απ’το 1-3), κατέκτησε με 6-3 το 2ο σετ, μπαίνοντας και πάλι σε τροχιά πρόκρισης.

Στο 3ο σετ, ο Τζόκοβιτς έσωσε τη μοναδική ευκαιρία για break στο σετ και με ένα εξαιρετικό tie break (7-2) πήρε ξανά προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Το 4ο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο και συναρπαστικό…

Ο Ντιμιτρόφ χάρισε το break στο 3ο game (2-1), υποπίπτοντας σε 3 double faults, όμως βρήκε τη πνευματική δύναμη να ισοφαρίσει άμεσα σε 2-2).

Στη συνέχεια οι δύο άσοι είχαν ευκαιρίες για break ενώ ο Ντιμιτρόφ είχε το πρώτο του set point στο 4-5, την ώρα που ο Τζόκοβιτς σέρβιρε για να παραμείνει στο σετ.

Τελικά, το σετ οδηγήθηκε στο tie break, με τον Ντιμιτρόφ να ξεκινάει πολύ δυνατά και να φτάνει στο 6-3, έχοντας άλλες τρεις ευκαιρίες για set point!

Ο Τζόκοβιτς ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και αφού έχασε το πρώτο του match point, καταφεύοντας σε ένα “άκυρο” service/volley, κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη στο σερβίς του Ντιμιτρόφ, με έναν cross court forehand winner!

Εξαντλημένος, απ’την υπερπροσπάθεια και ανακουφισμένος από τη νίκη, ο Τζόκοβιτς μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την αξία του Ντιμιτρόφ, χαρακτηρίζοντάς τον ήδη Top τενίστα!

Άλλωστε, από την ερχόμενη Δευτέρα, ο Ντιμιτρόφ θα σκαρφαλώσει στο career high No9 της παγκόσμιας κατάταξης και έπεται συνέχεια…