Blog
  • Main page
18
09
2015

Με Κοκκινάκη ο Murray στην πρεμιέρα

By tgi 0

“Ανοίγει” σήμερα η αυλαία της ημιτελικής φάσης του Davis Cup. Στη Γλασκώβη, ο Andy Murray θα αντιμετωπίσει στον πρώτο αγώνα της ημέρας τον Θανάση Κοκκινάκη. Για τα Play-offs του World Group, o Roger Federer θα αντιμετωπίσει το Νο436 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ για την 1η κατηγορία, ο Rafael Nadal θα παίξει με το Νο909 του κόσμου!

Αρχίζει αύριο το πολύ γεμάτο τριήμερο του Davis Cup, με την ημιτελική φάση του World Group, τα Play-offs για την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία, αλλά και αγώνες για την 1η κατηγορία, όπου αγωνίζεται η Ισπανία των Rafael Nadal και David Ferrer.

Στη Γλασκώβη, η Μεγάλη Βρετανία θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία, στον πρώτο της ημιτελικό στο θεσμό από το 1981. Οι Βρετανοί θα έχουν όπως πάντα μεγάλο όπλο τον Andy Murray, που στον πρώτο αγώνα της συνάντησης θα αντιμετωπίσει τον Θανάση Κοκκινάκη.

Στις Βρυξέλλες, το Βέλγιο θέλει να γράψει ιστορία και θα φιλοξενήσει σε σκληρές indoors επιφάνειες την Αργεντινή. Οι Βέλγοι θα έχουν στην πρώτη γραμμή τους David Goffin και Steve Darcis, ενώ οι Αργεντινοί θα παραταχθούν με τους Federico Delbonis και Leonardo Mayer στα μονά.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Emirates Arena, Γλασκώβη, Μεγάλη Βρετανία (Hard, Indoor)
Παρασκευή (15:00):
R1: Andy Murray v. Thanasi Kokkinakis
R2: Daniel Evans v. Bernard Tomic
Σάββατο (15:00):
R3: Dominic Inglot/Jamie Murray v. Sam Groth/Lleyton Hewitt
Κυριακή (15:00):
R4: Andy Murray v. Bernard Tomic
R5: Daniel Evans v. Thanasi Kokkinakis

ΒΕΛΓΙΟ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Forest National, Βρυξέλλες, Βέλγιο (Hard, Indoor)
Παρασκευή (15:00):
R1: David Goffin v. Federico Delbonis
R2: Steve Darcis v. Leonardo Mayer
Σάββατο (17:00):
R3: Ruben Bemelmans/Kimmer Coppejnas v. Carlos Berlocq/Diego Schwartzman
Κυριακή (15:00):
R4: David Goffin v. Leonardo Mayer
R5: Steve Darcis v. Federico Delbonis

Στα Play-offs του World Group, ξεχωρίζει ο αγώνας της Ελβετίας με την Ολλανδία στη Γενεύη, εξαιτίας της συμμετοχής των Roger Federer και Stan Wawrinka, που πέρσι κατέκτησαν τον παγκόσμιο τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία της χώρας. Από τους υπόλοιπους αγώνες, ξεχωρίζει η παρουσία του Kei Nishikori στην εκτός έδρας αποστολή της Ιαπωνίας με την Κολομβία.

ΕΛΒΕΤΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Palexpo, Γενεύη, Ελβετία (Hard, Indoor)
Παρασκευή (14:00):
R1: Stan Wawrinka v. Thiemo de Bakker
R2: Roger Federer v. Jesse Huta Galung
Σάββατο (14:00):
R3: Federer/Wawrinka v. Matwe Middelkoop/Tim Van Rijthoven
Κυριακή (13:00):
R4: Roger Federer v. Thiemo de Bakker
R5: Stan Wawrinka v. Jesse Huta Galong

ΚΟΛΟΜΒΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ
Club Campestre, Pereira, Κολομβία (Clay, Outdoor)
Παρασκευή (18:00):
R1: Santiago Giraldo v. Taro Daniel
R2: Alejandro Falla v. Kei Nishikori
Σάββατο (18:00):
R3: Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah v. Yoshihito Nishioka/Yasutaka Uchiyama
Κυριακή (18:00):
R4: Santiago Giraldo v. Kei Nishikori
R5: Alejandro Falla v. Taro Daniel

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Gdynia Arena, Gdynia, Πολωνία (Hard, Indoor)
Παρασκευή (16:00):
R1: Michal Przysiezny v. Martin Klizan
R2: Jerzy Janowicz v. Norbert Gombos
Σάββατο (14:00):
R3: Lukasz Kubot/Marcin Matkowski v. Anrej Martin/Igor Zelenay
Κυριακή (13:00):
R4: Jerzy Janowicz v. Martin Klizan
R5: Michal Przysiezny v. Norbert Gombos

ΙΝΔΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ
R.K. Khanna Tennis Stadium, Νέο Δελχί, Ινδία (Hard, Outdoor)
Παρασκευή (07:30):
R1: Yuki Bhambri v. Lukas Rosol
R2: Somdev Devvarman v. Jiri Vesely
Σάββατο (09:30):
R3: Rohan Bopanna/Leander Paes v. Adam Pavlasek/Radek Stepanek
Κυριακή (07:30):
R4: Yuki Bhambri v. Jiri Vesely
R5: Somdev Devvarman v. Lukas Rosol

ΡΩΣΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ
Sports Palace “Baikal-Arena”, Irkutsk, Ρωσία
Παρασκευή (10:00):
R1: Teymuraz Gabashvili v. Simone Bolelli
R2: Andrey Rublev v. Fabio Fognini
Σάββατο (10:00):
R3: Evgeny Donskoy/Konstantin Kravchuk v. Paolo Lorenzi/Andreas Seppi
Κυριακή (09:00):
R4: Teymuraz Gabashvili v. Fabio Fognini
R5: Andrey Rublev v. Simone Bolelli

ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ – ΗΠΑ
Olympic Tennis School, Τασκένδη, Ουζμπεκιστάν (Clay, Outdoor)
Παρασκευή (08:00):
R1: Denis Istomin v. Steve Johnson
R2: Farrukh Dustov v. Jack Sock
Σάββατο (10:00):
R3: Dustov/Istomin v. Johnson/Sam Querrey
Κυριακή (08:00):
R4: Denis Istomin v. Jack Sock
R5: Farrukh Dustov v. Steve Johnson

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Centro Nacional de Tenis, Santo Domingo, Δομ. Δημοκρατία (Hard, Outdoor)
Παρασκευή (17:00):
R1: Victor Estrella Burgos v. Benjamin Becker
R2: Jose Hernandez-Fernandez v. Philipp Kohlschreiber
Σάββατο (18:00):
R3: Roberto Cid/Jose Olivares v. Dustin Brown/Philipp Petzschner
Κυριακή (17:00):
R4: Victor Estrella Burgos v. Philipp Kohlschreiber
R5: Jose Hernandez-Fernandez v. Benjamin Becker

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ
Costao do Santinho Resort, Florianopolis, Βραζιλία (Clay, Outdoor)
Παρασκευή (16:00):
R1: Thomaz Bellucci v. Mate Delic
R2: Joao Souza v. Borna Coric
Σάββατο (17:00):
R3: Marcelo Melo/Bruno Soares v. Ivan Dodig/Franko Skugor
Κυριακή (16:00):
R4: Thomaz Bellucci v. Borna Coric
R5: Joao Souza v. Mate Delic

Στην 1η κατηγορία της Ευρωπαϊκής ζώνης, ξεχωρίζει ο αγώνας μπαράζ της Ισπανίας με τη Δανία, για την παραμονή. Οι Ισπανοί με την Conchita Martinez στη θέση της προπονήτριας, θα παραταχθούν πανίσχυροι στο Odense, με τους Rafael Nadal, David Ferrer, Roberto Bautista Agut και Fernando Verdasco στο δυναμικό τους. Ο Rafa θα ανοίξει τους αγώνες αντιμετωπίζοντας το Νο909 της παγκόσμιας κατάταξης, Mikael Torpegaard!

ΔΑΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ
Odense Idrætshal, Odense, Δανία (Hard, Indoor)
Παρασκευή (17:00):
R1: Mikael Torpegaard v. Rafael Nadal
R2: Frederik Nielsen v. David Ferrer
Σάββατο (17:00):
R3: Thomas Kromann/Frederik Nielsen v. Bautista Agut/Fernando Verdasco
Κυριακή (15:00):
R4: Frederik Nielsen v. Rafael Nadal
R5: Mikael Torpegaard v. David Ferrer

Πηγή: tennisnews.gr

Translate »