06
2015

Nole από ατσάλι!

By tgi 0

Ο Novak Djokovic απώλεσε το προβάδισμα με 2-0 σετ, αλλά δεν έχασε την ψυχραιμία του και επικράτησε του Andy Murray με 3-2, έπειτα από έναν καταπληκτικό ημιτελικό, που χωρίστηκε σε δύο μέρες. Ο Nole προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros για 3η φορά στα τελευταία 4 χρόνια και απομένει το εμπόδιο του Stan Wawrinka, για να γίνει ο 8ος άνθρωπος στην ιστορία που θα συμπληρώσει το Career Grand Slam.

Πριν 3 μέρες ο Djokovic έγινε ο πρώτος άνθρωπος που νίκησε με 3-0 σετ τον Rafael Nadal στο Roland Garros (και ο δεύτερος γενικά), σταματώντας ένα σερί 39 διαδοχικών νικών του Ισπανού στη διοργάνωση. Σήμερα, έγινε και ο πρώτος που νίκησε τον Murray φέτος στο χώμα, βάζοντας φρένο στο σερί 15 νικών που είχε δημιουργήσει ο Βρετανός!

Ο Djokovic επιβλήθηκε του Murray με 6-3, 6-3, 5-7, 5-7, 6-1, σε ένα παιχνίδι που έλεγχε απόλυτα στα πρώτα δύο σετ, αλλά έχασε τα δύο επόμενα και τελικά χρειάστηκε και δεύτερη ημέρα στο court για να κερδίσει. Ο συγκλονιστικός δεύτερος ημιτελικός είχε συνολική διάρκεια 4 ώρες και 7 λεπτά.

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης για 3η φορά και απομένει μια αποστολή για να ανεβεί στο θρόνο του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Με τη σημερινή νίκη του, ο Djokovic έφτασε τις 8 συνεχόμενες επικρατήσεις κόντρα στον Σκωτσέζο, καθώς και την 11η στις 12 τελευταίες αναμετρήσεις. Συνολικά μετράει 19 νίκες απέναντι στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, σε 27 πλέον αναμετρήσεις (19-8).

Στην τελευταία του αναμέτρηση για φέτος στο Philippe Chatrier, ο 28χρονος Σέρβος θα αντιμετωπίσει τον Stan Wawrinka. Ο Ελβετός κέρδισε από χθες με 3-1 σετ τον Jo-Wilfried Tsonga και προκρίθηκε μόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε τελικό Grand Slam διοργάνωσης. Αυτό πάντως δεν τον εμπόδισε την πρώτη του φορά, να κατακτήσει το Australian Open, το 2014.

Ο Nole προκρίθηκε για 3η φορά στον τελικό του Roland Garros – όλες στα τελευταία 4 χρόνια – και ελπίζει πως θα είναι και αυτή που θα του χαρίσει το Career Grand Slam. Ο Σέρβος απέχει μια νίκη από τον 9ο Major τίτλο του, πρώτο στο Γαλλικό Όπεν και δεύτερο για φέτος, αφού είχε αναδειχθεί πρωταθλητής και στη Μελβούρνη.

Φέτος δεν έχει χάσει ακόμα σε μεγάλο τουρνουά. Έχει 28 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 38 σε μεγάλες διοργανώσεις (Masters, ATP World Tour Finals και Grand Slam). Βελτίωσε επίσης το φετινό του ρεκόρ σε 41-2, συνεχίζοντας έτσι την απόλυτη κυριαρχία του στο 2015.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χθες, με έναν πολύ δυνατό Djokovic στα πρώτα δύο σετ. Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου έλεγξε απόλυτα το ματς σε αυτό το κομμάτι του αγώνα και δεν απειλήθηκε ποτέ με break point. Αντίθετα, εκμεταλλεύτηκε δύο άσχημα games του Βρετανού από τη γραμμή του σερβίς και τον “έσπασε” δύο φορές.

Πρώτα στο 8ο game του 1ου σετ, όταν έκανε το 5-3. Αργότερα έφτασε τους 8 κερδισμένους πόντους στους τελευταίους 9 του σετ, για να γράψει το 6-3 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια του αγώνα.

Στο 5ο game του 2ου σετ ο Novak εκμεταλλεύτηκε ξανά μια χαλάρωση του Σκωτσέζου και τον “έσπασε” ξανά, για να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σετ και να κάνει το 3-2. Αργότερα τελείωσε το σετ με νέο break, στο 9ο game, με το οποίο έκανε το 6-3 και έγινε το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης.

Στο 3ο σετ ο Nole έδειχνε να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο. Κρατούσε πολύ ευκολότερα το σερβίς του και έφτασε σε διπλό break point στο 6ο game, “αγγίζοντας” το 4-2. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Murray κατάφερε να σβήσει τα break points και να μείνει ζωντανός.

Αργότερα ο Βρετανός πέρασε έναν εκπληκτικό πόντο με passing shot, για να πάρει τα πάνω του και να φωνάξει ένα δυναμικό παρών. Από το πουθενά, το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης ήταν ο καλύτερος παίκτης στο γήπεδο και αφού κέρδισε τους 12 από τους τελευταίους 13 πόντους του σετ, το κατέκτησε με 7-5!
Ο Nole μεγάλωσε λίγο την ανάπαυλα ανάμεσα στο 3ο και στο 4ο σετ, καθώς πήρε ιατρικό τάιμ άουτ, μένοντας για λίγα λεπτά στα αποδυτήρια. Από το ξεκίνημα του σετ ξεκίνησαν τα παράπονα και από τους δύο για χαμηλή ορατότητα.

Ο Murray απειλήθηκε πρώτος στο σετ, αλλά επέστεψε από το 0-1, 0-40 και με 10 συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-1, για να προηγηθεί εκείνος με break! Δεν εκμεταλλεύτηκε ωστόσο αυτή την ανατροπή, αφού ο Nole έμεινε όρθιος και έκανε αμέσως το break back.

Οι δυο τους κράτησαν ακόμα από μια φορά τα σερβίς τους, για να φτάσουν στο 3-3, όταν οι διοργανωτές και ο chair umpire αποφάσισαν να διακόψουν το παιχνίδι. Ο λόγος ήταν το προχωρημένο της ώρας, σε συνδυασμό με την πρόβλεψη για καταιγίδα στο Παρίσι.

Σήμερα οι δυο τους επέστρεψαν στο Philippe Chatrier και μπήκαν αμφότεροι πολύ ζεστά, σα να μην είχε διακοπεί καθόλου ο αγώνας! Χωρίς καμία δυσκολία κράτησαν τα πρώτα τους δύο service games και έφτασαν στο 5-5. Ο Murray πήρε αργότερα τους πρώτους του πόντους από την υποδοχή στην ημέρα και μάλιστα το συνδύασε με ένα break.

Ο Βρετανός στρίμωξε τον Σέρβο για άλλη μια φορά και προηγήθηκε με 6-5, για να κλείσει το σετ με ακόμη ένα εύκολο service game και να βάλει “φωτιά” στον ημιτελικό. Το 2-0 είχε γίνει 2-2 και το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή.

Φυσιολογικά θα λέγαμε πως ο Murray θα είχε το πάνω χέρι, δεδομένου ότι θα έπρεπε να έχει το momentum από την εξέλιξη του αγώνα, όμως αυτό δεν ισχύει σχεδόν ποτέ, όταν στην απέναντι πλευρά βρίσκεται ο Djokovic.

Ο φλεγματικός Σέρβος δεν φάνηκε να προβληματίζεται και έκανε ένα άψογο 5ο σετ. Με περισσότερη επιθετικότητα και πρωτοβουλίες, ο Nole έκανε το γρήγορο break και έδιωξε την πίεση από πάνω του, για να προηγηθεί με 3-0. Στο 6ο game έκανε ένα ακόμη break και ολοκλήρωσε με συνοπτικές διαδικασίες το τελευταίο σετ, με 6-1.

Για ακόμα μια φορά ο Nole απέδειξε πως είναι ένας παίκτης με πολύ γερή ιδιοσυγκρασία και πως δεν επηρεάζεται από την ψυχολογία των αντιπάλων του. Πλέον, ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου απέχει 3 σετ από τον πρώτο του τίτλο στο Roland Garros, με τον οποίο θα γίνει ο 8ος άνθρωπος στην ιστορία που θα έχει συμπληρώσει το Career Grand Slam.

Στην open era τα έχουν καταφέρει μόνο οι Andre Agassi, Roger Federer και Nadal, ενώ παλιότερα το είχαν πετύχει και οι Fred Perry, Don Budge, Rod Laver και Roy Emerson.

O Nole θα διεκδικήσει επίσης τον 9ο Grand Slam τίτλο του, με τον οποίο θα ξεπεράσει τους Agassi, Ivan Lendl και Jimmy Connors και θα περάσει μόνος στην 5η θέση της σχετικής κατάταξης στην Open era. Στην πρώτη 4άδα είναι οι Federer (17), Nadal (14), Sampras (14) και Bjorn Borg (11).

Τελευταίο εμπόδιο στην προσπάθεια του Σέρβου είναι αυτό του Stan Wawrinka. Ο Ελβετός θα παίξει για δεύτερη φορά σε τελικό Grand Slam στην καριέρα του και δεν έχει καλό ιστορικό απέναντι στον Djokovic – μόλις 3 νίκες σε 20 αγώνες, όμως έχει δώσει μερικές εκπληκτικές μάχες τα τελευταία χρόνια απέναντί του.

Για τον Djokovic αυτός θα είναι ο 16ος τελικός του σε Major (8-7 ως φιναλίστ) και ο 77ος συνολικά στην καριέρα του (53-23). Θα διεκδικήσει τον 54ο τίτλο του και τον 6ο φετινό, σε μια χρονιά που κυλάει τέλεια γι’ αυτόν, έχοντας κερδίσει όλα τα μεγάλα τουρνουά που αγωνίστηκε.