09
05
2014

By ab 0

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή του σκορ, σημείωσε ο Τόμας Μπέρντιχ στο μεγάλο ντέρμπι του 3ου γύρου στο Mutua Madrid Open την Πέμπτη, κερδίζοντας με 2-1 σετ τον φιλόδοξο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και περιμένει τον υπερασπιστή του τίτλου, Ράφαελ Ναδάλ στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Την πρώτη του νίκη κόντρα στον ανατέλλοντα αστέρα των γηπέδων, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, σημείωσε ο Τόμας Μπέρντιχ μετά τις δύο ήττες που είχε γνωρίσει απ’τον Βούλγαρο το 2009 και το 2012.

Ο πληθωρικός Τσέχος, παρότι έμεινε πίσω στο σκορ και δεν έδειχνε το παιχνίδι του ικανό να αντιμετωπίσει το γρήγορο και επιθετικό στυλ του αντιπάλου του, κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς και να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη με 3-6, 6-3, 6-2 επί του Ντίμι, παίρνοντας το εισιτηρίο για τους “8” καλύτερους του Μαδριλένικου Masters.

Το Νο6 του ταμπλό και του κόσμου, μετά το εναρκτήριο σετ που δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός στο πλουραλιστικό παιχνίδι του Ντιμιτρόφ, στη συνέχεια κυριάρχησε από τη βασική γραμμή και με λίγα λάθη αλλά και αφόρητη πίεση στο αντίπαλο court, έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από 1 ώρα και 50 λεπτά αγώνα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά και λίγο νευρικά games, ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πάτησε το γκάζι και απέκτησε διαφορά απ’τον αντίπαλό του.

Το break στο 4ο game (3-1), ήρθε σαν επιβεβαίωση της ανωτερότητας του Βούλγαρου έναντι του Μπέρντιχ και ο Ντίμι διατήρησε χωρίς προβλήματα το σερβίς του, φτάνοντας στο 6-3 και στο προβάδισμα στα σετς, μετά από 34 λεπτά αγώνα.

Στο 2ο σετ, τα δεδομένα άλλαξαν και ο Μπέρντιχ αφού περιόρισε τα αβίαστα λάθη του, έφτασε σε ευκαιρίες για break, πετυχαίνοντας το πολυπόθητο σπάσιμο στο 6ο game (4-2), το οποίο ήταν αρκετό για να του δώσει την ισοφάριση με 6-3.

Με τη ψυχολογία στα ύψη, ο Τσέχος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο καθοριστικο σετ και με δύο συνεχόμενα breaks πήρε προβάδισμα 4-0, εξαφανίζοντας κάθε ελπίδα του Ντιμιτρόφ.

Στα προημιτελικά, ο Μπέρντιχ περιμένει το νικητή του αγώνα Ναδάλ-Νιέμινεν.