2014

Όρθιος ο σπουδαίος Νόλε!

By tgi 0

Ζωντανός στο παιχνίδι της κατάκτησης του τρίτου τίτλου του στη Ρώμη, έμεινε ο Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος κατάφερε να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του ακούραστου Νταβίντ Φερέρ, μετά από μια εκπληκτική, κλασική χωμάτινη μονομαχία στα προημιτελικά του Rome Masters και σφράγισε το ραντεβού με τον Ράονιτς στους “4”.

Άξια στην 4αδα του Ιταλικού Masters ο Τζόκοβιτς και πολλά μπράβο στον πάντα άξιο αντίπαλο και μαχητή, Νταβίντ Φερέρ.

Οι δύο σπουδαίοι τενίστες, μας χάρισαν ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια στη χωμάτινη σεζόν και μετά από δυόμιση ώρες συναρπαστικής μάχης στην κεντρική αρένα του Foro Italico, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν αυτός που έφυγε θριαμβευτής απ’το court, με το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά, στα χέρια του.

Ο 26χρονος Σέρβος, πρωταθλητής στη Ρώμη το 2008 και το 2011, αν και έδειξε κουρασμένος στο καθοριστικό σετ, μετά από αλεπάλληλα εξαντλητικά ράλι με τον Φερέρ, επικράτησε με 7-5, 4-6, 6-3 του Ισπανού και πήρε την τρίτη, χρονικά, πρόκριση για τα ημιτελικά του Rome Masters, όπου τον περίμενε ο Μίλος Ράονιτς.

Ελάχιστα πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός, στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης, ο Νόλε είχε κάποια προβληματικά διαστήματα μέσα στο παιχνίδι όμως τα σκαμπανεβάσματα αυτά δικαιολογούνται απ’το γεγονός ότι αγωνίζεται στο πρώτο του τουρνουά, μετά τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Μόντε Κάρλο, έχοντας μείνει εκτός δράσης για 3 εβδομάδες λόγω προβλήματος τραυματισμού στο δεξί χέρι.

Αυτή η απουσία φάνηκε χαρακτηριστικά στο 3ο σετ της προημιτελικής αναμέτρησης με τον Φερέρ, όπου ο Τζόκοβιτς έδειξε να κουράζεται αλλά παρόλαυτά βρήκε τις σωματικές και τις ανεξάντλητες ψυχικές του δυνάμεις, για να σφραγίσει τη σπουδαία νίκη μετά από 2 ώρες και 31 θεαματικά λεπτά στο Court Centrale της Ρώμης.

Πραγματικά, μόνο κάποιες μικρές λεπτομέρειες καθόρισαν τον τελικό νικητή, με τον Φερέρ να παίζει στα ίσια το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, επιβεβαιώνοντας πόσο σκληρό καρύδι είναι για τους λεγόμενους “μεγάλους”.

Ο 32χρονος Ισπανός, Νο5 στον κόσμο, είχε τις ευκαιρίες του στο ματς και ειδικά στο καθοριστικό σετ, όμως έδειξε ευάλωτος πνευματικά, όσο πλησίαζε στην υπέρβαση, ένα χαρακτηριστικό που έχει ο Φερού (σχεδόν) κάθε φορά που αντιμετωπίζει top αντίπαλο.

Και τα τρία σετς ήταν πολύ κλειστά και αμφίρροπα..

Στο 1ο, ο Τζόκοβιτς ήταν πιο επιθετικός και παρότι ο Φερέρ δεν του επέτρεψε να σερβίρει στο 5-4 για την κατάκτηση του εναρκτήριου κομματιού, ο Νόλε με δεύτερο break “στο παρα πέντε”, έκανε το 7-5 μετά από 53 λεπτά, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στη συνέχεια, η απόδοση του Σέρβου παρουσίασε κάποια σκαμπανεβάσματα ενώ ο Νόλε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία απ’τις πέντε ευκαιρίες που είχε για break, με αποτέλεσμα να το πληρώσει στο 7ο game (4-3), όπου ο Φερέρ έκανε break την πρώτη του ευκαιρία και ισοφάρισε λίγο αργότερα με 6-4, κερδίζοντας το πρώτο του σετ απέναντι στον Τζόκοβιτς από το 2012 (US Open).

Το καθοριστικό σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, με την κούραση να κάνει την εμφάνισή της στα κορμιά και των δύο μονομάχων, οι οποίοι δεν ρίσκαραν ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να δούμε θεαματικά και εξαντλητικά ράλι.

Ο Τζόκοβιτς πήρε προβάδισμα με 3-1 όμως ο Φερέρ απάντησε άμεσα (3-2), δεν δείχνοντας διατεθειμένος να παραδώσει αμαχητί τα όπλα.

Μάλιστα, ο Ισπανός πίεσε αρκετά τον αντίπαλό του και είχε κάποιες ευκαιρίες ώστε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για break, όμως κάποιες κακές επιλογές και εκτελέσεις δεν του επέτρεψαν να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Έτσι, ήρθε το 8ο game όπου ο Τζόκοβιτς αποφάσισε να επιτεθεί και εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του Φερέρ, έκανε το break (5-3), σερβίροντας επιτυχημένα στη συνέχεια για την εξαιρετικά δύσκολη επικράτηση.

Ήταν η 12η συνολικά νίκη και η 6η συνεχόμενη του Σέρβου επί του Φερέρ σε 17 αναμετρήσεις (12-5).

Έτσι, ο Τζόκοβιτς θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Μίλος Ράονιτς στα ημιτελικά του Σαββάτου, έχοντας κερδίσει τον Καναδό στη μοναδική φορά που είχαν συναντηθεί στο tour, το 2013 σε αγώνα για το Davis Cup (χώμα).