Όρθιος… και τώρα εκδίκηση!

By tgi 0
25/06/2014

Αντιμετωπίζοντας τα γνωστά προβλήματα προσαρμογής στο χορτάρι και έχοντας απέναντί του έναν πολύ δυνατό Μάρτιν Κλίζαν, ο Ράφαελ Ναδάλ κινδύνεψε με έναν ακόμη πρόωρο αποκλεισμό στο Wimbledon, ωστόσο ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια, κέρδισε με 3-1 σετ τον Σλοβάκο και σφράγισε το ραντεβού με τον Λούκας Ροσόλ στο 2ο γύρο!

Νευρικό, όπως αναμενόταν άλλωστε, ήταν το φετινό ντεμπούτο του Ράφαελ Ναδάλ στο Wimbledon.

Προερχόμενος από τρεις σερί ήττες στο χόρτο και με τελευταία του νίκη στην πράσινη επιφάνεια το 2012, ο Ισπανός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, τόσο απ’το ίδιο το παιχνίδι του όσο κι απ’τον εμπνευσμένο Μάρτιν Κλίζαν, πριν τελικά καταφέρει να ξεπεράσει στα τέσσερα σετ το εμπόδιο του Σλοβάκου.

Ο Ναδάλ, μετά από σκληρή μάχη με τον επίσης αριστερόχειρα Κλίζαν, επικράτησε με 4-6, 6-3, 6-3, 6-3 του αντιπάλου του (ακριβώς το ίδιο σκορ και με την προηγούμενη αναμέτρησή τους, πέρυσι στο Roland Garros) και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Championships, εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να πάρει εκδίκηση απ’τον Λούκας Ροσόλ για την πικρή ήττα που τον είχε κεράσει ο Τσέχος το 2012.

Το Νο2 του ταμπλό, ήταν πολύ μέτριος για αρκετά μεγάλο διάστημα στο ξεκίνημα του αγώνα, επιβεβαιώνοντας την κακή ψυχολογία που έχει δημιουργηθεί από τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα στο χόρτο.

Με αδυναμία στην κίνηση, στο σερβίς αλλά και στα χτυπήματά του, ο 28χρονος απ’τη Μαγιόρκα άργησε αρκετά να βρει ρυθμό και το πλήρωσε με την απώλεια του εναρκτήριου σετ με τον Μάρτιν Κλίζαν να παίζει πολύ σωστά και έξυπνα τον Ναδάλ, έχοντας συνέχεια τον Ισπανό εκτός comfort zone.

Εξαπολύοντας επιθέσεις, κυρίως στο forehand του Ναδάλ (μια τακτική που έχει ακολουθήσει και ο Τζόκοβιτς) αλλά και στα δεύτερα σερβίς του Ισπανού, ο Μάρτιν Κλιζάν ήταν πιο απειλητικός και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στα σετ, έστω και με double fault του Ναδάλ που του έδωσε το break στο 9ο game (5-4), σερβίροντας επιτυχημένα στη συνέχεια για το 1-0.

Η απάντηση του Ναδάλ αναμενόταν με ενδιαφέρον και δεν είναι λίγοι εκείνοι που βιάστηκαν να αποκλείσουν τον Ισπανό πρόωρα, παρόλο που η εμφάνιση του Ράφα, μέχρι τότε, τους δικαίωνε.

Ο δις πρωταθλητής του Wimbledon (2008, 2010), περίμενε υπομονετικά την πτώση του πολύ δυνατού, στο ξεκίνημα, Κλιζάν και κατάφερε να πετύχει το πρώτο του break στο 6ο game (4-2) του 2ου σετ, το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να πάρει τα πάνω του.

Όσο εξελισσόταν το παιχνίδι, ο Ναδάλ ήταν ολοένα και καλύτερος, με ταχύτερη κίνηση, πιο δυνατά και βαθιά χτυπήματα και καλύτερο σερβίς.

Στο 3ο σετ ο Ναδάλ ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα breaks και προβάδισμα 3-0 ενώ δεν πτοήθηκε απ’το break (3-1) που σημείωσε ο ολοένα και πιο κουρασμένος Κλιζάν, κατακτώντας και το τρίτο κομμάτι του αγώνα με 6-3.

Ο Ράφα έδειχνε να βρίσκει τον καλό του εαυτό και ξεκίνησε με break και στο 4ο σετ (3-1), όμως λίγο αργότερα ο Κλιζάν κατάφερε να βρει τη δύναμη και να μειώσει σε 4-3, πριν ο Ναδάλ πετύχει και νέο break (5-3), σερβίροντας επιτυχημένα για την πρόκριση στο 2ο γύρο, μετά από 2 ώρες και 55 λεπτά αγώνα.

Έτσι, την Πέμπτη ο Ναδάλ θα επιστρέψει στο court και θα ζητήσει την εκδίκηση απ’τον Λούκας Ροσόλ, ο οποίος προηγουμένως κέρδισε με 6-3, 3-6, 7-6(5), 6-4 τον Μπενουά Περ.

Ο Τσέχος, Νο52 στον κόσμο, φημίζεται για το δυνατό του σερβίς (αν και έβγαλε μόλις 7 άσους έναντι 19 του Περ) ενώ τα βαριά groundstrokes είχαν πλήξει ανεπανόρθωτα τον Ναδάλ στο προ διετίας ραντεβού τους στο 2ο γύρο του Wimbledon, όταν ο Ροσόλ είχε νικήσει με 6-7(9), 6-4, 6-4, 2-6, 6-4 τον Ισπανό.

Ένα επίσης καλό αποτέλεσμα για τον Ναδάλ, ήταν και ο απρόσμενος αποκλεισμός του Ίβο Κάρλοβιτς, τον οποίον θα συναντούσε στον 3ο γύρο, με τον Κροάτη γίγαντα να γνωρίζει την ήττα με 6-4, 7-6(5), 7-6(4) απ’τον Καναδό, Φρανκ Ντάνσεβιτς.

Η νίκη του Ναδάλ ήταν η 700η στην καριέρα του και έγινε μόλις ο 11ος τενίστας στην Open Era που φτάνει αυτό το νούμερο.

“Είναι σπουδαίο. Χρειάζεται μεγάλη καριέρα για να φτάσεις τις 700 νίκες. Το πιο σημαντικό, όμως, για μένα είναι η νίκη στον 1ο γύρο σήμερα. Είναι επικίνδυνο τουρνουά και είμαι χαρούμενος που συνεχίζω. Τα συναισθήματα είναι έντονα πάντα όταν παίζεις στο κεντρικό court. Έχω σπουδαίες αναμνήσεις απ’το γήπεδο. Η νίκη με κάνει ακόμη πιο χαρούμενο που αγωνίστηκα ξανά στο center court” είπε ο ανακουφισμένος Ναδάλ.

Για τον αγώνα δήλωσε: “Ήξερα ότι θα ήταν δύσκολο να παίξω το καλύτερό μου τένις στον πρώτο μου αγώνα. Τα τελευταία τρία χρόνια δεν έχω παίξει πολλά ματς στο χόρτο και αυτό έχει πλήξει το παιχνίδι και την αυτοπεποίθησή μου”

Τέλος, για την αναμέτρηση με τον Ροσόλ, ο Ράφα είπε: “Είναι πολύ επικίνδυνος αντίπαλος με πολύ δυνατά χτυπήματα από τη βασική.Πρέπει να παίξω πάρα πολύ καλά για να κερδίσω. Θα βάλω τα δυνατά μου”