06
2014

Ψυχάρα ο Άντι!

By tgi 0

Λίγο πριν το σκοτάδι καλύψει κάθε σπιθαμή του Philippe Chatrier, ο Άντι Μάρει ολοκλήρωσε τη σπουδαία νίκη στα 5 σετ επί του Γκάελ Μονφίς και σφράγισε με εντυπωσιακό τρόπο την επιστροφή του στα ημιτελικά του Roland Garros, εκεί όπου θα συναντήσει την Παρασκευή το Βασιλιά του χώματος, Ράφαελ Ναδάλ!

Έχοντας απέναντί του 15,000 Γάλλους και έναν διψασμένο για την πρόκριση, Γκάελ Μονφίς, ο Άντι Μάρει χρειάστηκε να βάλει όλη τη ψυχική και σωματική του δύναμη για να ανταπεξέλθει στις μεγάλες δυσκολίες της αναμέτρησης και τελικά να πάρει τη μεγάλη πρόκριση στους “4” καλύτερους του Γαλλικού Όπεν.

Ο κορυφαίος Βρετανός τενίστας, αν και έφτασε κοντά στο να πάρει το ματς με straight sets νίκη, έχασε το δρόμο του και επέτρεψε στον Μονφίς να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, πριν επιβληθεί κυριαρχικά στον πνευατικό τομέα στο 5ο σετ και φτάσει στη σπουδαία νίκη με 6-4, 6-1, 4-6, 1-6, 6-0 επί του Γάλλου, κλείνοντας το μεγάλο ραντεβού με τον Ναδάλ στα ημιτελικά.

Το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά την περσινή του απουσία απ’το Παρίσι λόγω τραυματισμού, επιβεβαίωσε ότι μπορεί να παίξει εξαιρετικό τένις και στη χωμάτινη επιφάνεια, εκεί όπου δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει κάποιον τίτλο, έχοντας 28 τρόπαια σε όλες τις άλλες επιφάνειες.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και λίγο έλειψε να διακοπεί, λόγω του προχωρημένου της ώρας.

Για την ακρίβεια, ο Μάρει παραπονέθηκε στον chair umpire για την απόφαση του διαιτητή να διεξαχθεί κανονικά το 5ο σετ, αφού η ορατότητα ήταν ήδη περιορισμένη και το μομέντουμ ήταν στο στρατόπεδο του Μονφίς ο οποίος μόλις είχε ισοφαρίσει στα σετ.

Όμως, ο Μάρει μπήκε αποφασισμένος στο καθοριστικό σετ του προημιτελικού και κυριαρχόντας κατά κράτος και σε κάθε τομέα του Μονφίς, χρειάστηκε μόλις 24 λεπτά για να κατακτήσει χωρίς απώλειες game το 5ο σετ, αναγκάζοντας το Γάλλο στη συνέχεια να παραπονεθεί στο διαιτητή γιατί “διέταξε” τη διεξαγωγή του σετ.

Ο Μάρει ήταν εξαιρετικός στα δύο πρώτα σετ, ενώ μια στιγμή αδυναμίας του Βρετανού, επέτρεψε στον Μονφίς να πετύχει το break στο 10ο game (6-4) του 3ου σετ, μειώνοντας σε 2-1.

Με τη ψυχολογία με το μέρος του και τον Μάρει να παρουσιάζει σημάδια κόπωσης, ο Γάλλος κυριάρχησε απόλυτα στο 4ο σετ και μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού στις εξέδρες του Philippe Chatrier, έφτασε στην ισοφάριση.

Όλοι πίστεψαν ότι οι διοργανωτές θα διέκοπταν τον αγώνα ενώ αρκετοί θεατές άρχισαν να φεύγουν απ’τις θέσεις του.

Παρά τις διαμαρτυρίες του Μάρει, ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά και ο Βρετανός, από τη στιγμή που πέτυχε το break στο 2ο game (2-0), δεν κοίταξε ξανά πίσω, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη του μετά από 3 ώρες και 15 λεπτά αγώνα.

Πριν δύο εβδομάδες, έφτασε μια ανάσα από την πρώτη του νίκη επί του Ναδάλ στο χώμα, χάνοντας τελικά στα προημιτελικά της Ρώμης με 1-6, 6-3, 7-5 απ’τον Ισπανό.

Την Παρασκευή, ο Μάρει θα έχει άλλη μια ευκαιρία όταν θα συναντήσει τον αδιαμφισβήτητο κυρίαρχο της κόκκινης επιφάνειας, όμως αυτή τη φορά η αποστολή του θα είναι ακόμη πιο δύσκολη.

“Ήταν πολύ δύσκολο ματς. Ξέρω τον Γκάελ πολλά χρόνια και είναι καλός μου φίλος. Ήταν δύσκολες συνθήκες. Στην αρχή φύσαγε πολύ, το court ήταν βαρύ. Στάθηκα τυχερός που ο Γκάελ ξεκίνησε άσχημα στο 5ο σετ” είπε ο Μάρει μέσα απ’το court και συνέχισε αναφερόμενος στον ημιτελικό με τον Ναδάλ: “Θα είναι πολύ πολύ δύσκολο ματς. Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι στα ημιτελικά και θα βάλω τα δυνατά μου”

Ο 27χρονος Βρετανός, μετά την ημιτελική του πορεία στο Παρίσι, έχει εξασφαλίσει ήδη την άνοδό του στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης ενώ αν καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ναδάλ και περάσει στον τελικό, θα ξεπεράσει και τον Ρότζερ Φέντερερ στο Νο4.

Παράλληλα, η ήττα του Μονφίς, εξασφαλίζει και μαθηματικά την είσοδο του Έρνεστς Γκούλμπις στην πρώτη 10αδα της ATP!