20
02
2015

By ab 0

Δύσκολη πρόκριση στην προημιτελική φάση του Rio Open, πήρε ο υπερασπιστής του τίτλου και Νο1 του ταμπλό, Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος ζορίστηκε αρκετά απέναντι στο νεαρό συμπατριώτη του, Πάμπλο Καρένο Μπούστα, πριν φτάσει στη straight sets νίκη, σφραγίζοντας το ραντεβού με τον φορμαρισμένο Πάμπλο Κουέβας στους “8”.

Χωρίς να καταφέρει να επιβληθεί πλήρως του Καρένο Μπούστα, όπως κάνει συνήθως με τους αντιπάλους του στο χώμα, ο Ράφαελ Ναδάλ κατάφερε να αποφύγει τις περιπέτειες και να σημειώσει τη δεύτερη συνεχόμενη straight sets νίκη του στο θεσμό, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στην προημιτελική φάση του σημαντικότερου χωμάτινου τουρνουά στη Λατινική Αμερική.

Ο 28χρονος Ισπανός, δέχθηκε ένα break απ’τον Μπούστα του και επικράτησε με 7-5, 6-3 του 23χρονου συμπατριώτη του, μέσα σε δύο ώρες αμφίρροπου αγώνα.

“Προσπαθώ να παίξω το καλύτερό μου σε κάθε πόντο. Υπήρχαν κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μου, όμως βρήκα το δρόμο για να περάσω στα προημιτελικά και είμαι χαρούμενος γι’αυτό” είπε ο Ράφα αμέσως μετά.

Ο Ναδάλ χρειάστηκε να ανατρέψει το προβάδισμα με break που πήρε στο 5ο game (3-2) του εναρκτήριου σετ ο ταλαντούχος συμπατριώτης του και με υπερπροσπάθεια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από 73 λεπτά, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για set point στο σερβίς του αντιπάλου του.

Στο 2ο σετ, ο αριστερόχειρας απ’τη Μαγιόρκα, έσωσε και τις δύο ευκαιρίες για break του Μπούστα ενώ μετέτρεψε σε break τη μοναδική δική του, κλείνοντας το ματς μετά από 2 ώρες και 2 λεπτά.

Ο Μπούστα ήταν πιο επιθετικός και τελείωσε το ματς με 30 WINNERS έναντι 22 του Ναδάλ, ενώ ο 22χρονος είχε και ένα λιγότερο αβίαστο λάθος απ’τον κορυφαίο συμπατριώτη του.

Στα προημιτελικά της Παρασκευής (01:00GR – OTE Sport 6HD), ο Ναδάλ θα συναντήσει το Νο6 του ταμπλό και Νο23 της παγκόσμιας κατάταξης, Πάμπλο Κουέβας ο οποίος νωρίτερα κέρδισε με άνεση 6-2, 6-2 τον Άλμπερτ Μοντανιές.

Ο 29χρονος Ουρουγουανός, προέρχεται από την κατάκτηση του τίτλου στο Brasil Open την προηγούμενη εβδομάδα και βρίσκεται σε εξαιρετκή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση, αποτελώντας το πρώτο σοβαρό εμπόδιο για τον Ναδάλ στο Ρίο.

Στο μεταξύ, το Νο4 του ταμπλό, Φάμπιο Φονίνι κέρδισε με 6-3, 6-2 τον Πάμπλο Αντουχάρ και θα αντιμετωπίσει τον Φεντερίκο Ντελμπόνις για μια θέση στα ημιτελικά για το πάνω μέρος του ταμπλό.