21
04
2014

By ab 0

Toν σπουδαιότερο τίτλο της καριέρας του, μέχρι τον επόμενο, πανηγύρισε ο Νίκολας Κύργιος o οποίος νίκησε με 2-0 σετ τον Φίλιπ Κραϊνοβιτς στον τελικό του Sarasota Open της σειράς Challenger 100,000$ στη Φλόριντα των ΗΠΑ!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε μια ούτως ή άλλως εξαιρετική εβδομάδα για τον Νίκολας Κύργιο στη Σαρασότα.

Παρότι προερχόταν από τραυματισμό και η τελευταία του συμμετοχή σε τουρνουά ήταν αρχές Φεβρουαρίου, ο Κύργιος έδειξε ότι η ποιότητα και η αξία του είναι για ATP Tour, κερδίζοντας το πολύ δυνατό Challenger στη Φλόριντα.

Ο 18χρονος Αυστραλός, Νο221 στον κόσμο πριν ξεκινήσει το τουρνουά, επικράτησε με 7-6(10), 6-4 του Φίλιπ Κραϊνοβιτς στον τελικό της Κυριακής και πανηγύρισε τον πιο σημαντικό τίτλο της καριέρας του, μέχρι σήμερα!

Σώζοντας τρία set points του 22χρονου Σέρβου στο εναρκτήριο σετ, ο Κύργιος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μετά από συναρπαστική μάχη στο πολύ κλειστό tie break, στην 8η ευκαιρία του για set point!

Στην κανονική διάρκεια του 1ου σετ, ο Κύργιος είχε πολλές ευκαιρίες για break (1/7) ενώ ο Κραϊνοβιτς πέτυχε επίσης ένα break σε μια και μοναδική προσπάθεια (1/1).

Στο 2ο σετ, ο Κύργιος ήταν ακαταμάχητος…

Ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τα ποσοστά του στο παντοδύναμο σερβίς του, ο άσος απ’την Καντμπέρα με ύψος 1,93μ., πέτυχε ένα break στο σερβίς του αντιπάλου του και μετά από 1 ώρα και 32 λεπτά, έφτασε στη σπουδαία νίκη σε ένα πολύ δυνατό τουρνουά της σειράς Challenger με συμμετοχές όπως των top100, Άλεξ Μπογκομόλοφ, Ντόναλντ Γιανγκ, Τζακ Σοκ και Μάικλ Ράσελ.

Μετά την εξαιρετική παρουσία του στη Σαρασότα, ο Κύργιος πραγματοποίησε εντυπωσιακή άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη και από το Νο221 της ATP, βρέθηκε στο Νο171 της κατάταξης (έχει ρεκόρ καριέρας το Νο157).

Από την άλλη, ο Φίλιπ Κραϊνοβιτς ο οποίος στα πρώτα του junior βήματα θεωρούνταν ο επόμενος Νόβακ Τζόκοβιτς, όμως ένας σοβαρός τραυματισμός τον άφησε πολύ πίσω, ανέβηκε στο career high Νο164 του κόσμου απ’το Νο204 που βρισκόταν πριν το τουρνουά.

Στην πορεία του προς τον τίτλο, ο Κύργιος έχασε μόλις ένα σετ, αυτό απ’τον Ντάνιελ Κοσακόφσκι στα ημιτελικά, ενώ στα προημιτελικά είχε αποκλείσει το Νο2 του ταμπλό και Νο91 στον κόσμο, Ντόναλντ Γιανγκ!