26
10
2014

By ab 0

Όπως και στο Σενζέν, έτσι και στη Βαλένθια ο Άντι Μάρεϊ έσωσε πέντε ματς πόιντ του Τόμι Ρομπρέδο και κατέκτησε τον 31ο τίτλο στην καριέρα του!

Έπεσαν κορμιά στην ισπανική πόλη! Οι δύο τενίστες έδωσαν πολύ σκληρή μάχη διάρκειας 3 ωρών και 20 λεπτών, αλλά αυτός που χαμογέλασε ξανά είναι ο 27χρονος Βρετανός. Κέρδισε 3-6, 7-6(7), 7-6(8), έχει 18 νίκες στα τελευταία του 20 ματς και είναι έτοιμος για πρόκριση στους τελικούς του Λονδίνου. Με τον θρίαμβό του στο Valencia Open 500 ανεβαίνει στο Νο.5 του Race και όλα δείχνουν ότι δεν πρόκειται να χάσει το σπουδαίο ραντεβού του Ο2.

Παρότι έσπασε πρώτος τον αντίπαλό του στο δεύτερο σετ και βρέθηκε έναν πόντο μακριά από διπλό μπρέικ, ο 32χρονος Ισπανός (Νο.21) έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Άντι έσωσε τα δύο πρώτα ματς πόιντ και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα.

Παρά τα προβλήματα φυσικής κατάστασης που είχαν και οι δύο κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ, συνέχισαν να παίζουν πολύ υψηλού επιπέδου τένις. Ο Ρομπρέδο έσπασε το σερβίς του Μάρεϊ σε κρίσιμο σημείο παίρνοντας κεφάλι με 4-3, όμως ο 27χρονος Βρετανός βρήκε αμέσως απάντηση και τελικά έπρεπε οι διαφορές να λυθούν σε νέο τάι μπρέικ. Ούτε εκεί μπόρεσε να εκμεταλλευτεί άλλες τρεις ευκαιρίες για τη νίκη ο Τόμι, σε αντίθεση με τον Μάρεϊ, που με υπερπροσπάθεια στο φινάλε έφτασε σε έναν ακόμα τίτλο…

Ο τενίστας από το Ντάνμπλεϊν ξάπλωσε στο κορτ ανακουφισμένος και τον περίμενε στο φιλέ για να τον συγχαρεί με τα δύο… μεσαία του δάχτυλα ο Ρομπρέδο. Με χιούμορ, φυσικά, η κίνηση του Ισπανού, που στην τελετή απονομής υποσχέθηκε στον Μάρεϊ ότι θα τον κερδίσει την επόμενη φορά που θα έχει ματς πόιντ.

Σε ό,τι αφορά τα rankings, ο Άντι ανεβαίνει στο Νο.6 (+4), ενώ ο Τόμι θα κερδίσει πέντε θέσεις και θα βρεθεί στο Νο.16.