12
10
2014

By ab 0

Με μεγαλειώδη εμφάνιση, ο φοβερός και τρομερός Ρότζερ Φέντερερ ανάγκασε τον κορυφαίο του κόσμου Νόβακ Τζόκοβιτς να υποκλιθεί στο απέραντο μεγαλείο του, κερδίζοντας με straight sets το Σέρβο πρωταθλητή στο δεύτερο ημιτελικό της Σανγκάης και ετοιμάζεται για τον 23ο Masters τίτλο της καριέρας του!

Τι να πει και τι να γράψει κανείς γι’αυτό το φαινόμενο… Ρότζερ Φέντερερ!

Ο 33χρονος, μη το ξεχνάμε, Ελβετός έβαλε τέλος στο απίστευτο αήττητο σερί του Νόβακ Τζόκοβιτς στην Κίνα και μετά από 29 νικηφόρους αγώνες του Σέρβου σε Πεκίνο και Σανγκάη, τον ανάγκασε στην πρώτη του ήττα στη χώρα της Ανατολής, από το 2010 όταν και πάλι εκείνος τον είχε νικήσει στα ημιτελικά της Σανγκάης!

Το νέο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση, υπέταξε με 6-4, 6-4 το Νόλε και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του Κινέζικου Masters εκεί όπου σήμερα θα αντιμετωπίσει τον Ζιλ Σιμόν!

Ηταν άλλη μια αποστομωτική απάντηση του Φέντερερ στους επικριτές του που δεν έχουν σταματήσει να τον θεωρούν ξοφλημένο την ίδια ώρα που ο ίδιος αποδεικνύει ότι όταν είναι προπονημένος, μπορεί να κερδίσει τους πάντες: ακόμα και τον κορυφαίο του κόσμου και κατά έξι χρόνια νεότερο Τζόκοβιτς που παίζει εκπληκτικό τένις στην Κίνα.

Ο Φέντερερ δικαίωσε απόλυτα τον τίτλο του άρθρου του Tennis24, μετά τη νίκη επί του Ζουλιέν Μπενετό στα προημιτελικά, ότι μόνο αυτός μπορεί να σταματήσει τη ξέφρενη και αήττητη πορεία του Νόλε στο ασιατικό swing τα τελευταία δύο χρόνια.

Με το γνωστό του επιθετικό στυλ, ο μαέστρος “έπνιξε” τον Τζόκοβιτς και δεν του επέτρεψε να βγάλει το γνωστό κυρίαρχο παιχνίδι του από τη βασική γραμμή, έχοντας συνέχεια σε αμφιβολία τον κορυφαίο αντίπαλό του με τις συχνές προωθήσεις του στο φιλέ και γενικά το άκρως πιεστικό του παιχνίδι.

Τεράστια συμβολή στο θρίαμβο του Φέντερερ, έπαιξε και το ακαταμάχητο σερβίς του Ελβετού ο οποίος σέρβιρε στο 70% 1ο σερβίς, αντιμετωπίζοντας μόλις ένα break point του Τζόκοβιτς στο ματς το οποίο και έσωσε.

Ένα από τα πολλά highlight της μαγικής εμφάνισης του Φέντερερ, το απίθανο 8ο game του εναρκτήριου σετ όπου ο Ελβετός έβγαλε 4 συνεχόμενους άσους και έκανε το 5-3 μέσα σε 47 δευτερόλεπτα κατα τα οποία ο Τζόκοβιτς δεν ακούμπησε μπάλα (video παρακάτω)!

Ήταν η 19η νίκη του Φέντερερ κόντρα στον Τζόκοβιτς σε σύνολο 36 αναμετρήσεων (19-17), στο πρώτο τους ραντεβού μετά από τον συγκλονιστικό τελικό τους στο φετινό Wimbledon που βρήκε θριαμβευτή το Σέρβο με 6-4 στο 5ο σετ.

Με ένα δυνατό C’MON που επισκίασε τις φωνές των Κινέζων στις εξέδρες, ο Φέντερερ πανηγύρισε το break στο 5ο game (3-2) του εναρκτήριου σετ το οποίο αποδείχθηκε αρκετό ώστε να του δώσει προβάδισμα με 6-4 στο σκορ, μετά από 38 λεπτά ποιοτικού αγώνα κατά τα οποία ο Ελβετός είχε 16 winners και 9 λάθη, έναντι 13 και 11 του αντιπάλου του.

Ο Φέντερερ ξεκίνησε ιδανικά και το 2ο σετ, με break στο εναρκτήριο game (1-0) και παρά την πίεση που άσκησε στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς, διατήρησε το σερβίς του ολοκληρώνοντας τη νίκη του μετά από 1 ώρα και 35 λεπτά συναρπαστικού αγώνα.

Έτσι, ο Φέντερερ θα αγωνιστεί στον 122ο τελικό της καριέρας του, έχοντας 80 νίκες και 41 ήττες σε τελικούς.

Κόντρα στο Σιμόν ο Φέντερερ μετράει 4 νίκες και 2 ήττες (3-2 σε hard court).