08
05
2014

By ab 0

Μεγάλη νίκη και με συγκλονιστικό τρόπο, σημείωσε ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στο δεύτερο αγώνα του στη Μαδρίτη, με τον Βούλγαρο αστέρα να ξεσπάει στη ρακέτα του αλλά να φτάνει στη σπουδαία επικράτηση με ανατροπή επί του μαχητικού Μάριους Κόπιλ, κλείνοντας το πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Τόμας Μπέρντιχ στους “16” της διοργάνωσης.

Ήταν από τις σπάνιες φορές που ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ξέφυγε και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα νεύρα του, ξεσπώντας στη ρακέτα του.

Η ένταση, τα νεύρα και η πίεση ήταν μεγάλη για τον Βούλγαρο άσο ο οποίος ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη επί του Νο164 στον κόσμο, Μάριους Κόπιλ ο οποίος αγωνιζόταν με wild card στο Mutua Madrilena, όμως στο court τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως τα ήθελε ο Ντίμι.

Το Νο12 του ταμπλό, κατάφερε τελικά να ανατρέψει το προβάδισμα του Ρουμάνου πρωταθλητή και με 4-6, 6-3, 7-6(7) επί του αντιπάλου του, πήρε το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Μαδριλένικου Masters, όπου τον περίμενε ο Τόμας Μπέρντιχ μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα του Τσέχου νωρίτερα την Τετάρτη επί του Κέβιν Άντερσον με 6-2, 6-4.

H αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και αμφίρροπη μέχρι τον τελευταίο πόντο, με τον Ντιμιτρόφ να εκμεταλλεύεται τελικά το τρίτο του match point, ολοκληρώνοντας την ολική επαναφορά μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά στο Stadium 3 του La Caja Magica.

Ο Κόπιλ είχε στείλει τα απαραίτητα μηνύματα στη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας επί του Μαρσέλ Γκρανογέρ με 6-3, 6-4, όμως ο Ντιμιτρόφ έδειξε να αιφνιδιάζεται απ’τον άσημο Ρουμάνο (career high No124) ο οποίος δεν απειλήθηκε καθόλου απ’το Βούλγαρο και με το break που πέτυχε, πήρε προβάδισμα στα σετς.

Άλλη μια βόμβα ήταν έτοιμη να σκάσει στη Μαδρίτη, μέχρι ο Ντιμιτρόφ να πάρει τα πάνω του στο 2ο σετ και να φέρει το ματς στα ίσια, εκμεταλλευόμενος τη μια και μοναδική ευκαιρία που είχε για break στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα. Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, ο Ντίμι ξέσπασε στη ρακέτα του, μετά από λάθος forehand στο φιλέ ενώ ζήτησε συγνώμη απ’το κοινό που αποδοκίμασε την ενέργεια αυτή.

Στο καθοριστικό σετ οι δύο άνδρες έδωσαν σκληρή μάχη σώμα με σώμα, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο…

Η επιθετικότητα του Κόπιλ, είχε αναγκάσει σε οπισθοχώρηση τον χαρισματικό Ντιμιτρόφ ο οποίος προσπαθούσε να βρει λύσεις στο σερβίς του Ρουμάνου, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αφού και οι δύο έσωσαν τις ευκαιρίες του αντιπάλου τους για break, οδηγήθηκαν στο tie break, με τον Ντιμιτρόφ να σερβίρει δύο φορές επιτυχημένα παραμένοντας στο ματς (στο 4-5 και στο 5-6).

Ακόμη και στο tie break τα πράγματα ήταν σφιχτά, με τους δύο τενίστες να οδηγούνται χέρι-χέρι.

Ο Ντιμιτρόφ έχασε δύο ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς στο 6-5 και στο 7-6 (στο σερβίς του) του breaker και τελικά τα κατάφερε στο σερβίς του Κόπιλ, ολοκληρώνοντας με 9-7 το συναρπαστικό ματς.

Nτιμιτρόφ και Μπέρντιχ θα αναμετρηθούν για 3η φορά και ο Βούλγαρος θα προσπαθήσει να συνεχίσει το απόλυτο ρεκόρ κόντρα στον top10 Τσέχο, έχοντας κερδίσει τον Τόμας το 2009 στο Ρότερνταμ και το 2012 στο Μαϊάμι.

Το 2009, μάλιστα, ήταν η πρώτη ATP νίκη του Ντιμιτρόφ ο οποίος εκείνη τη στιγμή βρισκόταν στο Νο489 της παγκόσμιας κατάταξης! Τώρα βρίσκεται στο career high Νο14 με προοπτικές Νο10 και φιλοδοξίες για Νο1!

Την ίδια ώρα ολοκληρώθηκε ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι με αμφίρροπη και συναρπαστική εξέλιξη, με τον Φελιτσιάνο Λόπεζ να ανατρέπει το σκορ με 3-6, 6-3, 6-4 επί του Νο15 του ταμπλό, Μίχαηλ Γιούσνι και θα αποτελέσει τον αντίπαλο του Ντόμινικ Τιέμ ο οποίος το βράδυ της Τρίτης πέτυχε τη νίκη της ζωής του, βγάζοντας εκτός συνέχειας το Νο3 του κόσμου, Στάνισλας Βαβρίνκα.

Στο μεταξύ, ο Τζον Ίσνερ κατάφερε να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του Μαρίνκο Ματόσεβιτς μετά από επίσης συγκλονιστική μάχη που έληξε με 7-6(9), 6-7(5), 7-5 και πλέον ο Αμερικανός γίγαντας θα προσπαθήσει για την υπέρβαση απέναντι στον clay court specialist και μεγάλο φαβορί για τον τελικό, απ’το κάτω μέρος του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ.