10
05
2015

By ab 0

O Andy Murray κέρδισε τον Kei Nishikori με 6-3, 6-4 σε έναν πολύ καλό αγώνα και προκρίθηκε στον τελικό του Madrid Open. Ο 27χρονος Βρετανός πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη του στο χώμα και θα αντιμετωπίσει στον αυριανό τελικό (20:00GR, OTE Sport 6) της Μαδρίτης τον Rafael Nadal. Δείτε τα highlights του δεύτερου ημιτελικού.

Ο Murray συνεχίζει τις καταπληκτικές του εμφανίσεις στις χωμάτινες επιφάνειες. Λιγότερο από μια εβδομάδα πριν, ο Βρετανός κέρδισε τον πρώτο του τίτλο στο χώμα, στο BMW Open στο Μόναχο της Γερμανίας.

Ανταπεξήλθε από το δύσκολο πρόγραμμα και τα συνεχόμενα παιχνίδια και έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Madrid Open, όπου έκανε έναν καταπληκτικό αγώνα και επιβλήθηκε του περσινού φιναλίστ, Kei Nishikori, με 6-3, 6-4, σε 1 ώρα και 37 λεπτά.

Αμφότεροι οι δύο παίκτες έσωσαν από ένα break point, για να κρατήσουν από 3 φορές τα σερβίς τους στα 6 πρώτα games του ημιτελικού. Ο Murray δημιούργησε νέα ευκαιρία στο 7ο game και τελικά έκανε το πρώτο break στον αγώνα, για να προηγηθεί με 4-3. Ο Βρετανός τελείωσε το σετ με τον καλύτερό τρόπο, ένα νέο break, για να κάνει το 6-3 σε 45 λεπτά.

Ο εντυπωσιακός Murray έβγαλε 12 winners στο εναρκτήριο σετ και είχε μόλις 7 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο Ιάπωνας είχε δύο winners λιγότερους και 12 σφάλματα. O κάτοχος 2 Grand Slam τίτλων κράτησε το σερβίς του στο πρώτο game του 2ου σετ και προηγήθηκε με 1-0, φτάνοντας τα 4 κερδισμένα games στη σειρά.

Η απάντηση του Nishikori ήταν ένα break, το πρώτο του Ιάπωνα στον αγώνα, που προηγήθηκε με 2-1. O Μurray όμως είχε και πάλι γρήγορη λύση και δεν άφησε τον Nishikori να χαρεί για αρκετή ώρα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο 25χρονος Ιάπωνας έσωσε ένα κρίσιμο break point στο 8ο game και ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Murray πίεσε ξανά τον αντίπαλό του στη συνέχεια. Συγκεκριμένα ο Βρετανός επέστρεψε από το 30-0 στο 10ο game και έκανε το break, αξιοποιώντας το πρώτο του match point, χάρη στο 26ο αβίαστο λάθος του Nishikori.

Ο Murray τελείωσε τον αγώνα με 24 winners – 5 περισσότερους από τον Ιάπωνα – και 18 αβίαστα λάθη. Bελτίωσε το ρεκόρ του στη φετινή χρονιά σε 29-5, ενώ κέρδισε τον Nishikori για 4η φορά, σε 5 αναμετρήσεις.

Αύριο, στις 20:00 ώρα Ελλάδας (ΟTE Sport 6), o Murray θα αντιμετωπίσει τον Rafael Nadal, στη διεκδίκηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου του και μάλιστα στο χώμα, την παραδοσιακά χειρότερή του επιφάνεια.

O Murray, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί σε κανέναν χωμάτινο τελικό μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, έχει κερδίσει μόνο 5 φορές τον Nadal σε 20 αγώνες (5-15), ενώ δεν έχει νικήσει ποτέ τον Ισπανό στο χώμα, σε 6 αναμετρήσεις.