31
05
2015

By ab 0

Στην 70ή εμφάνισή του στο Roland Garros, o Rafael Nadal συνέτριψε τον Andrey Kuznetsov με 6-1, 6-3, 6-2, πετυχαίνοντας την 69η νίκη του στο τουρνουά και την 338η συνολικά στο χώμα, για να ξεπεράσει το ρεκόρ του Carlos Moya. Στον 4ο γύρο, όπου θα αγωνιστεί για 11η φορά σε 11 παρουσίες, θα αντιμετωπίσει τον εντυπωσιακό Jack Sock.

Ο Nadal έκανε ό,τι ήθελε για κάτι περισσότερο από ένα σετ στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε τα 9 από τα πρώτα 10 games, για να κερδίσει το πρώτο σετ με 6-1 και να προηγηθεί με 3-0 στο δεύτερο. Ο Kuznetsov, που κέρδισε το μοναδικό του game σε αυτό το διάστημε με break, κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για πρώτη φορά στο 11ο game της αναμέτρησης, μειώνοντας σε 3-1.

Ο Ισπανός συνέχισε να κυριαρχεί και προηγήθηκε μέχρι και με 5-1 στο 2ο σετ, ωστόσο δεν κατάφερε να κλείσει το σετ τόσο εύκολα. Εκτός από τη μικρή του χαλάρωση, ήταν πια εμφανέστατη η βελτίωση του Ρώσου, που δεν είχε κάτι να χάσει και έπαιζε πολύ πιο απελευθερωμένο τένις.

Ο Kuznetsov μείωσε σε 5-3 και ανάγκασε τον Rafa να σερβίρει για δεύτερη φορά για να κλείσει το σετ, ο τελευταίος ωστόσο δεν είχε πρόβλημα και ενίσχυσε το προβάδισμά του, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Όπως και στα προηγούμενα σετ, ο Nadal βρήκε γρήγορο break στο 3ο σετ και “ξέφυγε” με 3-1. Αργότερα έκανε με εντυπωσιακό τρόπο ακόμη ένα break, το 8ο του στο ματς, για να γράψει το 5-2 και να ολοκληρώσει λίγο αργότερα με άνετο “κράτημα” σερβίς το παιχνίδι, σε ακριβώς 2 ώρες αγώνα.

O Nadal τελείωσε την αναμέτρηση με 33 winners, ενώ ο Kuznetsov είχε 28. Ο Ισπανός είχε μόλις ένα λιγότερο αβίαστο λάθος (25-26), ωστόσο κέρδισε πάρα πολλούς πόντους με λάθη υπό πίεση του Ρώσου.

Αυτή ήταν η 69η νίκη του Nadal στο παριζιάνικο Slam, όπου πλέον έχει ρεκόρ 69-1. Συνολικά στο χώμα μετράει 338 νίκες στην καριέρα του, ξεπερνώντας το ρεκόρ του συμπατριώτη του, Carlos Moya, για να ανεβεί στην 5η θέση της σχετικής κατάταξης.

Επόμενος στόχος είναι οι 370 χωμάτινες νίκες του Αμερικανού Eddie Dibbs. Αρκετά μακριά είναι οι 3 πρώτοι, Guillermo Vilas (660), Thomas Muster (422) και Jose Higueras (378).

Στον 4ο γύρο του Γαλλικού Όπεν, ο Rafa θα αντιμετωπίσει τον εντυπωσιακό Jack Sock, που μόλις ολοκλήρωσε την καλύτερη εβδομάδα της καριέρας του! Ο 22χρονος Αμερικανός επιβλήθηκε του Borna Coric με 6-2, 6-1, 6-4, σε 1 ώρα και 46 λεπτά, για να πάρει με αυτόν τον πολύ εμφατικό τρόπο την πρώτη του πρόκριση σε 4ο γύρο ενός Grand Slam.

Θυμίζουμε πως ο Sock νίκησε με 3-0 σετ και τον Grigor Dimitrov στον 1ο γύρο του τουρνουά, ενώ στον 2ο γύρο απέκλεισε έναν πολύ ικανό παίκτη στο χώμα, τον Ισπανό Pablo Carreno Busta, με 3-1 σετ. Ο 22χρονος, πρωταθλητής στα Juniors του US Open το 2010, θα βελτιώσει το career high του ό,τι και αν συμβεί στον επόμενο αγώνα του, καθώς θα φτάσει στο Νο31 του κόσμου.