30
01
2015

By ab 0

Στα 5 σετ κρίθηκε και η 3η συνεχόμενη μονομαχία των Νόβακ Τζόκοβιτς και Στάνισλας Βαβρίνκα στο Australian Open, με τον Σέρβο υπεραθλητή να παρουσιάζει λιγότερες μεταπτώσεις στο παιχνίδι του, σε σχέση με τον αντίπαλό του και με εντυπωσιακό σκορ στο 5ο σετ να σφραγίζει τον μεγάλο τελικό απέναντι στον Άντι Μάρει!

Εκδίκηση για την περσινή του ήττα στην προημιτελική φάση του Major της Μελβούρνης, πήρε ο Νόβακ Τζόκοβιτς από τον Στάνισλας Βαβρίνκα και προκρίθηκε για 6η φορά στην καριέρα του στον τελικό του πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Ο κάτοχος τεσσάρων τίτλων στο Αυστραλιανό Όπεν (2008, 2011-13), κατάφερε να παρουσιαστεί λίγο πιο σταθερός σε έναν νευρικό αγώνα με πολλά αβίαστα λάθη και παρόλο που είχε την ευκαιρία να τελειώσει νωρίτερα την υπόθεση πρόκριση, χρειάστηκε ένα εντυπωσιακό 5ο σετ για να καθαρίσει τον αγώνα.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 7-6(1), 3-6, 6-4, 4-6, 6-0 του υπερασπιστή του τίτλου, με τον Βαβρίνκα να πληρώνει τα πολλά αβίαστα λάθη στο ματς και να νοιώθει από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι να διατηρήσεις έναν τίτλο σε Grand Slam τουρνουά.

Ήταν η 3η συνεχόμενη χρονιά που οι δύο σπουδαίοι τενίστες συναντήθηκαν στη Μελβούρνη. Το 2013 ο Τζόκοβιτς είχε νικήσει 12-10 στο 5ο σετ για τη φάση των “16” ενώ ο Σταν κέρδισε 9-7 επίσης στο 5ο, πέρυσι για τους “8”.

Η φετινή τους συνάντηση κρίθηκε και πάλι στα 5 σετ, όμως δεν είχε το δράμα των δύο προηγούμενων, με τον 27χρονο απ’το Βελιγράδι να μπαίνει ψύχραιμα και αποφασιστικά στο καθοριστικό σετ, κόβοντας την αντεπίθεση που είχε εξαπολύσει ο Βαβρίνκα από το 4ο σετ.

Το παιχνίδι είχε αρκετές εναλλαγές του σκορ, συναισθημάτων και μομέντουμ, με τον Τζόκοβιτς να αδυνατεί να εκμεταλλευτεί το γρήγορο break στο 4ο σετ (2-0), επιτρέποντας στον απογοητευμένο, μέχρι εκείνη τη στιγμή, Βαβρίνκα, να ξαναμπεί στο ματς.

Ο 29χρονος Ελβετός, κατάφερε να πάρει το 4ο σετ παίζοντας εκπληκτικό τένις, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσε με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κέρδισει έστω ένα game στο καθοριστικό σετ.

Έτσι, ο Τζόκοβιτς που έπαιξε πιο σταθερά (49 λάθη έναντι 69 του Βαβρίνκα), σφράγισε τη νίκη μετά από 3 ώρες και 30 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena και θα προσπαθήσει να γίνει ο μοναδικός τενίστας στην Open Era και δεύτερος μετά τον Ρόι Έμερσον (προ Open Era), που έχει στην κατοχή του 5 τίτλους στο Αυστραλιανό Όπεν.

Για να τα καταφέρει, θα πρέπει να κερδίσει τον υπερφορμαρισμένο Άντι Μάρει που περίμενε τον αντίπαλό του στον τελικό, μετά τη νίκη με 3-1 σετ επί του Τόμας Μπέρντιχ στον 1ο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Αυτή θα είναι η 24η συνάντηση των δύο ανδρών στο tour, με τον Νόλε να μετράει 15 νίκες (15-8) ενώ έχει κερδίσει τον Μάρει δύο φορές σε τελικό της Μελβούρνης, το 2011 και το 2013.