02
11
2014

By ab 0

Παρότι δεν σέρβιρε όπως στο προχθεσινό ματς με τον Ρότζερ Φέντερερ, ο Μίλος Ράονιτς άφησε εκτός Paris Masters τον Τόμας Μπέρντιχ και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης!

Ο 23χρονος Καναδός, Νο.10 στον κόσμο, επικράτησε σε 129 λεπτά με 6-3, 3-6, 7-5 και κλείνει με ιδανικό τρόπο τη καλύτερη σεζόν στην καριέρα του. Θα διεκδικήσει, δηλαδή, για δεύτερη φορά τίτλο αυτού του επιπέδου και μετά θα πάει στο Λονδίνο για να μονομαχήσει με τους κορυφαίους τενίστες στον κόσμο! Ο Μίλος φιλοδοξεί να κατακτήσει το έβδομο τρόπαιο στην καριέρα του και απέναντί του θα βρεθεί ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στα δύο πρώτα σετ ο νεαρός τενίστας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το μεγάλο του όπλο, με αποτέλεσμα ο 29χρονος Τσέχος (Νο.5) να πάει το ματς στο 1-1 και να μπει στο τρίτο σετ με άγριες διαθέσεις. Ο Ράονιτς, ωστόσο, βρήκε το σερβίς του όταν έπρεπε και δεν άφησε στη συνέχεια κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του να τον “σπάσει”.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στο τάι μπρέικ, ο Μπέρντιχ λύγισε από την πίεση στο 6-5 και με ένα κακό service game έδωσε το δικαίωμα στον Μίλος να πανηγυρίσει τη δεύτερη σερί νίκη του σε βάρος τενίστα του Top 5. Οι δυο τους, πάντως, ενδέχεται να ανανεώσουν το ραντεβού τους στο Λονδίνο, στους τελικούς της ΑΤΡ που διεξάγονται από την επόμενη Κυριακή…