06
2015

Στον τελικό η αποφασισμένη Safarova!

By tgi 0

H Lucie Safarova νίκησε την Ana Ivanovic με 2-0 σετ και έδωσε συνέχεια στο συγκλονιστικό της σερί στο Roland Garros, για να πάρει την πρώτη της πρόκριση σε τελικό Grand Slam διοργάνωσης. Η Τσέχα είναι η μοναδική παίκτρια που δεν έχει χάσει ακόμα σετ στο τουρνουά και δείχνει πιο αποφασισμένη από ποτέ για να γράψει ιστορία.

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα, η Safarova παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη και κυριάρχησε στο court, για να χτίσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για τη νίκη. Στο τέλος η Τσέχα έκανε κάποια λάθη και έδωσε δικαιώματα στην αντίπαλό της, αλλά κατάφερε να διαχειριστεί την τεράστια πίεση και να “κλειδώσει” τη νίκη πριν τα πράγματα γίνουν επικίνδυνα, με 7-5, 7-5.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη straights sets νίκη για την 28χρονη, που είναι η μοναδική παίκτρια χωρίς χαμένο σετ στο φετινό Roland Garros. Παράλληλα, έγινε η πρώτη Τσέχα που προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros, από το 1981!

Η Safarova, η οποία αγωνίστηκε μόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα της σε ημιτελικό Grand Slam διοργάνωσης – και δεύτερη στους τελευταίους 12 μήνες – παίζει το καλύτερό της τένις και δείχνει έτοιμη για τη μεγάλη καταξίωση. Θα μάθει την τελευταία της αντίπαλο στο Παρίσι μετά και το τέλος του δεύτερου ημιτελικού, ανάμεσα σε Serena Williams και Timea Bacsinszky.

Η Ivanovic μπήκε πολύ δυνατά στον πρώτο της Major ημιτελικό μετά από 7 χρόνια, όταν είχε κατακτήσει τον τίτλο στο Roland Garros. Η Σέρβα έκανε γρήγορο break και “ξέφυγε” με 3-0, ενώ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει διπλό break στο 6ο game, αλλά έχασε δύο break points για το 5-1!

Η Safarova έμεινε “ζωντανή” και μείωσε σε 4-2. Αργότερα η Ivanovic συνέχισε να μην αφήνει περιθώρια από τη γραμμή του σερβίς, ωστόσο το γεγονός ότι δεν τελείωσε όταν της δόθηκε η ευκαιρία το σετ, της στοίχισε ακριβά.

Η πολύ ανεβασμένη Safarova πήρε τα ηνία του αγώνα και επιτέθηκε περισσότερο. Χωρίς να κάνει εύκολα λάθη επέστρεψε από το 2-5 και με 5 κερδισμένα games στη σειρά έφερε τα πάνω κάτω, κατακτώντας το σετ με 7-5!

Η Ivanovic κράτησε μετά από αρκετή ώρα το σερβίς της στο 1ο game του 2ου σετ, όμως η Safarova δε σταμάτησε να “σφυροκοπά” την αντίπαλό της. Με νέο σερί, τριών κερδισμένων games αυτή τη φορά, έκανε το 3-1 και μπήκε για τα καλά στη θέση της οδηγού.

Κράτησε το προβάδισμα ασφαλείας μέχρι και το 5-3, αλλά όσο πλησίαζε στη σπουδαιότερη πρόκριση της καριέρας της, τόσο πιο δύσκολο γινόταν γι’ αυτή το παιχνίδι . Στο 10ο game, όταν σέρβιρε για τη νίκη (5-4), η Τσέχα έχασε ένα match point και τελικά έχασε και το σερβίς της (5-5).

Η Ivanovic πήρε το φιλί της ζωής, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο σετ. Όταν η πίεση πέρασε στη μεριά της, η Safarova ήταν και πάλι η καλύτερη παίκτρια στο court και με μεγάλες επιστροφές έφτασε σε νέο break, για το 6-5. Τη δεύτερη φορά που σηκώθηκε για να σερβίρει για τη νίκη, η Safarova ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της και πανηγύρισε πέφτοντας στο χώμα του αγαπημένου της γηπέδου από σήμερα, του Philippe Chatrier.

Ο πρώτος ημιτελικός ολοκληρώθηκε μετά από 1 ώρα και 52 λεπτά σκληρής μάχης στο κεντρικό court του Stade Roland Garros, ενώ μόνο το δεύτερο σετ χρειάστηκε 66 λεπτά για να ολοκληρωθεί. Η Safarova ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς από την Ivanovic και τελείωσε το παιχνίδι με 36 winners και 31 αβίαστα λάθη. Η Σέρβα είχε 25 winners και 35 λάθη.

Από εδώ και πέρα ότι και αν συμβεί η Safarova μόνο ικανοποιημένη μπορεί να είναι. Απέκλεισε μεταξύ άλλων τις Sharapova και Ivanovic, για να προκριθεί στον σπουδαιότερο τελικό της καριέρας της, πρώτο σε Grand Slam διοργάνωση.

Η 28χρονη θα αγωνιστεί σε τελικό μόλις για 14η φορά στην καριέρα της και για πρώτη φορά σε μεγαλύτερο τουρνουά από Premier και International! Μέχρι σήμερα, δεν είχε προκριθεί ποτέ σε τελικό ούτε Premier 5, ούτε Premier Mandatory διοργάνωσης. Έχει ρεκόρ 6-7 ως φιναλίστ και θα διεκδικήσει τον 7ο τίτλο της καριέρας της.

Σε περίπτωση που η Serena Williams επιβεβαιώσει τα προγνωστικά, προφανώς η Safarova θα έχει εξαιρετικά δύσκολη αποστολή. Ωστόσο, στη χειρότερη των περιπτώσεων έχει εξασφαλίσει την πρώτη της είσοδο στο Top10 της παγκόσμιας κατάταξης και μάλιστα στο Νο8, βελτιώνοντας σημαντικά το προηγούμενο career high της (Νο11).

Στην αντίπερα όχθη, η Ivanovic ίσως είχε οραματιστεί κάτι καλύτερο, μετά και την πειστική είσοδό της στα ημιτελικά. Η πρωταθλήτρια του 2008 πάντως πραγματοποίησε την καλύτερή της πορεία σε Grand Slam μετά από 7 χρόνια και αν η Safarova δεν κερδίσει τον τίτλο, θα ανεβεί στο Νο6 του κόσμου – ειδάλλως θα παραμείνει στο Νο7.