26
01
2015

By ab 0

Ένας Άντι Μάρει βγαλμένος απ’το 2012 και το 2013, τότε που ανήκε στα μεγάλα φαβορί για τους τίτλους στα Grand Slam τουρνουά, πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του εξαιρετικού Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, σε ένα απολαυστικό ματς που διαφήμισε το άθλημα και χάρισε στους φιλάθλους σπουδαίες τενιστικές στιγμές!

Απόλαυση…

Άντι Μάρει και Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, έπαιξαν το καλύτερό τους τένις και πρόσφεραν ένα μαγικό παιχνίδι, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον 4ο γύρο του Australian Open, με τον Σκωτσέζο Braveheart, να κερδίζει τους περισσότερους κρίσιμους πόντους και με ένα εντυπωσιακό σερί κερδισμένων games στο τέλος, να παίρνει πανάξια πρόκριση για τους “8” της Μελβούρνης.

Το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 6-4, 6-7(5), 6-3, 7-5 του χαρισματικού Βούλγαρου και σφράγισε το σπουδαίο ραντεβού με τον Νικ Κύργιο στα προημιτελικά της Αυστραλίας, λίγο μετά την επική ανατροπή του 19χρονου Ελληνοαυστραλού επί του Αντρέα Σέπι.

Ο 23χρονος Ντιμιτρόφ ήταν έτοιμος να στείλει στο 5ο σετ τη συναρπαστική αναμέτρηση, έχοντας προβάδισμα με 5-2 games στο 4ο σετ, όμως ο Μάρει με πέντε συνεχόμενα κερδισμένα games, έβαλε τέλος στο μεταμεσονύχτιο θρίλερ στη Rod Laver Arena (00:30 τοπική ώρα ολοκληρώθηκε το ματς), μετά από 3 ώρες και 31 λεπτά απολαυστικού αγώνα.

Η αγωνιστική άνοδος του Μάρει, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής σε σχέση με την προβληματική σεζόν που πραγματοποίησε το 2014, προερχόμενος από χειρουργείο στην πλάτη.

Ο αγώνας με τον Ντιμιτρόφ, απλά πιστοποίησε την επαναφορά του Άντι Μάρει ο οποίος με το τένις που έπαιξε έδειξε ότι σύντομα θα πάρει ξανά τη θέση του στους Big Four του κόσμου, δίπλα στους Τζόκοβιτς, Φέντερερ και Ναδάλ…

Μάρει και Ντιμιτρόφ έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και είδαμε ορισμένα μαγικά ράλι, με κύριο χαρακτηριστικό τους, την ευφυΐα, την άρτια τεχνική κατάρτηση, το πάθος, τη δύναμη και τη θέληση με τον Βρετανό να υπερτερεί στις λεπτομέρειες.

Ο Ντιμιτρόφ ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα με 3-0 games στο 1ο σετ, με τον Μάρει να παίρνει τα έξι από τα επόμενα εφτά games, κάνοντας το 1-0.

Στο 2ο σετ, ήταν η σειρά του Βούλγαρου να ανατρέψει το προβάδισμα του Μάρει και αφού δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να σερβίρει για το 2-0, ισοφάρισε στο tie break.

Πολύ ανώτερος ο Μάρει στο 3ο σετ καθώς σέρβιρε εξαιρετικά και δεν απειλήθηκε καθόλου απ’τον Ντίμι, φτάνοντας ελεγχόμενα στο 6-3.

Στο 4ο σετ, ο Ντιμιτρόφ προηγήθηκε με 5-2, σέρβιρε στο 5-3 για την ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσε να ανακόψει την αντεπίθεση του εξαιρετικού Μάρει ο οποίος σφράγισε με πειστικό service game την πρόκριση για τους “8”.

Εκεί, θα συναντήσει τον Νικ Κύργιος στο μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών την Τρίτη.