Σταθερή αξία

By tgi 0
09/05/2014

Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά ο Νταβίντ Φερέρ εξασφάλισε την παρουσία του στα προημιτελικά του Masters της Μαδρίτης πετυχαίνοντας straight sets νίκη επί του φιλότιμου, πλην όμως δυσκίνητου στο χώμα, Τζον Ίσνερ, στον τελευταίο αγώνα για τον 3ο γύρο την Πέμπτη, σφραγίζοντας το δύσκολο ματς με τον Έρνεστς Γκούλμπις στους “8”.

Το τελευταίο χρονικά εισιτήριο για τα προημιτελικά της Παρασκευής εξασφάλισε αργά το βράδυ της Πέμπτης ο δεύτερος, κατά τεκμήριο, καλύτερος Ισπανός τενίστας στον κόσμο, Νταβίντ Φερέρ.

Παρουσία της φίλης του, Μάρτα Τορνέλ, αλλά και του εμβληματικού Κάρλος Μόγια στο box της ομάδας του, ο 32χρονος άσος από τη Βαλένθια επιβλήθηκε 6-4, 6-4 του Αμερικανού γίγαντα της ATP, Τζον Ίσνερ, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση στο κεντρικό court Manolo Santana κι έγινε ο τέταρτος Ισπανός που κλείνει θέση στην προημιτελική φάση του φετινού Mutua Madrid Open.

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα, μετά από αρκετό καιρό, το σερβίς του στο οποίο απώλεσε συνολικά μόλις δέκα πόντους και διατηρώντας σε χαμηλά επίπεδα τον αριθμό των αβίαστων λαθών, το No5 του ταμπλό και του κόσμου αρκέστηκε σε ένα break σε κάθε σετ για να σημειώσει μια «επαγγελματική» νίκη απέναντι σε έναν από τους περίφημους big servers του tour.

Ο Φερέρ, παίζοντας πειθαρχημένα από τη βασική γραμμή και με καλά τοποθετημένα χτυπήματα, απώλεσε μερικές ευκαιρίες για το γρήγορο break στο ξεκίνημα του πρώτου σετ κι ευτύχησε να πετύχει το πολύτιμο σπάσιμο στο σερβίς του αντιπάλου στο 7ο game (4-3).

Αφού έσωσε με επιτυχία δύο ευκαιρίες του Ίσνερ την ώρα που σέρβιρε για την κατάκτηση του εναρκτήριου σετ, το «κλείδωσε» 6-4 σε 35 λεπτά αγώνα.

Συνεχίζοντας να οργώνει το court με το απίστευτο footwork που τον χαρακτηρίζει και μην αφήνοντας το πόδι από το …γκάζι, ο βραχύσωμος Ισπανός έσπασε ξανά το σερβίς του, ύψους 2,08μ, κορυφαίου Αμερικανού στον κόσμο στο 3ο game (2-1) του 2ου σετ και χωρίς να απειληθεί στη συνέχεια, σφράγισε έπειτα από 1 ώρα και 17 λεπτά καλού ποιοτικά αγώνα την πρόκριση στον 5ο συνεχόμενο προημιτελικό στην ισπανική πρωτεύουσα και 7ο συνολικά τη φετινή σεζόν.

«Ήμουν λίγο περισσότερο συγκεντρωμένος, γιατί ήξερα ότι εάν κάνω το break θα είχα πολλές πιθανότητες να πάρω το σετ. Γνώριζα ότι έπρεπε να αξιοποιήσω τα break points, ειδικότερα να έχω καλές επιστροφές στο σερβίς του», δήλωσε χαρούμενος για την εμφάνισή του μετά το τέλος του αγώνα.

Αυτή ήταν η πέμπτη επικράτηση του Φερέρ απέναντι στον πανύψηλο, γίγαντα σε έξι αναμετρήσεις και δεύτερη συνεχόμενη στο χώμα, με το No5 του κόσμου να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 15 winners έναντι 23 του Ίσνερ, με τον Αμερικανό, ωστόσο, να υποπίπτει σε 26 αβίαστα λάθη (μόλις 7 ο Φερέρ).

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα που έριξε την αυλαία του γύρου των «16» ήταν η παρουσία τριών άσων της μπασκετικής Ρεάλ Μαδρίτης στα επίσημα του Manolo Santana.

Σέρχιο Ροντρίγκεθ, Φελίπε Ρέγιες και Μάρκους Σλότερ βρέθηκαν στο κεντρικό court του La Caja Magica και παρακολούθησαν δια ζώσης τον Ισπανό, σπεσιαλίστα στις χωμάτινες επιφάνειες, να φτάνει στη straight sets νίκη.

Η «Βασίλισσα», τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, μόνο με θαύμα θα χάσει την πρώτη θέση των play-off στην ACB Liga ενώ θα διεκδικήσει και την κούπα της Ευρωλίγκα στο Final Four του Μιλάνου το τριήμερο 16-18 Μαϊου.