Στάθηκε στο ύψος του

By tgi 0
11/03/2014

Πιο δύσκολα απ’ότι αναμενόταν και σε δύο tie breaks, ο Ρότζερ Φέντερερ ξεπέρασε το αξιόμαχο εμπόδιο του Ντιμίτρι Τουρσούνοφ στον 3ο γύρο του Indian Wells και προκρίθηκε στους “16” καλύτερους της πρώτης Masters διοργάνωσης στη σεζόν, στοχεύοντας στον 5ο του τίτλο στην Καλιφόρνια.

Παίζοντας καλύτερα απ’τον αντίπαλό του στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, ο Ρότζερ Φέντερερ απέφυγε τις περιπέτειες ενός τρίτου σετ στο δεύτερο αγώνα του στο BNP Paribas Open, συνεχίζοντας την πορεία τίτλου στο Indian Wells Tennis Garden.

Ο τέσσερις φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης (2004-06, 2012), παρότι παρουσίασε και πάλι σημάδια έλλειψης εμπιστοσύνης και αυτοπεποίθησης, αδυνατώντας να σερβίρει στο 5-4 για την κατάκτηση του εναρκτήριου σετ, τελικά χρειάστηκε δύο tie breaks και με 7-6(7), 7-6(2) επί του Τουρσούνοφ, πήρε το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του σπουδαίου θεσμού.

Το Νο7 του ταμπλό, με εξαίρεση το σημείο που έχασε το σερβίς του στο πρώτο σετ και το νέο break που δέχθηκε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και φαίνεται να συνηθίζει τις συνθήκες του κεντρικού court, κάτι απαραίτητο από τη στιγμή που ο βαθμός δυσκολίας θα ανέβει κατακόρυφα στους επόμενους γύρους.

Στους “16”, ο Βασιλιάς θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Χάας-Νισικόρι (αγωνίζονται αργότερα) ενώ στο μυαλό όλων βρίσκεται ο πιθανός προημιτελικός με τον Στάνισλας Βαβρίνκα.

Ο Φέντερερ είχε κάποια λάθη στο ματς (23 στο σύνολο) όμως σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο και ο Ντιμίτρι Τουρσούνοφ ο οποίος εμφανίστηκε πάρα πολύ δυνατός στο κεντρικό court και ίσως θα μπορούσε και άξιζε κάτι παραπάνω απ’το ματς.

Το Νο27 του ταμπλό και Νο30 στον κόσμο, με εξαίρεση το ξεκίνημα του ματς, κατάφερε να σταθεί αντάξια απέναντι στον Φέντερερ ακόμη κι όταν ο Ελβετός ανέβαζε ταχύτητα και ρυθμό στα χτυπήματα του, κερδίζοντας αρκετούς απ’τους εντυπωσιακούς πόντους της αναμέτρησης.

Ο Ελβετός ξεκίνησε με break το ματς (1-0) κι ενώ τα είχε όλα υπό έλεγχο, έφτασε η κρίσιμη στιγμή να σερβίρει στο 5-4 για το προβάδισμα.

Ένα από τα μελανά σημεία της εξαιρετικής, κατα τα άλλα, σεζόν που διανύει ο Φέντερερ, είναι η αδυναμία που παρουσιάζει σε αρκετές περιπτώσεις, είτε να κλείσει ένα σετ, είτε τον αγώνα όπως έγινε και με τον Πολ Ανρί Ματιέ στο 2ο γύρο.

Τελικά, παρά το break που δέχθηκε στο 10ο game (5-5), στις πρώτες ευκαιρίες του Τουρσούνοφ, ο μαέστρος κατέκτησε το κλέιστό tie break με 9-7, στην τρίτη του ευκαιρία για set point.

Ο Τουρσούνοφ δεν πτοήθηκε από την απώλεια του 1ου σετ και μπήκε δυναμικά στο 2ο, πετυχαίνοντας νέο break στο σερβίς του Φέντερερ στο 3ο game (2-1).

Η χαρά του 31χρονου Ρώσου δεν κράτησε για πολύ αφού ο σοβαρός Ελβετός απάντησε άμεσα (2-2), επαναφέροντας την τάξη και τις ισορροπίες.

Στη συνέχεια κανένας απ’τους δύο δεν μπόρεσε να απειλήσει το σερβίς του αντιπάλου του κι έτσι οδηγηθήκαμε σε νέο tie break.

Εκεί, η κυριαρχία του Φέντερερ ήταν αδιαμφισβήτητη με τον χαρισματικό τενίστα να φτάνει εύκολα στο 7-2, ολοκληρώνοντας τη νίκη του μετά από 1 ώρα και 46 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 4η σε ισάριθμες συναντήσεις με τον ξανθομάλλη Ρώσο.