01
2015

Σπέσιαλ Κέι

By ab 0

Ο Κέι Νισικόρι έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση κόντρα στον Νταβίντ Φερέρ και έκλεισε θέση στην οκτάδα του Australian Open, δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι είναι φτιαγμένος για σπουδαία πράγματα!

Ο 25χρονος Ιάπωνας, Νο.5 στον κόσμο, πήρε τη νίκη σε straight sets (6-3, 6-3, 6-3) και θα παίξει στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης για δεύτερη φορά στην καριέρα του, μετά το 2012.

Και το θέμα, βέβαια, είναι ότι δίνει συνέχεια στην εκπληκτική πορεία του στο US Open, που τον έφερε να διεκδικεί στον τελικό τον πρώτο major τίτλο στην καριέρα του…

Τώρα καλείται να σταματήσει τον κάτοχο του τροπαίου Σταν Βαβρίνκα, όπως είχε κάνει και στην αντίστοιχη φάση στη Νέα Υόρκη!

Ο Κέι ήταν, όπως είπαμε, εξαιρετικός κόντρα στον Φερού (Νο.10 στον κόσμο) και δεν του άφησε σχεδόν κανένα περιθώριο αντίδρασης!

Τον έτρεξε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και τον εκτέλεσε με τους 43 winners του. Σημείωσε, δηλαδή, κάτι παραπάνω από τους τριπλάσιους σε σχέση με 32χρονο αντίπαλό του, που είχε μόλις 14. Forehand, backhand, όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια για τον χαρισματικό Ασιάτη!

Μετά από ένα εμφατικό πρώτο σετ για τον Νισικόρι, ο Φερέρ έδειξε στο δεύτερο σημάδια… ζωής με το μπρέικ που έκανε στο ξεκίνημα. Ο Κέι, ωστόσο, είχε την άμεση απάντηση και με διαρκή επίθεση στο δεύτερο σερβίς του Ισπανού πέτυχε το δεύτερο και καθοριστικό μπρέικ στο όγδοο γκέιμ.

Ο Φερέρ, που από το ματς με τον Ζιλ Σιμόν είχε κάποια προβλήματα στο πόδι του, στριμώχτηκε ακόμα περισσότερο όταν δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το σερβίς του στο πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ.

Ο Νισικόρι διατήρησε χωρίς ιδιαίτερες ανησυχίες το προβάδισμα και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με νέο μπρέικ στο 5-3. Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη του σε βάρος του Φερέρ
και θα πάει ξεκούραστος στο ματς με τον Βαβρίνκα, αφού χρειάστηκε 2 ώρες και 7 λεπτά!

Είναι ο τρίτος προημιτελικός Grand Slam στην καριέρα του και ο δεύτερος συνεχόμενος, βέβαια, μετά τη Νέα Υόρκη.