20
03
2015

By ab 0

Δύο μήνες μετά τη συναρπαστική μονομαχία τους στον τελικό του Australian Open, Νόβακ Τζόκοβιτς και Άντι Μάρει θα βρεθούν ξανά αντιμέτωποι στο court, για την ημιτελική φάση του Indian Wells Masters, με τον Σκωτσέζο να σημειώνει εντυπωσιακή νίκη επί του Λόπεζ και τον Νόλε να παίρνει με walk over την πρόκριση στους “4”.

Ολοκληρώθηκαν οι δύο πρώτοι προημιτελικοί του BNP Paribas Open, οι οποίοι σημαδεύτηκαν από την απόσυρση του Μπέρναρντ Τόμικ λόγω τραυματισμού.

Ο 22χρονος Αυστραλός, τραυματίστηκε στην πλάτη στην αναμέτρηση με τον Θανάση Κοκκινάκη και αποφάσισε να μην κατέβει στο 2ο προημιτελικό της διοργάνωσης, δίνοντας έτσι ξεκούραστη πρόκριση στα ημιτελικά στον υπερασπιστή του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Λίγο μετά την είδηση της απόσυρσης του Τόμικ, ο Άντι Μάρει πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο Stadium 1 και ξεπέρασε στα δύο σετ το επικίνδυνο εμπόδιο του Φελισιάνο Λόπεζ.

Το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε ένα μαγικό 1ο σετ και πάλεψε σκληρά στο 2ο για να φτάσει στη νίκη με 6-3, 6-4, σφραγίζοντας το σπουδαίο ημιτελικό κόντρα στο Νο1 του κόσμου.

Πέρα από εντυπωσιακή, η νίκη του Άντι Μάρει επί του Φελισιάνο Λόπεζ ήταν και ιστορική…

Ο 27χρονος Σκωτσέζος, είναι και με τη βούλα, ο κορυφαίος Βρετανός τενίστας στην ιστορία του επαγγελματικού τένις, ξεπερνώντας τον Τιμ Χένμαν (496) στη λίστα με τις περισσότερες νίκες, σημειώνοντας την 497η νίκη της καριέρας του (497-154).

Στο αγωνιστικό μέρος του προημιτελικού, ο Μάρει πραγματοποίησε ένα απο τα καλύτερα πρώτα σετ τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.

Με τρομερή ποικιλία και ποιότητα στο παιχνίδι του, ο Μάρει έφτασε γρήγορα στο 6-3, χάρη στο break που πέτυχε στο 4ο game (3-1) ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου το σερβίς του, στο οποίο έχασε μόλις 3 πόντους σε ολόκληρο το σετ (κι αυτούς στο 1ο σερβίς – 11/14, είχε 9/9 στο 2ο).

Drop shots, λόμπες, εντυπωσιακή κίνη στο court, 11 winners και μόλις 7 λάθη, χαρακτήρισαν το παιχνίδι του Μάρει στο 1ο σετ.

Στο 2ο σετ, η μάχη ήταν περισσότερο αμφίρροπη, με τον Μάρει να ξεκινάει με break (1-0), τον Λόπεζ να χάνει 4 break points στη συνέχεια και τον Σκωτσέζο να πετυχαίνει και νέο break στο 7ο game (5-2).

Ο 33χρονος Ισπανός αντέδρασε, “έσπασε” για πρώτη φορά το σερβίς του αντιπάλου του την ώρα που σέρβιρε για το ματς, όμως ο Μάρει στο 5-4 δεν “αστόχησε” ξανά, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη του μετά από 1 ώρα και 32 λεπτά αγώνα.

Η μονομαχία με τον Τζόκοβιτς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο ενώ θα γνωρίζουμε το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών, μετά τους δύο τελευταίους προημιτελικούς της Παρασκευής.

Φέντερερ-Μπέρντιχ στις 21:00GR-OTE Sport 6HD και αμέσως μετά Ναδάλ-Ράονιτς, με τους λάτρεις του αθλήματος να επιθυμούν ένα FEDAL…