13
03
2014

By ab 0

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή επί του Άντι Μάρει, σημείωσε ο Μίλος Ράονιτς ο οποίος βομβάρδισε με το σερβίς και το forehand του τον Βρετανό άσο και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Indian Wells Masters, όπου θα συναντήσει τον υπερφορμαρισμένο Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ που έβγαλε εκτός τον Φάμπιο Φονίνι!

Από τους πρώτους αγώνες για τον 4ο γύρο του BNP Paribas Open την Τετάρτη, έγινε γνωστό το πρώτο ζευγάρι της προημιτελικής φάσης στη σπουδαία Masters διοργάνωση.

Μίλος Ράονιτς και Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ, συνέχισαν την εξαιρετική τους παρουσία στην Καλιφόρνια ξεπερνώντας τα εμπόδια των Άντι Μάρει και Φάμπιο Φονίνι και θα διασταυρώσουν τις ρακέτες τους με φόντο το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Μόλις στο δεύτερο τουρνουά του στη σεζόν και προερχόμενος από μεγάλη απουσία λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο (έπαιξε μόνο στο Australian Open οπου αποκλείστηκε απ’τον Ντιμιτρόφ στον 3ο γύρο), ο Μίλος Ράονιτς συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις του με στόχο την καθιέρωση στην πρώτη 10αδα της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο 23χρονος Καναδός, Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης (career high το Νο10), κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα με σετ και με break στο 3ο σετ του Άντι Μάρει, πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη επί του διάσημου αντιπάλου του.

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα το σερβίς αλλά και το forehand του, ο Πύργος της Μοντγκόριτσα, επικράτησε με 4-6, 7-5, 6-3 του πρωταθλητή του Wimbledon και πήρε μεγαλειώδη πρόκριση στους “8” καλύτερους του Indian Wells Masters.

Ο Ράονιτς έβγαλε 15 άσους στο ματς και παρά τα 38 αβίαστα λάθη του, έναντι μόλις 14 του Μάρει, βρήκε τη δύναμη να ανατρέψει το προβάδισμα του Βρετανού με break στο ξεκίνημα του καθοριστικού σετ, ξεγυμνώνοντας τις αδυναμίες του αντιπάλου του.

Το Νο5 του ταμπλό, με εξαίρεση κάποιες εκλάψεις, δεν θύμιζε σε τίποτα τον τενίστα προ της εγχείρησης στην πλάτη και έδειξε ότι θα χρειαστεί κι άλλο χρόνο για να μπορέσει να επιστρέψει στα υψηλά στάνταρ απόδοσης που έπιασε για μεγάλο διάστημα την περσινή σεζόν.

Ο Μάρει έκανε το καθοριστικό break στο 9ο game (5-4) για να κατακτήσει με 6-4 το πρώτο σετ, όντας λιγότερο επιθετικός αλλά πιο σταθερός απ’τον αντίπαλό του.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 2ο σετ, όταν ο Καναδός χτύπησε την κατάλληλη στιγμή, πετυχαίνοντας το πολυπόθητο break στο 12ο game (7-5) με το οποίο ισοφάρισε το ματς.

Στο 3ο σετ, το break που έκανε ο Μάρει στο 3ο game (2-1) δεν ήταν αρκετό, με τον Ράονιτς να κατακτά τέσσερα συνεχόμενα games, δύο εκ των οποίων breaks, φτάνοντας στην τελική επικράτηση μετά από 2 ώρες και 8 λεπτά αγώνα.

Λίγο νωρίτερα, στο Stadium 2, ο Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ που προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί του υπερασπιστή και Νο1 του ταμπλό, Ράφαελ Ναδάλ κέρδισε με 6-2, 6-4 το Νο13 του ταμπλό, Φάμπιο Φονίνι, δίνοντας συνέχεια στην τρελή του κούρσα στην Καλιφόρνια.

Aυτή θα είναι η πρώτη φορά που Ράονιτς και Ντολγκοπόλοφ θα συναντηθούν στο tour.