18
06
2015

By ab 0

Μετά από την πολύ δύσκολη πρεμιέρα του στο Gerry Weber Open, ο Roger Federer επέστρεψε στις άνετες νίκες και επιβλήθηκε του Ernests Gulbis με 2-0 σετ, σε 65 λεπτά. Ο “Βασιλιάς” προκρίθηκε στα προημιτελικά του Halle για 13η συνεχόμενη φορά και έκανε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον 8ο τίτλο του στην πόλη της Γερμανίας και 3ο συνεχόμενο.

Ο Federer ήταν συγκεντρωμένος και δεν έχασε ούτε μια φορά το σερβίς του, για να εκμεταλλευτεί κάποια “νεκρά” διαστήματα του Gulbis και να τον κερδίσει με 6-3, 7-5, σε κάτι περισσότερο από μια ώρα.

Ο 33χρονος Ελβετός βελτίωσε το ρεκόρ του στη φετινή σεζόν σε 31-6, ενώ έφτασε τις 48 νίκες στο Gerry Weber Open (48-5). Τις 9 τελευταίες φορές που αγωνίστηκε στο Halle έφτασε στον τελικό, ενώ και στις 13 του παρουσίες στο τουρνουά, έχει φτάσει τουλάχιστον μέχρι τα προημιτελικά!

Πλέον απέχει 3 νίκες από τον 3ο συνεχόμενο τίτλο του στο 500άρι πλέον τουρνουά της Γερμανίας, καθώς και 8ο συνολικά. Διεκδικεί επίσης τον 15ο τίτλο του στο γρασίδι, έχοντας ήδη το ρεκόρ των περισσότερων τίτλων στην επιφάνεια.

Ο Federer είχε κινδυνέψει άμεσα με πρόωρο αποκλεισμό τη Δευτέρα, όταν χρειάστηκε το tie-break του 3ου σετ για να κάμψει την αντίσταση του Philipp Kohlschreiber. Σήμερα τα πράγματα ήταν διαφορετικά και ο Ελβετός ολοκλήρωσε την αποστολή του σε 65 μόλις λεπτά, παίρνοντας μια “καθαρή” νίκη εις βάρος του Gulbis.

Ο κάτοχος 17 Grand Slam τίτλων έβγαλε 19 winners , έναντι 12 του Λετονού, ενώ είχε και 13 αβίαστα λάθη μόνο, 5 λιγότερα από τον αντίπαλό του. Έσωσε και τα 2 break points που αντιμετώπισε και “έσπασε” από μια φορά σε κάθε σετ τον Gulbis, εκμεταλλευόμενος δύο πολύ άσχημα service games του.

Πρώτα στο 6ο game του 1ου σετ, για να κάνει το 4-2 και να κλείσει τελικά το σετ έπειτα από μόλις 27 λεπτά αγώνα. Στο τέλος του 2ου σετ ο Gulbis έκανε συνεχόμενα λάθη και ο Ελβετός έφτασε στο 0-40. Τελικά εκμεταλλεύτηκε την 3η του ευκαιρία και προηγήθηκε με 6-5, για να πάρει τη νίκη λίγα λεπτά μετά, χάρη στο εξαιρετικό του σήμερα σερβίς.

Η νίκη του Federer θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ρεβάνς, αφού ο Ελβετός είχε χάσει στην τελευταία τους αναμέτρηση, πέρσι στο Roland Garros, για τον 4ο γύρο. Συνολικά έχει 3 νίκες απέναντι στον Λετονό, σε 5 αναμετρήσεις (3-2).

Ο Gulbis συνεχίζει να μην εμπνέει εμπιστοσύνη με τα φετινά του αποτελέσματα. Σήμερα βέβαια αντιμετώπισε το Νο1 του ταμπλό, όμως η 14η ήττα του στη σεζόν είναι γεγονός και έχει δώσει μόνο 18 αγώνες (4-14)!

Στα προημιτελικά του Gerry Weber Open, o Federer θα αντιμετωπίσει τον Florian Mayer, που νίκησε στον πρώτο αγώνα της ημέρας τον Steve Johnson με 6-3, 7-6 (4). Ο 31χρονος Γερμανός, ο οποίος είχε βρεθεί πίσω με 0-3 στο 1ο σετ, είχε ταλαιπωρηθεί με τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε προημιτελικό διοργάνωσης από το 2012!