21
06
2014

By ab 0

Έναν σπουδαίο τελικό θα φιλοξενήσει το Eastbourne International στους άνδρες, ανάμεσα σε δύο εξαιρετικούς τενίστες και σπεσιαλίστες στο χόρτο, τον Ρισάρ Γκασκέ που κέρδισε τον Ίστομιν και τον Φελιτσιάνο Λόπεζ που έβγαλε με άριστα το διπλό πρόγραμμα των αγώνων την Παρασκευή.

Αφού έχασε σχεδόν ολόκληρη τη χωμάτινη περίοδο με πρόβλημα τραυματισμού στην πλάτη, ο Ρισάρ Γκασκέ επέστρεψε πολύ δυναμικά στη χορτάρινη σεζόν, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική ποιότητά του στο γρασίδι.

Ο 28χρονος Γάλλος, Νο14 της παγκόσμιας κατάταξης, προκρίθηκε στον τρίτο του τελικό στο Eastbourne International, εκεί όπου στοχεύει να κατακτήσει τον τρίτο του τίτλο στο χόρτο, μετά τους δύο το 2005 και το 2006 όταν το τουρνουά διεξαγόταν στο Νότινγχαμ.

Το Νο1 του ταμπλό, με νέα εντυπωσιακή εμφάνιση και χωρίς να δεχθεί break (όπως και στον προημιτελικό με τον Κλιζάν), επικράτησε με 6-4, 6-2 του Ντένις Ίστομιν στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης την Παρασκευή και σφράγισε τη συμμετοχή του στον 22ο τελικό της καριέρας του (10-11 ρεκόρ σε τελικούς).

Ο Γκασκέ, ήταν ανώτερος απ’τον Ουζμπέκο και αφού έσωσε και τις τρεις ευκαιρίες του αντιπάλου του για break, ο ίδιος σημείωσε τρία breaks, φτάνοντας στη νίκη μετά από 72 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court του Devonshire Tennis Club του Ίστμπουρν.

“Έκανα ένα πολύ καλό ματς σήμερα. Ήταν σημαντικό να παίξω καλά γιατί ο Ντένις είναι επικίνδυνος αντίπαλος. Το κλειδί στο χορτάρι είναι να σερβίρεις και να επιστρέφεις καλά. Κατάφερα να το κάνω αυτό. Είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που αγωνίστηκα γιατί πάντα είναι δύσκολο να παίζεις στο γρασίδι. Πρέπει να είσαι δυνατός σε κάθε πόντο” τόνισε χαρακτηριστικά ο Γκασκέ, ημιφιναλίστ στο Wimbledon το 2006.

Αντίπαλός του στο Σαββατιάτικο τελικό, ο υπερ-φορμαρισμένος Φελιτσιάνο Λόπεζ ο οποίος θα αγωνιστεί για δεύτερη διαδοχική εβδομάδα σε τελικό χορτάρινης διοργάνωσης του ATP World Tour.

Ο 32χρονος αριστερόχειρας, προερχόμενος από τον τελικό στο Queen’s (ήττα από Ντιμιτρόφ, έχοντας και match point), έβγαλε εις πέρας το δύσκολο πρόγραμμα με νίκη στα προημιτελικά επί του Σαρντί και στα ημιτελικά επί του Κουέρι.

Το Νο3 του ταμπλό, επικράτησε με 6-3, 6-4 του Σαρντί το πρωί της Παρασκευής και λίγες ώρες αργότερα κέρδισε με 6-4, 7-6(4) του Σαμ Κουέρι, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική φόρμα που διανύει.

Κόντρα στον Σαρντί δεν αντιμετώπισε καν break point ενώ έσωσε τη μοναδική ευκαιρία του Σαμ Κουέρι, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη επί του Αμερικανού μετά από 1 ώρα και 18 λεπτά αγώνα.

Γκασκέ και Λόπεζ θα συναντηθούν για 6η φορά, με τον Γάλλο να έχει το απόλυτο των νικών (5-0). Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν στο χόρτο και ο αγώνας τους θα είναι η καλύτερη πρόβα ενόψει του Wimbledon που ξεκινάει τη Δευτέρα στο Λονδίνο.