03
2014

Πλώρη για 16αδα ο Σταν

By tgi 0

Πετυχαίνοντας break στο τελευταίο game κάθε σετ, ο ασυγκράτητος επιθετικά Στάνισλας Βαβρίνκα πήρε τη straight sets νίκη απέναντι στον πολύ καλό αλλά αδύναμο να διαχειριστεί την πίεση, Εντουάρντ Ροζέρ Βασελέν και προκρίθηκε στους “16” καλύτερους του Miami Masters όπου θα συναντήσει τον φορμαρισμένο Ντολγκοπόλοφ.

Mόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα του, στην 6η παρουσία του στο Μαϊάμι, ο Στάνισλας Βαβρίνκα θα δώσει το παρόν στον 4ο γύρο της Masters διοργάνωσης στο Key Biscayne.

Ο θριαμβευτής του πρώτου Grand Slam της σεζόν, προερχόμενος από την πρώτη του ήττα μέσα στο 2014 την προηγούμενη εβδομάδα στο Indian Wells (4ος γύρος – Κέβιν Άντερσον), σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο Μαϊάμι (αυτή τη φορά χωρίς απώλειες σετ), ξεπερνώντας το εμπόδιο του Εντουάρντ Ροζέρ Βασελέν τον οποίον είχε νικήσει και στον φετινό τελικό του Chennai Open, πριν πάει στη Μελβούρνη.. πετώντας!

Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης και του ταμπλό, επικράτησε με 7-5, 6-4 του ανεβασμένου Γάλλου που προερχόταν από την πολύ δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα επί του Σάισλινγκ και την εντυπωσιακή επικράτηση επί του Τσίλιτς στο 2ο γύρο και μετά το 2009, θα αγωνιστεί και πάλι στην 16αδα του Sony Open, έχοντας πολύ καλύτερες πιθανότητες από τότε για να πάρει το παρθενικό του εισιτήριο για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης στη Φλόριντα.

Ο Σταν, έκανε αρκετά λάθη στο ματς (33) όμως η επίθεση ήταν αυτή που τον ξελάσπωσε αλλά και ο δυναμικός του χαρακτήρας, πιέζοντας αφόρητα τον Ροζέρ Βασελέν την ώρα που σέρβιρε για να παραμείνει και στα δύο σετς.

Στο εναρκτήριο σετ, αφού έσωσε δύο break points του Γάλλου, ο 28χρονος Ελβετός σημείωσε το καθοριστικό break στο 12ο game (7-5), μετά από 45 λεπτά αγώνα.

Στο 2ο σετ, ο Βαβρίνκα ξεκίνησε πολύ καλά, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα με 4-1 games, με τον Γάλλο να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 4-4.

Τελικά, ο Ελβετός πέτυχε το τρίτο του break στο ματς, στο 10ο game (6-4), σφραγίζοντας τη σημαντική νίκη και το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Εκεί, θα συναντήσει τον ανεβασμένο Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ ο οποίος λίγο νωρίτερα, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, κέρδισε με 3-6, 6-0, 7-6(5) τον άτυχο Ντούσαν Λάζοβιτς ο οποίος έχει κάθε λόγο να τα βάζει με την τύχη και έναν απ’τους κριτές γραμμών, όταν στο 5-5 του tie break, έκανε μια σπουδαία και βαθιά μπάλα την οποία ο κριτής είδε άουτ (δεν ακούμπησε καν γραμμή), με αποτέλεσμα να χάσει το πλεονέκτημα που είχε στο ράλι και ο πόντος να επαναληφθεί.

Τελικά τον πόντο πήρε ο Ντολγκοπόλοφ, δίνοντας την ευκαιρία στον εαυτό του να εκμεταλλευτεί και το πρώτο του match point, σφραγίζοντας τη σπουδαία ανατροπή.

Νωρίτερα, ο Μίλος Ράονιτς πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση για φέτος, στα λιγοστά παιχνίδια που έχει δώσει λόγω του τραυματισμού του, επικρατώντας εύκολα με 6-1, 6-2 του Γκιγέρμο Γκαρσία Λόπεζ.

Στον 4ο γύρο, ο Καναδός Νο12 του ταμπλό, θα αντιμετωπίσει τον lucky loser Μπένζαμιν Μπέκερ (αντικαταστάτη του Ντελ Πότρο στο ταμπλό) ο οποίος κέρδισε με 6-3, 7-5 τον Αλιάζ Μπεντενέ και συνεχίζει να εκμεταλλεύεται το δώρο που του έκανε ο Αργεντίνος.