08
11
2013

By ab 0

Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο Νόβακ Τζόκοβιτς! Ο 26χρονος Σέρβος κέρδισε 2-1 σετ τον Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο και προκρίθηκε στα ημιτελικά των ATP World Tour Finals.

Ο Νόλε επικράτησε με 6-3, 3-6, 6-3 του επίσης φορμαρισμένου Αργεντινού και πέτυχε την 19η σερί νίκη του στο τουρ! Πολύ σκληρός για άλλη μια φορά ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο, πιέστηκε από τον Πύργο στο καθοριστικό σετ, όμως “χτύπησε” την κατάλληλη στιγμή και συνεχίζει τη σούπερ πορεία του από τον τελικό του US Open και μετά. Σήκωσε τα τρόπαια σε Πεκίνο, Σανγκάη, Παρίσι και φιλοδοξεί να κάνει το ίδιο στο Λονδίνο, για να διατηρήσει και τα σκήπτρα από την περασμένη σεζόν.

Ο Ντέλπο το πάλεψε ως το φινάλε, όμως το βασικό του όπλο, το forehand δεν ήταν και στην καλύτερή του μέρα. Του έδωσε έξι winners και 14 αβίαστα λάθη… Το ματς του Σαββάτου (9/11) ανάμεσα στον 25χρονο τενίστα και τον Ρότζερ Φέντερερ έχει πλέον χαρακτήρα τελικού, αφού ο νικητής θα ακολουθήσει τον Νόλε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης!

Ανώτερος σε όλο το πρώτο σετ ήταν ο Τζόκοβιτς, αλλά κατάφερε να επωφεληθεί από την υπεροχή του έκτο γκέιμ (4-2), εκμεταλλευόμενος το πέμπτο του μπρέικ πόιντ. Στη συνέχεια έκανε το… καθήκον του και πήρε το προβάδισμα με 1-0.

Ανατροπή του σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ, με τον Ντελ Πότρο να βρίσκει ρυθμό και να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Το μπρέικ που έκανε στο έκτο γκέιμ (4-2), όταν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του ο Τζόκοβιτς, ήταν αρκετό για να φέρει το ματς στα ίσα και να μπει με ψυχολογία στο τρίτο σετ.

Ο Αργεντινός έφτασε είχε δύο ευκαιρίες να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του στο 1-1, όμως ο Νόλε γύρισε τούμπα το γκέιμ και έμεινε όρθιος στη διεκδίκηση της νίκης. Μια νίκη που ήρθε στη συνέχεια, χάρη στο μπρέικ που έκανε στο έκτο γκέιμ και προηγήθηκε με 4-2. Πώς να χάσει μετά ο Σέρβος; Πήρε την πρόκριση σε περίπου δύο ώρες και πάει… χαλαρά στο τελευταίο ματς με αντίπαλο τον αδιάφορο Ρισάρ Γκασκέ.