06
2014

Πέταξε στον τελικό ο Νόλε!

By tgi 0

Στο δεύτερο τελικό της καριέρας του στο Παρίσι, εκεί όπου θα προσπαθήσει να συμπληρώσει το career slam, προκρίθηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος, κατάφερε να σταματήσει την αντεπίθεση του Έρνεστς Γκούλμπις και με 3-1 σετ επί του Λετονού, σφράγισε το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τον τελικό του Roland Garros!

Μια νίκη μακριά απ’την πιο σημαντική στιγμή της καριέρας του είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς, που θριάμβευσε στον πρώτο ημιτελικό του Γαλλικού Όπεν.

Ο 27χρονος Σέρβος, είναι πλέον πολύ κοντά στο να συμπληρώσει το Grand Slam καριέρας, προσθέτοντας τον μοναδικό τίτλο που λείπει απ’την τροπαιοθήκη του και δεν είναι άλλος απ’το βαρύτιμο τρόπαιο των Σωματοφυλάκων στο Παρίσι.

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης (Νο1 αν κατακτήσει τον τίτλο), δυσκολεύτηκε μόνο για ένα σετ απέναντι στον Έρνεστς Γκούλμπις και με 6-3, 6-3, 3-6, 6-3 επί του Λετονού, πήρε το πρώτο εισιτήριο για το ματς του τίτλου την Κυριακή στο δεύτερο Grand Slam της σεζόν.

Ο Τζόκοβιτς, κυριάρχησε απόλυτα στα δύο πρώτα σετ του Γκούλμπις ο οποίος φάνηκε να νιώθει περισσότερη πίεση απ’ότι θα έπρεπε, αγωνιζόμενος στον πρώτο Major ημιτελικό της καριέρας του.

Ο Λετονός που τη Δευτέρα θα ντεμπουτάρει στην κορυφαία 10αδα της παγκόσμιας κατάταξης, αφυπνίστηκε στο 3ο σετ το οποίο και κατέκτησε, με τον Τζόκοβιτς να παρουσιάζει πολλά σκαμπανεβάσματα στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα.

Τελικά, ο Σέρβος έκλεισε τη νίκη στα τέσσερα σετς, παρουσιάζοντας το σοβαρό του πρόσωπο στο τελευταίο, όπως αποδείχθηκε, σετ του ημιτελικού, μετά από 2 ώρες και 34 λεπτά αγώνα.

Έτσι, ο Νόλε προκρίθηκε στον 13ο τελικό του σε Grand Slam τουρνουά, εκεί όπου την Κυριακή, κόντρα σε έναν εκ των Ναδάλ ή Μάρει, θα διεκδικήσει τον 7ο Major τίτλο του και πρώτο στο διάσημο Roland Garros.

Ο Γκούλμπις δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες για break στον ημιτελικό, όμως αυτός που το πέτυχε ήταν ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Εκμεταλλευόμενος τα χαμηλά ποσοστά στο 1ο σερβίς και τα αβίαστα λάθη του Λετονού, ο Νόλε πέτυχε το πρώτο break στο 5ο game (3-2) και δεν απειλήθηκε καθόλου στη συνέχεια απ’τον αντίπαλό του.

Μάλιστα, ο Σέρβος πέτυχε και νέο break στο 9ο game (6-3), ολοκληρώνοντας απόλυτα ελεγχόμενα και εντυπωσιακά το εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης.

Ο Γκούλμπις ολοκλήρωσε το 1ο σετ με 15 αβίαστα λάθη, έναντι μόλις 8 του Τζόκοβιτς ενώ οι τρεις παραπάνω winners που έβγαλε απ’τον Σέρβο (8 με 5) δεν ήταν αρκετοί για να ισορροπήσουν τη μεγάλη διαφορά που τους χώριζε.

Μια ευκαιρία περίμενε ο Νόβακ Τζόκοβιτς στο 2ο σετ και του παρουσιάστηκε στο 8ο game. Ο Σέρβος δεν την άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη και με break σε εκείνο το σημείο (5-3), σέρβιρε επιτυχημένα για το 6-3 και το ακράδαντο προβάδισμα με 2-0 στα σετ.

Η εικόνα του 2ου σετ, δεν ήταν διαφορετική, με τον Σέρβο να μην προβληματίζεται καθόλου στο σερβίς του, τον Γκούλμπις να κάνει και πάλι αρκετά λάθη (13) και να παίζει χωρίς συγκεκριμένο πλάνο, προσπαθώντας απλά να βρει winners.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο 3ο σετ ο Γκούλμπις ο οποίος, δίχως να έχει άλλη επιλογή, έπαιξε πιο επιθετικά όμως σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα σετ, έπαιξε περισσότερο μυαλωμένα και με στόχο.

Έτσι, ο Λετονός πίεσε από την αρχή το σερβίς του κουρασμένου (!) Τζόκοβιτς και παρά τις χαμένες ευκαιρίες για break, ο Γκούλμπις σημείωσε το πρώτο του “σπάσιμο” στο ματς, στο 8ο game του 3ου σετ (5-3) και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς αφού μείωσε σε 2-1 σετ.

Χαρακτηριστικό της αγωνιστικής ανόδου και αποτελεσματικότητας του Γκούλμπις, το γεγονός ότι τελείωσε το σετ με μόλις 5 λάθη και 19 winners, έναντι 9 και 13 αντίστοιχα του Τζόκοβιτς.

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ, Τζόκοβιτς και Γκούλμπις αντάλλαξαν από ένα break, με τον Λετονό να απαντάει άμεσα (2-1) στο break του Νόλε στο 2-0). Το “σπάσιμο” του Λετονού, ανάγκασε τον Σέρβο να πετάξει τη ρακέτα του κι ενώ ο Γκούλμπις δεν είχε ξεσπάσει, όπως συνηθίζει άλλωστε, στο όπλο του.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, μέχρι που ο Τζόκοβιτς βρήκε την ευκαιρία και πέτυχε και νέο break στο 8ο game (5-3), σφραγίζοντας με ένα εύκολο service game την πρόκριση στον τελικό.

“Ένιωσα λίγο κουρασμένος στο 3ο σετ. Στο τέλος του 4ου στάθηκα καλύτερα. Ήταν δύσκολες συνθήκες εκεί έξω και διαφορετικές από τους προηγούμενους αγώνες. Δεν μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου να έχω τέτοιες καταστάσεις, όπως στο 3ο σετ όπου είχα πολλά λάθη. Θα προσπαθήσω να είμαι έτοιμος για το τελευταίο μου ματς” είπε ο Τζόκοβιτς αμέσως μετά, αναφερόμενος και στην πολύ ζεστή ημέρα την Παρασκευή στο Παρίσι, σε αντίθεση με τις προηγούμενες.