Ο τελικός Set by Set

By tgi 0
09/06/2014

Τα ιστορικά ρεκόρ που κυνηγούσαν Ναδάλ και Τζόκοβιτς, δεν τους επέτρεψαν να βγάλουν το καλύτερό τους τένις στον μεγάλο τελικό του Γαλλικού Όπεν, με τον Ισπανό να παρουσιάζεται πιο δυνατός σωματικά και πνευματικά, συνεχίζοντας τον απίστευτο μύθο του στο δεύτερο Grand Slam της σεζόν με τον 9ο τίτλο του στο Παρίσι!

Μπορεί να μην μας θάμπωσαν με το επίπεδο του τένις, ωστόσο Ράφαελ Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς έδωσαν μια αντρίκια μάχη στο ιστορικό κεντρικό court Philippe Chatrier απ’την οποία, θριαμβευτής βγήκε ο συνήθης ύποπτος.

Ο 28χρονος Ναδάλ, κατέκτησε τον 5ο συνεχόμενο τίτλο του στο Roland Garros και 9ο συνολικά στην καριέρα του, καταφέρνοντας να παίξει λίγο καλύτερα απ’τον αντίπαλό του στα κρίσιμα σημεία της τελικής αναμέτρησης, με τον Σέρβο να παρουσιάζει αρκετά σκαμπανεβάσματα και να προβληματίζει με την εικόνα του στο court, επιβεβαιώνοντας τις φήμες των δύο τελευταίων ημερών που τον ήθελαν άρρωστο.

Γνωρίζοντας και ο ίδιος ότι δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, έχοντας δείξει τα πρώτα ανησυχητικά σημάδια στον ημιτελικό απέναντι στον Γκούλμπις, ο Νόλε ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και ήταν σαφής η πρόθεσή του να προσπαθήσει να τελειώσει στα τρία σετ τον αγώνα, αφού σε περίπτωση που ο τελικός οδηγούνταν στη φυσική κατάσταση, ο Ναδάλ ήταν ξεκάθαρο φαβορί.

Η απώλεια, όμως, του 2ου σετ στοίχισε πραγματικά στον Τζόκοβιτς ο οποίος στη συνέχεια παρουσιάστηκε μέτριος σε αντίθεση με τον Ναδάλ που ανέβαζε ολοένα και την απόδοσή του, με το forehand του Ισπανού να τον οδηγεί εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Ο Ναδάλ τελείωσε με παραπάνω winners το ματς (44 έναντι 43) ενώ ήταν σαφώς πιο σταθερός και προσεκτικός, έχοντας 38 αβίαστα λάθη έναντι 49 του Σέρβου.

Σημαντικό στοιχείο της νίκης, οι κερδισμένοι πόντοι του Ναδάλ απ’το 2ο σερβίς (50%) κάτι που δεν κατάφερε να κάνει ο Σέρβος (36%), παρά τις καλύτερες, γενικά, επιστροφές που έχει απ’τον Ισπανό.

Η τακτική του Τζόκοβιτς να ανοίξει το γήπεδο, στοχεύοντας στο forehand του Ναδάλ, είχε εφαρμογή στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, όμως στη συνέχεια ο Ναδάλ διάβασε άψογα το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στον Σέρβο να συνεχίσει την κυριαρχία του, παίρνοντας επιθετικές πρωτοβουλίες κάτι που δεν έκανε στο 1ο σετ.

1ο ΣΕΤ
Ο ήλιος έλαμπε στο Παρίσι σήμερα και η θερμοκρασία άγγιξε τους 30 βαθμούς, ιδανικές συνθήκες για τον Ράφαελ Ναδάλ και το βαρύ forehand του.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Τόσο ο Τζόκοβιτς όσο και ο Ναδάλ, χτυπούσαν με μανία το μπαλάκι από τις πρώτες ανταλλαγές τους σε ράλι.

Και οι δύο προσπάθησαν να βρουν τις αδυναμίες του αντιπάλου τους οι οποίες ήταν πολύ δύσκολο να φανερωθούν.

Ήταν εμφανής η πρόθεση του Τζόκοβιτς να σημαδέψει το forehand του Ναδάλ και να ανοίξει το court, κάτι που λειτούργησε σε αρκετές περιπτώσεις.

Οι δύο φιναλίστ διατηρούσαν με σχετική άνεση το σερβίς τους, στα πρώτα games, μέχρι που ο Τζόκοβιτς δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες για break στο 7ο game και αφού έχασε τα δύο πρώτα του break point, κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο “σπάσιμο”, κάνοντας το 5-3 και πήρε τις μπάλες για να σερβίρει για το σετ.

Στο αμέσως επόμενο game, ο Ναδάλ είχε δύο ευκαιρίες για break back, όμως δύο άσχημα λάθη του Ισπανού, επέτρεψαν στον Νόλε να ισορροπήσει και τελικά να κλείσει το σετ με 6-3 μετά από 44 λεπτά.

Πιο επιθετικός ήταν ο Σέρβος, τελειώνοντας το σετ με 11 winners έναντι μόλις 5 του Ισπανού ενώ είχαν από 8 αβίαστα λάθη.

Στις 11 προηγούμενες συναντήσεις τους στα Grand Slams, ο τενίστας που κέρδισε το 1ο σετ πήρε και το ματς σε 9 περιπτώσεις.

2ο ΣΕΤ
Με πολύ καλή ψυχολογία απ’το προβάδισμα και την σχετικά καλή εικόνα του 1ου σετ, ο Τζόκοβιτς έδειχνε να πατάει καλύτερα στο court και πιο σίγουρος για τα χτυπήματά του.

Ο Ναδάλ, είχε πολύ ρηχές επιστροφές και γενικά ρηχά χτυπήματα που δεν δημιουργούσαν πρόβλημα στον Σέρβο ο οποίος, δεν χτύπαγε δυνατά αλλά με το σωστό timing έχοντας τον Ναδάλ συνέχεια σε αμφιβολία.

Παρόλαυτά, ο Ράφα ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο break στο σετ και γενικά το πρώτο του στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 4-3..

Όμως, ένα κακό service game του Ναδάλ και με το backhand του να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, έδωσαν τη δυνατότητα στον Σέρβο να απαντήσει άμεσα (4-4).

Στο τελευταίο κομμάτι του 2ου σετ, ο Τζόκοβιτς έδειξε λίγο νωχελικός, λίγο υποτονικός και ήταν χαρακτηριστικό το game που σέρβιρε στο 6-5 για να παραμείνει στο σετ, με τον Ναδάλ να εκμεταλλεύεται τα λάθη και τις αργές κινήσεις του αντιπάλου του, κάνοντας το break που του έδωσε το 2ο σετ με 7-5.

Ο Τζόκοβιτς φαινόταν να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και ο τελικός είχε πάρει εντελώς διαφορετική τροπή.

Αύξησε την επιθετικότητά του ο Ναδάλ στο 2ο σετ, τελειώνοντας το σετ με 17 winners έναντι 13 του Τζόκοβιτς ενώ είχε και ένα λάθος λιγότερο απ’τον Σέρβο (13 με 14).

3ο ΣΕΤ
Με τον Σέρβο να συνεχίζει υποτονικά, προβληματίζοντας συνεχώς με τις κινήσεις του στο court, ο Ναδάλ πήρε τα πάνω του και ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Παίζοντας πιο επιθετικά και κυρίως με το βαρύ του forehand, ο Ράφα έβγαλε αρκετούς winners και απείλησε κατευθείαν το σερβίς του Νόλε, πετυχαίνοντας το break στο 2ο game (2-0).

Αφού διατήρησε το σερβίς του στο 10λεπτο 7ο game, σώζοντας και break point του Τζόκοβιτς, ο Ναδάλ έκανε το 5-2.

O Ράφα έπαιξε περισσότερο μέσα στο court, σε σχέση με τα δύο προηγούμενα σετ, αυξάνοντας κατά πολύ την πίεση στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Η κυριαρχία του Ναδάλ πιστοποιήθηκε με ένα ακόμη break για τον Ισπανό στο 8ο game (6-2), με τον Τζόκοβιτς να χάνει το 40/15 που είχε, συνεχίζοντας να κάνει αρκετά λάθη.

Μόλις 5 λάθη είχε ο Ναδάλ στο 3ο σετ σε αντίθεση με τον Σέρβο που είχε 13 ενώ οι winners ήταν 11 για τον Ράφα και 12 για τον Νόλε.

4ο ΣΕΤ
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε να επανέρχεται μετά την κάθετη πτώση στην απόδοσή του και να ανακτά λίγη απ’τη χαμένη του ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

Το γεγονός αυτό έκανε πολύ ανταγωνιστικό το 4ο κομμάτι του τελικού.

Ο Ναδάλ, έχοντας το προβάδισμα στα σετς, έπαιξε πιο πιο απελευθερωμένο τένις και το forehand στην ευθεία άρχισε να λειτουργεί πολύ καλύτερα, πετυχαίνοντας καίρια πλήγματα στον αντίπαλό του.

Με τον Ράφα πιο ζωντανό μέσα στο court, όλοι πίστεψαν ότι ο τελικός τελείωσε μόλις ο Ισπανός πέτυχε το break στο 6ο game, παίρνοντας προβάδισμα με 4-2.

Όλοι εκτός απ’τον Νόβακ Τζόκοβιτς που έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να παραμείνει ζωντανός και να διατηρήσει τις ελπίδες του για το θαύμα.

Ο 27χρονος Σέρβος, κατάφερε να πάρει άμεσα το break πίσω (4-3) και συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός, ανεβάζοντας την απόδοσή του.

Μέχρι τη στιγμή που σέρβιρε για πρώτη φορά στο 5-4 για να παραμείνει στο ματς.

Η πίεση είχε χτυπήσει κόκκινο και ο Ναδάλ δημιούργησε το πρώτο του Championships Point.

Η εξέλιξη του τελευταίου πόντου ήταν τραγική και έφερε αναμνήσεις απ’τον μεταξύ τους τελικό το 2012 στο ίδιο γήπεδο.

Ο Τζόκοβιτς έχασε το πρώτο του σερβίς και οι φωνές απ’την εξέδρα τον ανάγκασαν να καθυστερήσει πολύ για το 2ο. Έτσι, ο νευρικός Νόλε έκανε double fault και ολοκλήρωσε άδοξα και τη φετινή του εκστρατεία στο Παρίσι.

Δηλώσεις

Ναδάλ: “Συγνώμη για σήμερα αλλά είναι πάντα ευχαρίστηση να παίζω μαζί σου. Είναι απ’τις μεγαλύτερες προκλήσεις στην καριέρα μου. Συγχαρητήρια και σου εύχομαι τα καλύτερα για τη συνέχεια”.

Τζόκοβιτς: Συγχαρητήρια στο Ράφα και την ομάδα του, για τον εκπληκτικό 9ο τίτλο σε αυτό το τουρνουά. Ήταν μια έντονη ημέρα σήμερα. Προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις, όμως ο Ράφα ήταν πιο δυνατός στο court. Στην ομάδα μου έχω να πω ότι αυτό το τρόπαιο δεν ήταν για μας φέτος, όμως θα προσπαθήσουμε ξανά και ξανά”