Ο Ράφα σε ρόλο.. καθηγητή

By tgi 0
16/01/2014

Ο Ράφαελ Ναδάλ υποδέχθηκε τον ανερχόμενο Θανάση Κοκκινάκη με μια εκπαιδευτική νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση για το 2ο γύρο του Australian Open, με τον Ισπανό κατακτητή να φτάνει εύκολα στη straight sets νίκη και τον 17χρονο Ελληνοαυστραλό να δείχνει ότι έχει όλα τα φόντα να πρωταγωνιστήσει τα επόμενα χρόνια στο ανδρικό tour.

Στον πρώτο, ουσιαστικά, αγώνα στο Australian Open ο Ράφαελ Ναδάλ είχε την ευκαιρία να κάνει ένα καλό παιχνίδι ενόψει της πιο δύσκολης συνέχειας στο θεσμό.

Ο 27χρονος Ισπανός, που έπαιξε μόλις ένα σετ απέναντι στον Τόμιτς στον 1ο γύρο, αντιμετώπισε ως ίσο τον άπειρο πλην ταλαντούχο Θανάση Κοκκινάκη και τον καλοσώρισε στις μεγάλες σκηνές του παγκοσμίου τένις, μόλις στο δεύτερο αγώνα του 17χρονου ομογενή σε Grand Slam.

Ο Κοκκινάκης, Νο570 της παγκόσμιας κατάταξης (career high), προερχόταν από τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του top100, Ίγκορ Σάισλινγκ στην παρθενική του εμφάνιση σε κυρίως ταμπλό Major διοργάνωσης και μπορεί να μην πέτυχε καν break στο σερβίς του Ναδάλ, ωστόσο με τη συνολική του παρουσία στη Rod Laver Arena, έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 6-2, 6-4, 6-2 του Ελληνοαυστραλού και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open, εκεί όπου θα περιμένει έναν εκ των Μονφίς-Σοκ.

Η κατάμεστη Rod Laver Arena ανυπομονούσε για την έναρξη του συγκεκριμένου ματς καθώς ο Κοκκινάκης, μαζί με τον Νικ Κύργιο, θεωρούνται τα επόμενα μεγάλα αστέρια του Αυστραλέζικου τένις και οι ντόπιοι ήθελαν να δουν πως θα συμπεριφεροταν ο Θανάσης απέναντι στον κορυφαίο του κόσμου.

Έχοντας προπονηθεί μαζί στο περσινό Roland Garros, ο νεαρός ομογενής, έδειξε τσαμπουκά και άγνοια κινδύνου κόντρα στον πιο τρομακτικό αντίπαλο που κυκλοφορεί στα courts τα τελευταία χρόνια και απέσπασε τα κολακευτικά σχόλια του Ράφα στο τέλος του ματς.

“Έχει λαμπρό μέλλον. Φανταστικές προοπτικές. Μεγάλο σερβίς, μεγάλο forehand. Έχει όλα τα φόντα για να γίνει φανταστικός παίκτης. Του

εύχομαι τα καλύτερα” είπε ο Ισπανός στην courtside μίνι συνέντευξη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ναδάλ ήταν αναμενόμενα ανώτερος, ειδικά στο 1ο και στο 3ο σετ, με τον Κοκκινάκη να δείχνει ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα.

Όπως είπε και ο Ισπανός, το σερβίς και το forehand του Ελληνοαυστραλού ήταν σε υψηλό επίπεδο, όμως απ’τον ταλαντούχο άσο έλειπε η σταθερότητα και συγκέντρωση.

Με δύο breaks ο Ναδάλ κατέκτησε 6-2 το 1ο σετ ενώ χρειάστηκε μόλις ένα break στο 1ο game του 2ου, για να πάρει ασφαλές προβάδισμα με 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ, ο Ισπανός ήταν και πάλι κυρίαρχος όπου με δύο ακόμη breaks, έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 53 λεπτά αγώνα.

“Έπαιξα ένα σπουδαίο 1ο σετ. Στο 2ο σετ, δεν σέρβιρα τόσο καλά και είχα κάποια λάθη από τη βασική γραμμή. Στο 3ο σετ έπαιξα πολύ καλά” είπε ο Ναδάλ που έπλεξε το εγκώμιο των διοργανωτών για τις δύο οροφές σε Rod Laver Arena και Hisense Arena, που βοηθάνε τους τενίστες να αγωνίζονται ακόμα και κάτω από δύσκολες συνθήκες, όπως τις δύο τελευταίες ημέρες.