Ξεκινάνε οι αιώνιοι!
Blog
  • Main page
18
01
2015

Ξεκινάνε οι αιώνιοι!

By ab 0

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκινάει το Australian Open καθώς η πρεμιέρα της Δευτέρας περιλαμβάνει τους πρώτους αγώνες των δύο κορυφαίων τενιστών της εποχής μας, του Φέντερερ κόντρα στον Γιεν-Σουν Λου και του Ναδάλ απέναντι στον Γιούσνι. Μάρει, Κύργιος, Κοκκινάκης, Σαράποβα, Ιβάνοβιτς, Χάλεπ επίσης την 1η ημέρα!

Απίθανη δράση στην πρεμιέρα του πρώτου Grand Slam της σεζόν τη Δευτέρα (19/01).

Οι αγώνες ξεκινάνε το πρωί της Δευτέρας 02:00 (ώρα Ελλάδος) με τηλεοπτική μετάδοση από Eurosport και Eurosport 2, με πολλά σπουδαία ονόματα να ρίχνονται στη μάχη του τίτλου.

Ράφαελ Ναδάλ και Ρότζερ Φέντερερ κλέβουν την παράσταση, στις δύσκολες αναμετρήσεις με αντιπάλους του Top50!

Ο 28χρονος Ισπανός, πρωταθλητής στη Μελβούρνη το 2009, θα αντιμετωπίσει το Νο47 της κατάταξης και quarterfinalist το 2008, Μίκχαηλ Γιούσνι ο οποίος σε 15 αναμετρήσεις με τον Ναδάλ μετράει 4 νίκες επί του Ισπανού. Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει περίπου στις 06:00GR στη Rod Laver Arena.

Στο πρώτο βραδινό ματς (10:00GR-EUROSPORT), ο Ρότζερ Φέντερερ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Γιεν-Σουν Λου, Νο46 στον κόσμο τον οποίον έχει νικήσει με straight sets και στις δύο προηγούμενες συναντήσεις τους.

Στην ανακαινισμένη και με νέα οροφή, Margaret Court Arena, θα αγωνιστεί (04:00GR) ο Άντι Μάρει κόντρα στον qualifier Ινδό, Νο314, Γιούκι Μπαμπρί ο οποίος πέρυσι έφτασε στον 3ο γύρο της Μελβούρνης ενώ στο τελευταίο ματς της ημέρας στο ίδιο γήπεδο (12:00GR) ο Νικ Κύργιος αντιμετωπίζει τον Φεντερίκο Ντελμπόνις.

Στο Court 13 ο Μάρκος Παγδατής θα ξεκινήσει (04:00GR) τους αγώνες του απέναντι στον Τεϊμουράζ Γκαμπασβίλι ενώ στο Court 3, Κοκκινάκης και Γκούλμπις θα δώσουν μάχη για την πρόκριση στο 2ο γύρο (09:00GR).

Το πρόγραμμα στο κεντρικό cοur, Rod Laver Arena, θα ανοίξουν (02:00GR και 04:00GR) δύο γυναικείες αναμετρήσεις με τις Σιμόνα Χάλεπ και Άννα Ιβάνοβιτς να αντιμετωπίζουν τις Κάριν Κναπ και Λούσι Χράντετσκα αντίστοιχα.

Μετά τους αγώνες του Ναδάλ και του Φέντερερ, στο τελευταίο ματς της RLA (12:00GR) η Μαρία Σαράποβα θα αντιμετωπίσει την Πέτρα Μάρτιτς ενώ στην μάχη της πρεμιέρας ρίχνονται στην Margaret Court Arena οι Μπουσάρ και Κέρμπερ.

Τα σημαντικότερα παιχνίδια της 1ης ημέρας
Χάλεπ-Κναπ (02:00GR)
Μπράουν-Ντιμιτρόφ (02:00GR)
Ιβάνοβιτς-Χράντετσκα (04:00GR)
Μάρει-Μπαμπρί (04:00GR)
Παγδατής-Γκαμπασβίλι (04:00GR)
Ναδάλ-Γιούσνι (05:00GR)
Τόμικ-Κάμκε (06:00GR)
Μπέρντιχ-Φάγια (06:00GR)
Κοκκινάκης-Γκούλμπις (09:00GR)
Τροίτσκι-Βέσελι (09:00GR)
Φέντερερ-Λου (10:00GR)
Σαράποβα-Μάρτιτς (12:00GR)
Κύργιος-Ντελμπόνις (12:00GR)