26
06
2014

By ab 0

Από νωρίς ξεκίνησαν τα ζόρια για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο Wimbledon, με τον Σέρβο πρωταθλητή να περνάει πολύ δύσκολες στιγμές στο κεντρικό court απέναντι στον εξαιρετικό και διασκεδαστικό Ράντεκ Στέπανεκ, πριν καταφέρει τελικά να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του αντιπάλου του στο tie break του 4ου σετ!

Ένα φανταστικό παιχνίδι, ίσως το καλύτερο μέχρι τώρα στο τουρνουά, μας χάρισαν Νόβακ Τζόκοβιτς και Ράντεκ Στέπανεκ και αυτό οφείλεται κυρίως στον 35χρονο Τσέχο ο οποίος άντεξε απέναντι στον κορυφαίο τενίστα και τον οδήγησε στα όρια, αναγκάζοντας τον Νόλε να “κερδίσει” την πρόκριση στον 3ο γύρο του Championships.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μετά από συναρπαστική και αμφίρροπη μάχη, κατάφερε να διατηρήσει τα νεύρα του στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και τιμώρησε την τακτική του σερβίς-βολέ του αντιπάλου του, φτάνοντας στην πολύ δύσκολη και σπουδαία νίκη με 6-4, 6-3, 6-7(5), 7-6(5) μετά από 3 ώρες και 17 λεπτά αγώνα στο ενθουσιασμένο κεντρικό court!

Ήταν τόσο μεγάλη η εμφάνιση του Στέπανεκ που προκάλεσε νευρικότητα και μεγάλη πίεση στον Τζόκοβιτς, οδηγώντας το Σέρβο σε κάποια ασυνήθιστα λάθη.

Ο Στέπανεκ ίσως είχε περισσότερη τύχη αν δεν επέλεγε να επαναφέρει την τακτική του σερβίς-βολέ προς το τέλος του αγώνα και ειδικά στο καθοριστικό tie break του 4ου σετ, αφού στη συντριπτική πλειοψηφία των προωθήσεών του στο φιλέ, ο εξαιρετικός στα passing shots Τζόκοβιτς, έβρισκε το δρόμο για το πέρασμα.

Όσο ο Τσέχος πάλευε στα ίσια από τη βασική γραμμή, δημιουργούσε πολλά προβλήματα στον Τζόκοβιτς, με τα φλατ και άριστα τοποθετημένα χτυπήματά του ενώ με εξαίρεση τα δύο πρώτα σετ που παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στο σερβίς του, ο Στέπανεκ ήταν εξαιρετικός στα service game του στα δύο τελευταία σετ και αυτό τον κράτησε όρθιο απέναντι, ίσως στον καλύτερο returner στο tour.

Η αναμέτρηση ήταν θεαματική, με τους δύο άνδρες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και μεγάλες συγκινήσεις στο ενθουσιώδες κοινό του κεντρικού court.

Τα εντυπωσιακά ράλι διαδέχονταν το ένα το άλλο, με τον Στέπανεκ να κλέβει την παράσταση με τις αντιδράσεις του, την αυθεντικότητά του, τις βουτιές του και τις γκριμάτσες του.

Ο Τζόκοβιτς ήταν καλύτερος στα δύο πρώτα σετ και πετυχαίνοντας από ένα break σε κάθε σετ, έκτισε προβάδισμα με 2-0, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στους “32”.

Η συνέχεια όμως ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη, με τον Τσέχο να ανεβάζει κατά πολύ την απόδοσή του, τόσο απ’τη βασική γραμμή και το σερβίς όσο και κοντά στο φιλέ, δημιουργώντας αμέτρητα προβλήματα στο Σέρβο, με σημαντικότερο την αδυναμία του να δημιουργήσει προϋποθέσεις για break.

Έτσι, φτάσαμε στο tie break στο 3ο σετ και παρά το προβάδισμα με 5-2 που είχε ο Τζόκοβιτς, ο Στέπανεκ κατάφερε να “κλέψει” το breaker και να βάλει φωτιά στις εξέδρες του Center Court που ήθελε κι άλλη μάχη!

Η εικόνα στο 4ο σετ δεν άλλαξε, με τους δύο τενίστες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τον Στέπανεκ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με break στο 5-5 games.

Το tie break του 4ου σετ ήταν επίσης συναρπαστικό και διασκεδαστικό, με τον Στέπανεκ να πληρώνει κάποια λάθη κοντά στο φιλέ και τον Τζόκοβιτς να διατηρεί τη ψυχραιμία του, τελειώνοντας τον αγώνα με ένα εκπληκτικό πέρασμα σε άπιαστη γωνία.

Στον 3ο γύρο, ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει έναν ακόμη δύσκολο αντίπαλο, το Ζιλ Σιμόν ο οποίος κέρδισε με 7-6(1), 6-4, 6-4 τον Ρόμπιν Χάασε.