28
04
2014

By ab 0

Mε τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τα 19α του γενέθλια ο Νικ Κύργιος ο οποίος, παρά το πρόβλημα τραυματισμού στους προσαγωγούς, πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή του σκορ απέναντι στον top100 Τζακ Σοκ και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά Challenger των 50,000 δολαρίων, στο green clay της Σαβάννα.

Ο κορυφαίος Ελληνοαυστραλός 19άρης, πλέον, ολοκλήρωσε άλλη μία ονειρεμένη πορεία στο ATP Challenger Tour και ξεπερνώντας μερικούς σπουδαίους αντιπάλους από το top150 έφτασε στην κατάκτηση του Savannah Challenger των 50,000 δολλαρίων, που ήταν ο 4ος τίτλος της καριέρας του και δεύτερος συνεχόμενος μετά τη Σαρασότα την προηγούμενη εβδομάδα.

Στον τελικό ο unseeded Κύργιος, που αντιμετώπισε και πρόβλημα στους προσαγωγούς κατά τη διάρκεια του ματς, κατέβαλλε την αντίσταση του No2 του ταμπλό της χωμάτινης διοργάνωσης, Αμερικανού Τζακ Σοκ με 2-6, 7-6(4), 6-4 μετά από 1 ώρα και 58 λεπτά σκληρού αγώνα, επεκτείνοντας το αήττητο σερί του στους 10 αγώνες.

Το No2 του ταμπλό ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση. Σπάζοντας το σερβίς του Κύργιου δύο φορές στο εναρκτήριο σετ προηγήθηκε με 5-1. Αν και ο Νικ αντέδρασε παίρνοντας το ένα break πίσω στο επόμενο game (5-2), ο 21χρονος Αμερικανός έκλεισε με νέο σπάσιμο, στο μέτριο σερβίς του Ελληνοαυστραλού στο πρώτο σετ, το πρώτο κομμάτι του αγώνα (6-2).

Ο Κύργιος, που φάνηκε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στους προσαγωγούς κατά τη διάρκεια του αγώνα, έσφιξε τα δόντια και αφού αντάλλαξε από ένα break με το σπουδαίο αντίπαλό του, πήρε από νωρίς προβάδισμα στο tie break του 2ου σετ (3-0) και κατακτώντας 7-4 το breaker, ισοφάρισε τα σετ.

Οι δύο τενίστες σέρβιραν με εξαιρετικά ποσοστά στο καθοριστικό σετ κι ένα «καθυστερημένο» break του Κύργιου στο 10ο game (6-4), όταν το backhand του Σοκ σταμάτησε στο φιλέ, έμελλε να κρίνει το συναρπαστικό τελικό.

«Φοβερές δύο εβδομάδες, ωραία ανταμοιβή για όλη την ομάδα και τη σκληρή δουλειά μας. Δε θα μπορούσα να ζητήσω περισσότερα. Πολύ ωραία γενέθλια, επίσης!!», έγραψε σε ανάρτησή του στο twitter ο Νικ Κύργιος μετά το τέλος του τελικού.

Με την κατάκτηση του Savannah Challenger ο Κύργιος έγινε πλουσιότερος κατά 7,200 δολλάρια, ενώ πρόσθεσε και 80 πολύτιμους βαθμούς στη συγκομιδή του στην παγκόσμια κατάταξη της ATP, σημειώνοντας νέο career high (No151) τη Δευτέρα (28/04).

Επόμενος σταθμός του Κύργιου το χωμάτινο Tallahassee Challenger (28/4 – 4/5) των 50,000 δολλαρίων.