27
05
2015

By ab 0

O Rafael Nadal επέστρεψε στο “Βασίλειό” του και άνοιξε με εύκολη νίκη την προσπάθειά του για να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Παρίσι. Χωρίς να παρατάξει τον καλύτερό του εαυτό, ο Ισπανός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του 18χρονου Quentin Halys και έφτασε τις 67 νίκες σε 68 αναμετρήσεις στο Roland Garros.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της τελευταίας δεκαετίας στο Roland Garros επέστρεψε και μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή του, αλλά πήρε την ουσία από την πρώτη του αναμέτρηση στο Philippe Chatrier.

Ο λόγος φυσικά για τον Rafa Nadal, που επιβλήθηκε με 6-3, 6-3, 6-4 του Quentin Halys, σε 1 ώρα και 50 λεπτά.

Ο Halys αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης, καθώς πήρε τη wild card. Είναι στο Νο296 της παγκόσμιας κατάταξης, 18 ετών και έχει αγωνιστεί μόλις μια φορά στο tour της ΑΤΡ, στο Νις της Γαλλίας.

Σήμερα η απειρία του Γάλλου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην άνετη επικράτηση του Nadal. O 18χρονος τελείωσε το ματς με 52 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο Rafa είχε μόλις 13. Ο Ισπανός έβγαλε και 2 winners περισσότερους από τον αντίπαλό του, 26 έναντι 24.

O Halys δυσκολευόταν αρκετά να κρατήσει το σερβίς του στο 1ο σετ και έκανε εύκολα λάθη. Ο Nadal “έσπασε” δύο φορές το σερβίς του Γάλλου για να φτάσει στο 4-1, όμως ο τελευταίος έκανε ένα break και μείωσε σε 4-3. Το χαμόγελο δεν κράτησε πολύ για τον 18χρονο, αφού αργότερα έχασε για 3η φορά στο σετ το σερβίς του και αυτό ολοκληρώθηκε στο 6-3.

Στα πρώτα 4 games του 2ου σετ οι δύο παίκτες αντάλλαξαν από δύο φορές τα σερβίς τους, όμως εκείνη τη στιγμή ο Nadal ανέβασε στροφές και με τρία σερί games προηγήθηκε με 5-2. Στη συνέχεια είχε ένα set point για το 6-2, αλλά τελικά τελείωσε το σετ στο 9ο game, στο δικό του σερβίς.

Ο Nadal έδειχνε να πατάει καλύτερα στο court όσο περνούσε η ώρα και έκανε ένα ακόμη break στο 5ο game του 3ου σετ, για να πάρει πια αποφασιστικό προβάδισμα νίκης, με 3-2. Αργότερα το Νο6 του ταμπλό είχε την ευκαιρία να πάρει διπλό break, αλλά ο Halys έπειτα από μεγάλη και αξιέπαινη προσπάθεια επέστρεψε από το 0-30 και έσωσε break point για να μειώσει σε 4-3.

O νεαρός Γάλλος βγήκε από πολύ δύσκολη θέση και στο επόμενο service game του, επιστρέφοντας ξανά από το 0-30 για να κερδίσει 4 πόντους στη σειρά και να μειώσει εκ νέου, σε 5-4. Τελικά ο Nadal χρειάστηκε να φτάσει στο 10ο game για να κάμψει την αντίσταση του πιτσιρικά, την πρώτη φορά που σέρβιρε για την πρόκριση.

Αυτή ήταν η 67η νίκη για τον Rafa, σε 68 αγώνες στο Roland Garros. Θυμίζουμε ότι η μοναδική ήττα της καριέρας του είναι από το μακρινό 2009, όταν αποκλείστηκε στον 4ο γύρο από τον Robin Soderling. Έχει κατακτήσει 9 φορές το χωμάτινο Grand Slam, ενώ μετράει 5 διαδοχικούς τίτλους από το 2009.

Ο 28χρονος αριστερόχειρας – ο οποίος γίνεται 29 την επόμενη εβδομάδα – έφτασε τις 26 νίκες στη φετινή σεζόν (26-9), ενώ συνολικά στην καριέρα του έχει 336 νίκες στο χώμα (336-29), μια λιγότερη από τον Carlos Moya, που διαθέτει το 5ο καλύτερο ρεκόρ στην Open era.

Στον 2ο γύρο του Γαλλικού Όπεν, ο Nadal θα αντιμετωπίσει τον Nicolas Almagro, που νίκησε τον Alexandr Dolgopolov με 6-3, 2-6, 6-4, 7-6 (6).