06
2014

Μεγάλη νίκη, μεγάλος τίτλος!

By tgi 0

Τον πρώτο του τίτλο στο γρασίδι κατέκτησε ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ο οποίος ήταν ο μεγάλος νικητής του φανταστικού τελικού στο Queen’s Championships απέναντι στο Φελιτσιάνο Λόπεζ, τον οποίον κέρδισε σε τρία κλειστά σετς και έβαλε το όνομά του δίπλα σε θρύλους που έχουν κατακτήσει το ιστορικό τουρνουά στο Λονδίνο.

Η εξαιρετική εβδομάδα του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στα χορτάρινα courts του Queen’s Club, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Ο 23χρονος Βούλγαρος, με όπλο του την απίστευτη ποιότητα του παιχνιδιού του στο γρασίδι, τη μεγάλη επιθετικότητα, τις εξαιρετικές του επιστροφές και το φοβερό πάθος που έβγαλε στο court, επικράτησε με 6-7(8), 7-6(1), 7-6(6) του πολύ καλού και έμπειρου Φελιτσιάνο Λόπεζ, σε έναν συναρπαστικό τελικό στο Λονδίνο, για γερά νεύρα και αμφίρροπη εξέλιξη.

Το Νο4 του ταμπλό, υπό το βλέμμα της Μαρία Σαράποβα, έσωσε match point (!) του Φελιτσιάνο Λόπεζ στην κανονική διάρκεια του 2ου σετ και ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή, μετά από 2 ώρες και 31 λεπτά εκπληκτικού αγώνα στο χορτάρι του Queen’s, ξεκίνησε τη συλλογή τίτλων στο γρασίδι καθώς θεωρείται βέβαιο ότι θα ακολουθήσουν κι άλλοι και ενδεχομένως πιο μεγάλοι..

Ο Ντιμιτρόφ, συγκίνησε τους πάντες, μετά το τέλος του αγώνα, όταν χάρισε μια ρακέτα στον πρώην διευθυντή αγώνων της διοργάνωσης και νυν εκτελεστικό διευθυντή της ATP, Κρις Κέρμοντ ο οποίος του είχε δώσει wild card πριν χρόνια στο τουρνουά και πλέον είναι πρωταθλητής.

Πιο συγκινητική ήταν όμως η στιγμή που ο Βούλγαρος χάρισε μια δεύτερη ρακέτα σε μια κοπέλα με ειδικές ικανότητες που παρακολούθησε τον αγώνα.

Ήταν ο 4ος τίτλος στην καριέρα του Ντιμιτρόφ και ο τρίτος τη φετινή σεζόν μετά το 500αρι τουρνουά του Ακαπούλκο και το χωμάτινο του Βουκουρεστίου, συνεχίζοντας τόσο την εξαιρετική του πορεία στο tour όσο και την άκρως επιτυχημένη συνεργασία του με τον Ροτζέρ Ρασίντ με τον οποίον ξεκίνησε να δουλεύει τον Οκτώβρη του 2013 και μια εβδομάδα αργότερα, κατέκτησε τον παρθενικό του τίτλο στη Στοκχόλμη, κερδίζοντας τον top5 Νταβίντ Φερέρ.

Ο τελικός ήταν εκπληκτικός, με εντυπωσιακά ράλι, εναλλαγές συναισθημάτων και μομέντουμ καθώς και τρία συναρπαστικά tie breaks.

Ο Ντιμιτρόφ σέρβιρε εκπληκτικά, καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, βγάζοντας 27 άσους ενώ κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα με break που είχε ο Λόπεζ στο 3ο σετ, κάνοντας επίδειξη των απεριόριστων τενιστικών του δυνατοτήτων και ειδικά με τις φανταστικές του επιστροφές, την χορευτική κίνησή του πάνω στο πράσινο court, την ποιότητα και ποικιλία των χτυπημάτων του καθώς και τις πνευματικές του αντοχές.

Το εναρκτήριο σετ διήρκησε 50 λεπτά και ο Ντιμιτρόφ έσωσε 4 set points του Λόπεζ, μέχρι ο Ισπανός να κάνει το 10-8 στο tie break, αποκτώντας προβάδισμα στον τελικό.

Χωρίς break κύλησε και το δεύτερο κομμάτι του αγώνα, με τον Λόπεζ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς, σε championships point που είχε στο 5-6 30/40, κάνοντας λάθος επιστροφή με το forehand.

Η απογοήτευση του Ισπανού ήταν μεγάλη, για την απώλεια της ευκαιρίες και ο Ντιμιτρόφ κυριάρχησε απόλυτα στο tie break που ακολούθησε, φτάνοντας εύκολα στο 7-1!

Παρά το ψυχολογικό αβαντάζ, ο Ντιμιτρόφ απώλεσε το σερβίς του στο πρώτο game του καθοριστικού σετ κι ενώ είχε 40/0!

Τελικά, ο Βούλγαρος εκμεταλλεύτηκε ένα κακό service game του Λόπεζ, με τον Ισπανό να κάνει δύο double faults, το δεύτερο εκ των οποίων έδωσε πίσω το break στον Ντιμιτρόφ που ισοφάρισε σε 4-4.

Το tie break έδωσε και πάλι τη λύση στην ισάξια μάχη των δύο φιναλίστ, με τον Ντιμιτρόφ να χάνει το πρώτο του Championships point στο σερβίς του στο 6-5 και να εκμεταλλεύεται το λάθος του Λόπεζ, σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη.

“Ήμουν έναν πόντο απ’τη νίκη και γι’αυτό είμαι απογοητευμένος, όμως έτσι είναι το τένις. Έχω ένα τουρνουά ακόμη την επόμενη εβδομάδα. Πρέπει να συγχαρώ τον Ντιμιτρόφ που είναι άξιος πρωταθλητής, έσωσε match point και πήρε τον τίτλο. Ήταν σπουδαία προετοιμασία για το Wimbledon σε αυτό το υπέροχο μέρος” είπε ο Λόπεζ μετά το ματς.

Απ’την πλευρά του, ο Ντιμιτρόφ δήλωσε: “Ήταν απίστευτο. Ευχαριστώ καταρχήν τον Ρότζερ (Ρασίντ). Είναι σπουδαίο να έρχομαι εδώ κάθε χρόνο. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κερδίσω αυτό το ματς. Ήταν μια σπουδαία εβδομάδα. Ο Ρος Χάτσινς κάνει εξαιρετική δουλειά. Μαρία (Σαράποβα) σε ευχαριστώ που ήρθες να δεις τον αγώνα. Είμαι ενθουσιασμένος για τα επόμενα τουρνουά που έρχονται και ειδικά στο Wimbledon”.