22
11
2014

By ab 0

Θρίλερ αναμένεται στον σπουδαίο τελικό του Davis Cup Γαλλία-Ελβετία αφού μετά τη νίκη του Βαβρίνκα επί του Τσονγκά νωρίτερα την Παρασκευή, ο Γκάελ Μονφίς ισοφάρισε για τους τρικολόρ σε 1-1 νίκες, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση απέναντι στον εμφανώς ανέτοιμο, λόγω του προβλήματος στην πλάτη, Ρότζερ Φέντερερ!

Την πρώτη του νίκη στο χώμα, μετά από 4 ήττες (τρεις εκ των οποίων στο Roland Garros), σημείωσε ο Γκάελ Μονφίς επί του Ρότζερ Φέντερερ, στο 2ο rubber του μεγάλου τελικού στο Davis Cup.

Ο εκρηκτικός Γάλλος, έπαιξε εμπνευσμένο τένις μπροστά στους χιλιάδες και διψασμένους για τη νίκη συμπατριώτες του και κυριάρχησε απόλυτα του Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος φάνηκε πολύ επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του στην πλάτη που ήταν και ο λόγος που δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον τελικό του ATP Finals την περασμένη εβδομάδα στο Λονδίνο.

Ο Μονφίς, με εντυπωσιακό σερβίς και παιχνίδι από τη baseline, επικράτησε ξεκάθαρα 6-1, 6-4, 6-3 του πληγωμένου Βασιλιά και έφερε στα ίσια το tie με τους Ελβετούς, μετά τη σπουδαία νίκη νωρίτερα του Βαβρίνκα με 3-1 σετ επί του Τσονγκά, στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε η αυλαία των αγώνων στη Λιλ.

Η νίκη του Σταν, είχε μετατρέψει σε αγώνα ζωής ή θανάτου για τους Γάλλους την αναμέτρηση με τον Φέντερερ…

Όπως αποδείχθηκε απ’την τελική έκβαση του αγώνα και την εμφάνιση του 33χρονου Ελβετού, ήταν εντελώς λανθασμένη η επιλογή του ίδιου αλλά και του Σέβεριν Λούτι να αγωνιστεί τελικά ο μαέστρος στην πρώτη ημέρα των τελικών, αφού δεν κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στον πιο έτοιμο και υγιή Μονφίς.

Ο 28χρονος Γάλλος, Νο19 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου απ’τον ακίνδυνο Φέντερερ, κυριαρχόντας στα service games του και γενικά από τη βασική γραμμή.

Μόλις δύο ευκαιρίες για break δημιούργησε ο Φέντερερ κι αυτές στο ίδιο game στο εναρκτήριο σετ, σε αντίθεση με τον Μονφίς ο οποίος ήταν μόνιμος κίνδυνος στα service game του Ελβετού, αξιοποιώντας τις πέντε από τις εννιά ευκαιρίες που είχε στο ματς.

Αρκετά λάθη, μέτριο σερβίς και αργές αντιδράσεις, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του Φέντερερ ο οποίος κατάφερε να δυναμώσει το σερβίς του στο 3ο σετ της αναμέτρησης, όμως ήταν ήδη αργά…

Ο Μονφίς πέτυχε νωρίς break και στα τρία σετ, έχοντας το πάνω χέρι απ’το ξεκίνημα.

Στο εναρκτήριο σετ, ο Γάλλος πέτυχε δύο breaks και κατέκτησε εύκολα με 6-1 το προβάδισμα ενώ στο 2ο χρειάστηκε να υπερασπιστεί το break στο 3ο game (2-1), φτάνοντας στο 6-4.

Στο 3ο και τελευταίο, όπως αποδείχθηκε σετ, ο Μονφίς χτύπησε και πάλι νωρίς (3-2), σφραγίζοντας τη νίκη μετά από 1 ώρα και 46 λεπτά, με το 5ο του break στο ματς.

Σήμερα στις 16:30GR θα πραγματοποιηθεί το διπλό Μπενετό/Γκασκέ-Τσιουντινέλι/Λάμερ, με τους Γάλλους να είναι τα φαβορί για το 2-1 στις νίκες.

Την Κυριακή θα γίνουν τα άλλα δύο μονά Τσονγκά-Φέντερερ και Μονφίς-Βαβρίνκα.

Οι δύο προπονητές έχουν δικαίωμα να αλλάξουν τα ζευγάρια ή τους τενίστες, μέχρι την τελευταία στιγμή και σύμφωνα με πληροφορίες ο Σέβεριν Λούτι σκοπεύει να χρησιμοποιήσει τους Βαβρίνκα/Φέντερερ στο διπλό, εφόσον ο μαέστρος αισθάνεται καλά σήμερα.