05
02
2015

By ab 0

Φοβερή νίκη με ανατροπή σημείωσε ο Μάρκος Παγδατής επί του Νο1 του ταμπλό, Ίβο Κάρλοβιτς στο μεγάλο ντέρμπι του 2ου γύρου στο PBZ Zagreb Indoors! Σώζοντας match point του Κροάτη, ο Κύπριος κατάφερε να διατηρήσει τη ψυχραιμία του στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης και προκρίθηκε στους “8”.

Σε ένα πολύ γρήγορο παιχνίδι που πρωταρχικό ρόλο έπαιξαν τα σερβίς, ο Μάρκος Παγδατής αποδείχθηκε ελάχιστα πιο ψύχραιμος και πιο αποτελεσματικός απ’τον Ίβο Κάρλοβιτς, υποχρεώνοντας σε μια ακόμη οδυνηρή ήττα τον Κροάτη μέσα στο τουρνουά της πατρίδας του.

Ο 29χρονος απ’τη Μεγαλόνησο, παρότι έχασε πολύ γρήγορα το εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης, χάρη στο μοναδικό break που σημειώθηκε στο ματς, στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει μακριά τον Κάρλοβιτς απ’το σερβίς του και σε δύο tie breaks έφτασε στη μεγαλειώδη νίκη με 3-6, 7-6(5), 7-6(7), κλείνοντας θέση στα προημιτελικά του θεσμού.

Το Νο67 της παγκόσμιας κατάταξης και πρωταθλητής της διοργάνωσης το 2007, σέρβιρε επιτυχημένα δύο φορές για να παραμείνει στο ματς στο καθοριστικό σετ ενώ έσωσε match point του Κροάτη γίγαντα στο 7-6 του tie break.

Ο 35χρονος Κάρλοβιτς, Νο25 της παγκόσμιας κατάταξης, προηγήθηκε δύο φορές με mini break (2-0 και 4-3) στο καθοριστικό tie break, όμως ο μαχητικός Παγδατής έμεινε όρθιος στις ρουκέτες του αντιπάλου του απ’το σερβίς και στη δεύτερη ευκαιρία του για match point, σφράγισε τη νίκη μετά από 1 ώρα και 57 λεπτά αγώνα.

“Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις τον Ίβο. Ήξερα ότι θα είναι δύσκολο ματς. Είμαι χαρούμενος που πέρασα. Διατήρησα τη ψυχραιμία μου στις κρίσιμες στιγμές. Με περιμένει ένα ακόμη δύσκολο ματς στη συνέχεια” είπε ο Κύπριος αμέσως μετά.

Στα προημιτελικά, ο Παγδατής θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο, πρωταθλητή της διοργάνωσης το 2012, Μίκχαηλ Γιούσνι ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στη νίκη του με 6-2, 6-1 επί του Σεργκέι Στακόφσκι.

Το Νο6 του ταμπλό και δύο ακόμη φορές ημιφιναλίστ της διοργάνωσης (2007, 2013), χρειάστηκε μόλις 65 λεπτά για να κερδίσει τον Ουκρανό που επίσης είναι πρώην πρωταθλητής στο Ζάγκρεμπ, στο τουρνουά του 2008.

Για τον 1ο γύρο της διοργάνωσης, ο Ιβάν Ντόντιγκ αναδείχθηκε νικητής του εμφυλίου κόντρα στον Μάτε Ντέλιτς κερδίζοντας τον Κροάτη συμπατριώτη του με 6-2, 6-1.

Στους “16”, ο Ντόντιγκ θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό, Νο8 του ταμπλό, Μαρσέλ Γκρανογέρς ο οποίος νωρίτερα κέρδισε με 6-2, 7-6(3) τον αριστερόχειρα Αυστριακό, Γιούργκεν Μέλτζερ.