ΗΡΩΑΣ!

By tgi 0
11/05/2014

Το χρυσό παιδί του Γιαπωνέζικου τένις, Κέι Νισικόρι μετά από έναν εξαντλητικό ημιτελικό, τόσο σωματικά, αλλά κυρίως πνευματικά, που διήρκεσε σχεδόν 3 ώρες, επικράτησε του Νταβίντ Φερέρ 2-1 σετ και σφράγισε το μεγάλο τελικό της Μαδρίτης κόντρα στο Βασιλιά του χώματος, Ράφαελ Ναδάλ, στον πρώτο του Masters τελικό της καριέρας του!

Ένας απίστευτος δεύτερος ημιτελικός εκτυλίχθηκε στο κεντρικό court του Manolo Santana στο Μαγικό Κουτί ανάμεσα σε δύο τενίστες που έδωσαν στην κυριολεξία ό,τι είχαν και δεν είχαν στην κεντρική πίστα του La Caja Magica.

Αφού ξεπέρασε το ψυχολογικό σοκ από την απώλεια match point κι εν συνεχεία του 2ου σετ, ο 24χρονος Κέι Νισικόρι ανασυγκροτήθηκε και επιβλήθηκε 7-6(5), 5-7, 6-3 του πολεμιστή Νταβίντ Φερέρ κλείνοντας την αναμέτρηση στο 10ο match point έπειτα από ένα παιχνίδι που έσπασε στην κυριολεξία καρδιές στην ισπανική πρωτεύουσα!

Τελικά, ο Νισικόρι κατάφερε να συγκρατήσει τα πολλά νεύρα αλλά και το πρόβλημα τραυματισμού χαμηλά στη μέση και μετά από 2 ώρες και 55 λεπτά αγωνίας και απίστευτης έντασης κατάφερε να φτάσει στη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του μέχρι την επόμενη!

Ο μακράν καλύτερος αγώνας της εβδομάδας στο Μαγικό κουτί χαρακτηρίστηκε από την άρνηση των δύο βραχύσωμων αθλητών να παραδοθούν. Με ασταμάτητο τρέξιμο και δοκιμάζοντας ο ένας τα όρια του άλλου πρόσφεραν στους τηλε-θεατές ένα απίστευτο ματς!

Μπορεί ο συνολικός αριθμός των αβίαστων λαθών (89) να φαντάζει μεγάλος, αλλά πολλά από τα λάθη ήταν απόρροια της τρομακτικής πίεσης που ασκούσε τόσο ο Νισικόρι, όσο και ο Φερέρ από τη μία πλευρά του court στην άλλη.

Ο Φερέρ προηγήθηκε με 5-2 games στο εναρκτήριο σετ, όμως αυτό δεν πτόησε στιγμή το παιδί-θαύμα του Γιαπωνέζικου τένις που κατάφερε να πάρει πίσω το break την ώρα που ο σπουδαίος αντίπαλός του σέρβιρε για την κατάκτηση του πρώτου σετ και ισορρόπησε την κατάσταση (5-5).

Με τους δύο βραχύσωμους να διατηρούν εν συνεχεία τα σερβίς τους, οδηγηθήκαμε στο tie break, όπου ο Ιάπωνας εκμεταλλεύτηκε το πρώτο του set point και με σκορ 7-5 στο breaker έκλεισε το πρώτο κομμάτι του δεύτερου ημιτελικού, μετά από 52 λεπτά σκληρής μάχης από τους δύο μονομάχους.

Στα μισά του δευτέρου σετ, οι δύο τενίστες αντάλλαξαν από ένα break, με το Φερέρ να τραβάει πρώτος τη σκανδάλη (4-3) και το χαρισματικό Ιάπωνα να απαντάει άμεσα (4-4).

Η συνέχεια επεφύλασσε μία πραγματική μάχη…

Στο 10ο game και με το σκορ 5-4 υπέρ του Νισικόρι, ο Ιάπωνας έφτασε σε match point, όμως ο Φερέρ, σερβίροντας το μοναδικό του άσο στο σετ, το έσβησε ακαριαία και ισοφάρισε σε 5-5.

Την κατάλληλη στιγμή ο No2 Ισπανός στον κόσμο έσπασε εκ νέου το σερβίς του Νισικόρι (6-5) και με χαρακτηριστική δυσκολία ισοφάρισε στα σετ κατακτώντας το δεύτερο κομμάτι του αγώνα με 7-5 σε 68 λεπτά.

Στο καθοριστικό σετ, ο Ιάπωνας που θα ντεμπουτάρει την προσεχή Δευτέρα (12/05) στο top10 της βαθμολογίας της ATP, πέτυχε το «χρυσό» break στο 6ο game (4-2), αφού προηγουμένως είχε σβήσει δύο ευκαιρίες του Ισπανού στο δικό του service game και σφράγισε μετά από ένα μαραθώνιο game, στο 10ο match point (!) του, την παρθενική του παρουσία σε τελικό της σειράς ATP Masters 1000!

Ο Νισικόρι που θα σκαρφαλώσει στο Νο9 της ATP, έχει νικήσει τόσο τον Φέντερερ όσο και τον Τζόκοβιτς, ωστόσο δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ποτέ τον Ναδάλ, με τον Ισπανό να έχει το απόλυτο των νικών 6-0 απέναντι στον δαιμόνιο Ιάπωνα.