Ημιτελικά και Top10 ο Νίντζα!

By tgi 0
10/05/2014

Η μαγική σεζόν του Κέι Νισικόρι στο ATP Tour, συνεχίζεται… Ο θαυματουργός Ιάπωνας, με νέα εντυπωσιακή εμφάνιση στη Μαδρίτη, επικράτησε 2-0 σετ του Φελιτσιάνο Λόπεζ στον τελευταίο προημιτελικό την Παρασκευή, σφράγισε το μεγάλο ματς με τον Φερέρ στα ημιτελικά και από τη Δευτέρα θα ανήκει στους 10 καλύτερους της κατάταξης!

Το big thing του Γιαπωνέζικου τένις πέτυχε άλλη μία σπουδαία νίκη στη Μαδρίτη και βελτιώνοντας σε 9-0 το αήττητο σερί που διατηρεί τη φετινή σεζόν στο χώμα, εξασφάλισε το τελευταίο χρονικά εισιτήριο των προημιτελικών της Παρασκευής στην ισπανική πρωτεύουσα.

Πετυχαίνοντας την 8η διαδοχική νίκη χωρίς να χάσει σετ στο χώμα για φέτος, ο μικρός, πλην όμως θαυματουργός, Ιάπωνας επικράτησε 6-4, 6-4 του γηπεδούχου Φελιτσιάνο Λόπεζ έπειτα από μιάμιση ώρα αγώνα.

Χάρη σε αυτή τη νίκη ο κορυφαίος Ιάπωνας τενίστας, No12 αυτή τη στιγμή στον κόσμο, θα κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης τη Δευτέρα (12/05) και θα γίνει ο πρώτος Ασιάτης τενίστας που μπαίνει στο top10 μετά τον Ταϊλανδό Πάραντορν Σρίτσαφαν (29/03/2004).

«Ήταν μεγάλος στόχος για μένα να μπω στο top10. Πλέον καλούμαι να διατηρήσω το υψηλό επίπεδο του τένις που παίζω και τη θέση μου στην κατάταξη», δήλωσε περιχαρής.

Παίζοντας φουλ επιθετικό τένις από τον πρώτο κιόλας πόντο της αναμέτρησης, ο Κέι Νισικόρι έδειξε από τα…. αποδυτήρια τις άγριες διαθέσεις του για το τι θα επακολουθήσει στο κεντρικό court του La Caja Magica στον τελευταίο προημιτελικό αγώνα της Παρασκευής.

Ο 24χρονος Νισικόρι, κερδίζοντας τους τριπλάσιους πόντους έναντι του αριστερόχειρα Ισπανού στις ανταλλαγές χτυπημάτων από τη βασική γραμμή ήδη από τα πρώτα «αναγνωριστικά» games του εναρκτήριου σετ κι αφού σπατάλησε μία ευκαιρία νωρίς νωρίς, πέτυχε τελικά το πολύτιμο break στο 7o game (4-3) κι έκλεισε το πρώτο σετ στο 9ο (!) set point, 6-4 σε 44 λεπτά διασκεδαστικού τένις.

Μάταια ο 32χρονος Λόπεζ, No29 στην παγκόσμια κατάταξη, προσπαθούσε πεισματικά, οχυρωμένος πίσω από τη baseline, να μετριάσει με το slice τα πανίσχυρα και εξαιρετικής ακρίβειας χτυπήματα του Ninja του παγκοσμίου τένις…

Η κατάσταση δε διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού με το χαρισματικό Ιάπωνα να αρκείται σε ένα αργοπορημένο σπάσιμο του σερβίς στο 9ο game (5-4) και να σερβίρει με επιτυχία στη συνέχεια για το 2ο ημιτελικό της σειράς Masters τη φετινή σεζόν μετά από εκείνον που δε διεξήχθη ποτέ στο Sony Open του Μαϊάμι τον περασμένο Μάρτιο.

«Προσπαθούσα να γίνω πραγματικά επιθετικός γιατί γνώριζα ότι το παιχνίδι του Λόπεζ περιέχει πολύ slice και έχω ένα πλεονέκτημα με τα χτυπήματά μου. Συγκεντρώθηκα στους σημαντικούς πόντους και τελείωσα καλά το ματς», εξήγησε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Νισικόρι.

Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα υπήρξε το ιατρικό time out που πήρε ο Ιάπωνας στα μισά του 2ου σετ, νιώθοντας ενόχληση χαμηλά στην πλάτη. Μετά από σχετική περιποίηση από το φυσικοθεραπευτή του αγώνα, ο Κέι συνέχισε κανονικά.

Πλέον ο Νισικόρι πήρε κεφάλι με 3-2 στις head to head αναμετρήσεις με τον πολύπειρο Ισπανό αριστερόχειρα και σφράγισε το σπουδαίο δεύτερο ημιτελικό του Σαββάτου κόντρα στο No5 του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ στοχεύοντας στον τρίτο φετινό τελικό του tour μετά από τους επιτυχημένους σε Μέμφις και Βαρκελώνη.

Νταβίντ Φερέρ και Κέι Νισικόρι βρίσκονται ισόπαλοι 3-3 μετά από έξι αναμετρήσεις και το ραντεβού του Σαββάτου (20.00-OTE Sport 3HD) θα είναι το πρώτο τους στη χωμάτινη επιφάνεια.