06
06
2015

By ab 0

O Stan Wawrinka νίκησε τον Jo-Wilfried Tsonga με 3-1 σετ κάτω από τον καυτό Ήλιο του Παρισιού και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Roland Garros (Κυριακή, 16:00GR). Ο “Stanimal” θα περιμένει είτε τον Novak Djokovic, είτε τον Andy Murray, στον δεύτερο τελικό της καριέρας του σε Grand Slam διοργάνωση.

Ο Wawrika έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό τένις και νίκησε τον Tsonga μπροστά από το κοινό του, με 6-3, 6-7 (1), 7-6 (3), 6-4, σε 3 ώρες και 46 λεπτά. Ο πρώτος ημιτελικός έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες – η θερμοκρασία άγγιξε τους 37 βαθμούς για λίγη ώρα – και ήταν εξαντλητικός και για τους δύο παίκτες.

Το γαλλικό κοινό δεν επηρέασε τον Stan απέναντι στον Gilles Simon στον 4ο γύρο, δεν τον επηρέασε απέναντι στον Roger Federer των αναρρίθμητων fans σε όλο τον κόσμο και δεν τον επηρέασε ούτε σήμερα, στη δυσκολότερή του – όπως αποδείχτηκε – αποστολή, μέχρι στιγμής.

Κέρδισε τον Tsonga κάνοντας ακόμα ένα μυαλωμένο και πολύ σταθερό παιχνίδι, χάρη στο οποίο κυριάρχησε σε μεγάλη διάρκεια στο court. Το “κλειδί” για τη μεγάλη νίκη του Ελβετού ήταν τα 16 χαμένα break points του Tsonga (1/17). Και ο ίδιος βέβαια άφησε αρκετές ευκαιρίες ανεκμετάλλευτες, έχοντας 3/15 κερδισμένα break points.

Η ροή του αγώνα:

1o ΣΕΤ
Αν και κλήθηκε να σώσει 3 break points στο 1ο game του αγώνα, ο Wawrinka κράτησε το σερβίς του και ήταν αυτός που πήρε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα με break, για να ξεφύγει με 4-1. Το break του Ελβετού ήρθε σε ένα game που ο Tsonga είχε προηγηθεί με 40-0 και όλα έδειχναν πως θα κλείσει εύκολα, αλλά δεν το έκανε.

Αργότερα ο Stan δεν είχε εύκολο έργο, χρειάστηκε να σβήσει κι άλλο ένα break point στο 7ο game – για να γράψει το 5-2 – όμως συνολικά δεν έχασε καμία φορά το σερβίς του στο εναρκτήριο σετ και έκανε το 6-3 μέσα σε 35 λεπτά.

2ο ΣΕΤ
Ο Ελβετός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και άνοιξε το 2ο σετ με ένα ακόμη break, για να πάρει αποφασιστικό προβάδισμα στον αγώνα. Προηγήθηκε με 2-0, με 3-1 και με 4-2, μέχρι ο Tsonga να κάνει το break που τον έφερε για τα καλά πίσω στο ματς.

Ο Γάλλος έκανε κάτι που είχε κάνει και στα προημιτελικά με τον Kei Nishikori. Εκεί που φαινόταν να μην έχει πολλή τύχη, έκανε το break κόντρα στη ροή του αγώνα, ισοφάρισε σε 4-4 και ξαφνικά ανέβασε στροφές, δείχνοντας πως εκείνος είχε πλέον το momentum.

Το αποκορύφωμα ήρθε στο 11ο game, όταν επέστρεψε από το 15-40 και κράτησε το σερβίς του μέσα σε πολύ θερμή ατμόσφαιρα στο Philippe Chatrier, για να κάνει το 6-5. Λίγο μετά ο Stan απάντησε και έστειλε το σετ στο tie-break, όμως ο ψυχωμένος και ανεβασμένος Tsonga δεν είχε πρόβλημα. Πήρε τους πρώτους 6 πόντους του και τελικά το έκλεισε με 7-1, για να πάρει το 2ο σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

3ο ΣΕΤ
Με ένα best-of-three παιχνίδι να βρίσκεται μπροστά τους, οι δύο παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια για λίγα λεπτά, προκειμένου να αλλάξουν ρούχα και να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους. Ο αγώνας έγινε κάτω από έναν καθαρό ουρανό και έναν καυτό παριζιάνικο Ήλιο.

Στην επανεκκίνηση του αγώνα, ο Wawrinka χρειάστηκε και λίγα λεπτά με τον φυσιοθεραπευτή του, καθώς χτύπησε στο μεσαίο δάχτυλο του δεξιού του χεριού. Αυτό πάντως δεν φάνηκε να τον επηρεάζει και οι δυο τους συνέχισαν τη σκληρή και αμφίρροπη μάχη τους.

Ο Tsonga έφτανε σε κερδισμένα service games πιο πειστικά από τον αντίπαλό του και ήταν εκείνος πλέον που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Wawrinka όμως άντεχε και έσωσε συνολικά 6 ακόμη break points στο σετ, για να φτάσει μέχρι το tie-break.

Εκμεταλλεύτηκε και με το παραπάνω την αδυνατότητα του Γάλλου να κάνει το break και πήρε το tie-break με 7-3, για να προηγηθεί για δεύτερη φορά με σετ.

4ο ΣΕΤ
Αυτό το σετ στοίχισε πολλά στον Tsonga και όπως αναμενόταν αποδείχτηκε καθοριστικό στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Wawrinka δεν έχασε ούτε έναν πόντο στο 1ο game του 4ου σετ και έκανε το break, ενώ αργότερα επέστρεψε από το 0-30 και κράτησε για το 2-0. Ο Tsonga συνέχισε να σπαταλά τις ευκαιρίες του και στο 4ο game έχασε 4 ακόμα break points.

Αφού έκανε έπειτα από περιπέτειες το 3-1, ο Wawrinka δεν απειλήθηκε ξανά. Αντίθετα ο ίδιος απείλησε με νέο break, όμως έχασε 4 ευκαιρίες στο 7ο game. Ο Τsonga μείωσε σε 4-3, αλλά δε βρήκε άλλες ευκαιρίες για να επιστρέψει. Ο Ελβετός, πιο αποφασισμένος από ποτέ, έχασε έναν πόντο στα δύο τελευταία games που σέρβιρε και έβαλε τέλος στον πρώτο ημιτελικό, σε κάτι λιγότερο από 4 ώρες αγώνα.

Ο Wawrinka νίκησε για 4η φορά τον Tsonga (και οι 4 στο χώμα) σε 7 αναμετρήσεις (4-3). Προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε τελικό Grand Slam, μετά από την επική του πορεία στο περσινό Australian Open, όπου νίκησε τους Novak Djokovic και Rafael Nadal για να κατακτήσει τον πρώτο του Grand Slam τίτλο.

Ο Tsonga από την πλευρά του ισοφάρισε την καλύτερή του επίδοση στο Grand Slam της πατρίδας του, αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει σε τελικό Major διοργάνωσης από το 2008, όταν ήταν φιναλίστ στη Μελβούρνη. O τελευταίος Γάλλος που βρέθηκε στον τελικό του Roland Garros ήταν ο Henri Leconte, ο οποίος έχασε το 1988 από τον Mats Wilander.

Ο Wawrinka θα διεκδικήσει τον 2ο Grand Slam τίτλο του και 10ο συνολικά στην καριέρα του, καθώς και 3ο φετινό. Θυμίζουμε ότι έχει κερδίσει ήδη 2 τίτλους στο 2015, τον Ιανουάριο στο Chennai της Ινδίας και τον Φεβρουάριο στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας. Ο Ελβετός έχει εξασφαλίσει άνοδο 3 θέσεων στο Νο6 του κόσμου και αν κατακτήσει το τρόπαιο θα επιστρέψει στο Νο4!