Εκτός Μαϊάμι ο Βασιλιάς!

By tgi 0
27/03/2014

Ποιος να το φανταζόταν…. Ο Ρότζερ Φέντερερ έμεινε εκτός ημιτελικής φάσης του Sony Open αφού ο εκπληκτικός Κέι Νισικόρι, μια ημέρα μετά τα 4 σωσμένα match points επί του Νταβίντ Φερέρ, πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και ανέτρεψε πολλές φορές το εις βάρος του σκορ απέναντι στον Ελβετό, παίρνοντας μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του κόντρα στον Ρότζερ Φέντερερ, σημείωσε ο απίθανος Κέι Νισικόρι ο οποίος συνέχισε την εξαιρετική πορεία του στο Μαϊάμι, παίρνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του το εισιτήριο για ημιτελική φάση Masters διοργάνωσης!

Ο 24χρονος Ιάπωνας, Νο21 της παγκόσμιας κατάταξης, την Τρίτη κέρδισε τον Νταβίντ Φερέρ μετά από συγκλονιστική μάχη και λίγες ώρες αργότερα έναν ακόμη τενίστα του top5 της ATP και μάλιστα των πιο επιτυχημένο στην ιστορία του αθλήματος.

Ο Ρότζερ Φέντερερ, είχε όλες τις προϋποθέσεις με το μέρος του, προηγήθηκε στα σετς, είχε δύο φορές προβάδισμα με break στο 2ο σετ, όμως ο δαιμόνιος Νισικόρι βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το σκορ και με 3-6, 7-5, 6-4 επί του Βασιλιά, πήρε μεγαλειώδη πρόκριση στους “4” καλύτερους του Sony Open, όπου τον περίμενε ο Νόβακ Τζόκοβιτς!

Η απίστευτη ταχύτητα του Νισικόρι και τα βαθιά, γρήγορα και καθαρά χτυπήματά του, δημιούργησαν πρόβληματα στον Φέντερερ ο οποίος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα όμως στη συνέχεια παρουσίασε μεταπτώσεις στην απόδοσή του και ειδικά από τη γραμμή του σερβίς, κάνοντας πολλά αβίαστα λάθη και παίζοντας σε χαμηλότερα επίπεδα αυτοπεποίθησης και σιγουριάς απ’ότι μας είχε συνηθίσει.

Ο 32χρονος απ΄τη Βασιλεία, πήγε στην προημιτελική αναμέτρηση με τον Νισικόρι έχοντας χάσει μόλις 18 πόντους στο σερβίς του, στα τρία προηγούμενα παιχνίδια του με Κάρλοβιτς, Ντε Μπάκερ και Γκασκέ, ωστόσο δέχθηκε συνολικά 5 breaks απ’τον “Σαμουράι” Κέι και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Στο καθοριστικό σετ, μάλιστα, ο Φέντερερ δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου το σερβίς του αντιπάλου του ενώ το πολυπόθητο break που έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα, ο Νισικόρι το πέτυχε στο 10ο game (6-4), την ώρα που ο μαέστρος σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς.

Σε εκείνο το game, ο Φέντερερ έδειξε αδυναμία να διαχειριστεί την πίεση και δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει την απίστευτη εμπειρία του έχοντας βρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις πάμπολλες φορές στο παρελθόν, ξεφεύγοντας με επιτυχία…

“Νιώθω πανέμορφα φυσικά. Κέρδισα τον Ρότζερ. Πιστεύω ότι έπαιξα πραγματικά καλά, ειδικά στο 3ο σετ. Οι μπάλες μου ήταν βαθιές και τα χτυπήματά μου πολύ καλά. Όλα πήγαιναν καλά. Υπήρχαν δύσκολες στιγμές, όμως πάλεψα και είμαι πολύ χαρούμενος που πέρασα” είπε ο Νισικόρι μέσα στο court.

Το γήπεδο “πάγωσε” μόλις ο Νισικόρι τελείωσε το ματς με έναν εκπληκτικό jump backhand winner, μετά από 2 ώρες και 8 λεπτά συναρπαστικής μάχης.

Ψύχραιμος και με ένα χαμόγελο στο πρόσωπο, ο Νισικόρι χαιρέτησε τον Φέντερερ στο φιλέ και στη συνέχεια σήκωσε τις γροθιές του για να κερδίσει το αμήχανο χειροκρότημα των θεατών στο κεντρικό court, το οποίο περίμενε να απολαύσει άλλη μια μεγάλη μονομαχία ανάμεσα σε Φέντερερ και Τζόκοβιτς φέτος.

Κι όμως, όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τον Φέντερερ ο οποίος πήρε προβάδισμα με 4-1 games και παρά το πρώτο break που δέχθηκε στο τουρνουά στο 7ο game (4-3), σημείωσε και νέο break στο σερβίς του Νισικόρι, κατακτώντας το εναρκτήριο σετ με 6-3 σε 34 λεπτά.

Δύο φορές προηγήθηκε με break στο 2ο σετ ο Φέντερερ, στο 2-1 και στο 4-3, όμως ο Νισικόρι αρνιόταν να παραδοθεί χωρίς μάχη.

Παλεύοντας στα ίσια με το “θηρίο”, ο 24χρονος Ιάπωνας πέτυχε το καθοριστικό break στο 12ο game (7-5) του 2ου σετ, βάζοντας φωτιά στο ματς και σε αμφιβολίες τις πιθανότητες τίτλου του Φέντερερ.

Ο Νισικόρι δεν κινδύνευσε καθόλου στο 3ο σετ και αφού απέτυχε να μετατρέψει σε break τις δύο ευκαιρίες στο 4ο game, πέτυχε το χρυσό break στο τελευταίο game του αγώνα, στο 3ο του match point (είχε 0/40), με έναν εκπληκτικό backhand winner.

Όπως και με τον Φέντερερ, έτσι και με τον Τζόκοβιτς ο Νισικόρι έχει ρεκόρ 1-1, έχοντας κερδίσει τον Σέρβο στο πιο πρόσφατο ραντεβού τους, στα ημιτελικά της Βασιλείας το 2011.

“Τον έχω κερδίσει, οπότε μπορώ να τον ξανακερδίσω, αν παίξω όπως σήμερα” είπε με θάρρος ο Νισικόρι ενόψει του ημιτελικού της Παρασκευής.