22
02
2015

By ab 0

Εκτός υπεράσπισης του τίτλου στο Ρίο ντε Τζανέιρο έμεινε ο Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υψηλό επίπεδο του 1ου σετ με αποτέλεσμα να ηττηθεί στα τρια σετ από τον Φάμπιο Φονίνι, με τον Ιταλό να πετυχαίνει φοβερή ανατροπή του σκορ, σφραγίζοντας το ραντεού στον τελικό με τον Νταβίντ Φερέρ.

Για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά…

Ο Ράφαελ Ναδάλ γνωρισε την πρώτη ήττα της καριέρας του (!) σε ημιτελική φάση χωμάτινης διοργάνωσης καθώς και την πρώτη του ήττα απ’τον Φάμπιο Φονίνι, στην 5η αναμέτρηση με τον Ιταλό πρωταθλητή.

Το Νο1 του ταμπλό, επιβεβαίωσε την όχι και τόσο καλή αγωνιστική του κατάσταση ενώ φάνηκε να αντιμετωπίζει και πρόβλημα στους προσαγωγούς, στην οδυνηρή ήττα απ’τον Φάμπιο Φονίνι στο 2ο ημιτελικό του Rio Open 2015.

Ο 27χρονος Ιταλός, Νο28 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από συναρπαστική μάχη, επικράτησε με 1-6, 6-2, 7-5 του κορυφαίου τενίστα στο χώμα και προκρίθηκε στον τελικό της ATP World Tour 500 διοργάνωσης, πετυχαίνοντας την πρώτη Top5 νίκη της καριέρας του!

Ο Ναδάλ, ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσε αγωνιστικά, ψυχολογικά και σωματικά, γνωρίζοντας μια απ’τις πιο οδυνηρές ήττες της καριέρας του.

Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, κατέκτησε σε μόλις 27 λεπτά το εναρκτήριο σετ, πετυχαίνοντας δύο breaks στο σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Φονίνι αντέδρασε πετυχαίνοντας break στο εναρκτήριο game του 2ου σετ, όμως όλοι πίστεψαν πως ο αγώνας τελείωσε μετά τα δύο απανωτά break και το προβάδισμα του Ναδάλ με 2-1.

Η κατάρρευση του Ράφα στη συνέχεια, δεν είχε προηγούμενο…

Ο Φονίνι πέτυχε τέσσερα break στο 2ο σετ, κατακτώντας πέντε συνεχόμενα game ενώ έσωσε 3 break point του Ισπανού στο εναρκτήριο game του καθοριστικού σετ και στη συνέχεια σφράγισε τη νίκη του με break στο 12ο game (7-5), μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά αγώνα.

Ο Ναδάλ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στο δεξί προσαγωγό κάτι που φάνηκε να τον επηρεάζει στο ματς.

Το 3o match point του Φονίνι ήταν κυριολεκτικά… επικό!

Στον τελικό της Κυριακής, ο Ιταλός θα αντιμετωπίσει το Νο2 του ταμπλό, Νταβίντ Φερέρ ο οποίος στον πρώτο ημιτελικό κέρδισε με 7-5, 6-1 τον Αυστριακό, Αντρέας Χάιντερ-Μάουρερ.

Η ήττα απ’τον Φονίνι, σημαίνει ότι ο Ράφαελ Ναδάλ την ερχόμενη Δευτέρα θα βρίσκεται στην 4η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, αφού ο Άντι Μάρει θα τον ξεπεράσει στην 3η θέση.