Εβδομάδα Davis Cup
Blog
  • Main page
03
03
2015

Εβδομάδα Davis Cup

By ab 0

Mετά τα τρία συναρπαστικά τουρνουά σε Ντουμπάι, Ακαπούλκο και Μπουένος Άιρες, οι τενίστες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στις υποχρεώσεις με τις εθνικές τους ομάδες καθώς το ερχόμενο τριήμερο 6-8 Μαρτίου, διεξάγονται οι πρώτες μάχες του Davis Cup με τα βλέμματα να πέφτουν στον 1ο γύρο του World Group.

O Νόβακ Τζόκοβιτς επιστρέφει στις υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα Davis Cup της Σερβίας, έχοντας οδηγήσει στον τίτλο τη χώρα του στη διοργάνωση του 2010.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, μαζί με τους Τροίτσκι, Ζίμονιτς και Κραϊνοβιτς θα προσπαθήσουν να κόψουν την όρεξη των Κροατών οι οποίοι έρχονται πάνοπλοι στο Κραγιεβο, με τους Μάριν Τσίλιτς και Μπόρνα Τσόριτς να είναι ικανοί για το καλύτερο, στην εκτός έδρας αποστολή τους.

Πιστός στη χώρα του και το νέο Νο4 της ATP, Κέι Νισικόρι ο οποίος θα έχει δύσκολο έργο αφού θα κληθεί να τα βάλει με τους δύσκολους Καναδούς, Μίλος Ράονιτς και Βάσεκ Πόσπισιλ στην ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της Ιαπωνίας με τον Καναδά, στο Βανκούβερ.

Ο Άντι Μάρει θα αγωνιστεί με την εθνική ομάδα της Βρετανίας στην εντός έδρας αναμέτρηση με τις Ηνωμένες Πολιτείες στη Γλασκώβη, θέλοντας να επαναλάβει τον περσινό θρίαμβο επί των Αμερικανών στον 1ο γύρο του World Group 2014, όταν είχε οδηγήσει τη χώρα του σε εκτός έδρας νίκη στο Σαν Ντιέγκο. Οι Αμερικανοί έρχονται με τον κορυφαίο της χώρας, Τζον Ίσνερ και τους θρυλικούς Μπράιαν.

Οι περσινοί θριαμβευτές του World Group, Ελβετοί θα εμφανιστούν πολύ αποδυναμωμένοι στον εκτός έδρας αγώνα με το Βέλγιο καθώς ούτε ο Φέντερερ ούτε ο Βαβρίνκα θα δώσουν το παρον στο δύσκολο tie.

Σπουδαίοι αγώνες αναμένονται στην αρένα της Φρανκφούρτης, στη σημαντική αναμέτρηση της Γερμανίας με τη Γαλλία. Ο Ρισάρ Γκασκέ, μετά την εγκατάλειψη στον αγώνα με τον Φέντερερ στο Ντουμπάι, απέσυρε τη συμμετοχή του απ’το κρίσιμο tie με τους Γερμανούς και ο Αρνό Κλεμόν θα στηριχθεί στους Μονφίς και Σιμόν. Από την άλλη, η Γερμανία έχει στις τάξεις της τους Κολσράιμπερ και Μπέκερ.

Χωρίς τον κορυφαίο της χώρας, Τόμας Μπέρντιχ, οι Τσέχοι θα υποδεχθούν τους Αυστραλούς στην Οστράβα, με τους Ροσόλ, Βέσελι να αντιμετωπίζουν τους Τόμικ, Χιούιτ, Γκροθ και Κοκκινάκη καθώς ο Νικ Κύργιος δεν πρόλαβε να ξεπεράσει το πρόβλημα στην πλάτη.

Οι περσινοί ημιφιναλίστ Ιταλοί, ταξιδεύουν στην Αστάνα για τη δύσκολη αναμέτρηση με το Καζακστάν ενώ μεγάλες μάχες αναμένονται και στο Μπουένος Άιρες καθώς η Αργεντινή υποδέχεται τη Βραζιλία στο σούπερ Λατινοαμερικάνικο ντέρμπι.

Τα ζευγάρια και οι τενίστες που αποτελούν τις ομάδες

GERMANY v FRANCE
Venue: Fraport Arena, Frankfurt, GER (hard – indoor)

Germany
Philipp Kohlschreiber
Benjamin Becker
Jan-Lennard Struff
Andre Begemann
Captain: Michael Kohlmann

France
Gilles Simon
Gael Monfils
Nicolas Mahut
Captain: Arnaud Clement

GREAT BRITAIN v USA
Venue: Emirates Arena, Glasgow, GBR (hard – indoor)

Great Britain
Andy Murray
James Ward
Dominic Inglot
Jamie Murray
Captain: Leon Smith

USA
John Isner
Donald Young
Mike Bryan
Bob Bryan
Captain: Jim Courier

CZECH REPUBLIC v AUSTRALIA
Venue: Cez Arena, Ostrava, CZE (hard – indoor)

Czech Republic
Lukas Rosol
Jiri Vesely
Jan Mertl
Adam Pavlasek
Captain: Jaroslav Navratil

Australia
Bernard Tomic
Samuel Groth
Lleyton Hewitt
Τhanasis Kokkinakis
Captain: Wally Masur

KAZAKHSTAN v ITALY
Venue: National Tennis Centre, Astana, KAZ (hard – indoor)

Kazakhstan
Mikhail Kukushkin
Andrey Golubev
Aleksandr Nedovyesov
Dmitry Popko
Captain: Dias Doskarayev

Italy
Fabio Fognini
Andreas Seppi
Simone Bolelli
Paolo Lorenzi
Captain: Corrado Barazzutti

ARGENTINA v BRAZIL
Venue: Tecnopolis, Buenos Aires, ARG (clay – outdoor)

Argentina
Leonardo Mayer
Federico Delbonis
Diego Schwartzmann
Carlos Berlocq
Captain: Daniel Orsanic

Brazil
Thomaz Bellucci
Joao Souza
Marcelo Melo
Bruno Soares
Captain: Joao Zwetsch

SERBIA v CROATIA
Venue: Kraljevo Sports Centre, Kraljevo, SRB (hard – indoor)

Serbia
Novak Djokovic
Viktor Troicki
Filip Krajinovic
Nenad Zimonjic
Captain: Bogdan Obradovic

Croatia
Marin Cilic
Borna Coric
Mate Delic
Marin Draganja
Captain: Zeljko Krajan

CANADA v JAPAN
Venue: Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre, Vancouver, CAN (hard – indoor)

Canada
Milos Raonic
Vasek Pospisil
Frank Dancevic
Daniel Nestor
Captain: Martin Laurendeau

Japan
Kei Nishikori
Go Soeda
Tatsuma Ito
Yasutaka Uchiyama
Captain: Minoru Ueda

BELGIUM v SWITZERLAND
Venue: Country Hall du Sart Tilman, Liege, BEL (hard – indoor)

Belgium
David Goffin
Steve Darcis
Ruben Bemelmans
Niels Desein
Captain: Johan van Herck

Switzerland
Yann Marti
Adrien Bossel
Henri Laaksonen
Michael Lammer
Captain: Severin Luthi