05
10
2014

By ab 0

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν… ο εαυτός του στα κρίσιμα σημεία του αγώνα με τον Άντι Μάρεϊ και πήρε την πρόκριση στον τελικό του China Open!

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο κέρδισε 6-3, 6-4 τον 27χρονο Βρετανό (Νο.11 στον κόσμο) σε 97 λεπτά και παραμένει αήττητος στο Πεκίνο, όπου μετράει 23 νίκες! Ήταν, μάλιστα, η έκτη φορά στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις με τον Μάρεϊ, που φεύγει με… χαμόγελα από το κορτ. Ο αντίπαλός του στον τελικό είναι ο Τόμας Μπέρντιχ (Νο.6), που υπέταξε άνετα με 6-4, 6-1 τον δήμιο του Ράφα Ναδάλ, τον Μάρτιν Κλίζαν. Ο Σέρβος φιλοδοξεί να σηκώσει τον 46ο τίτλο στην καριέρα του και έχει ως σύμμαχο την παράδοση, καθώς μετράει 15 νίκες σε 17 ματς με τον 29χρονο Τσέχο. Πολύ δύσκολα θα του ξεφύγει αύριο (5/10, 14.30) το πέμπτο τρόπαιο στην κινεζική πρωτεύουσα…

Μια κλασική αναμέτρηση Τζόκοβιτς-Μάρεϊ ήταν ο ημιτελικός του Πεκίνου, με τους δύο σπουδαίους τενίστες να προσφέρουν στο κοινό μεγάλα ράλι, με απίθανες άμυνες. Ο Νόλε, όμως, “χτύπησε” όταν έπρεπε και ήταν αυτός που πήρε άλλη μια νίκη σε βάρος του αντιπάλου του, την 14η σε 22 παιχνίδια. Προβλήματα στο δεύτερο σερβίς του είχε ο Μάρεϊ και έδωσε… δικαιώματα στον Τζόκοβιτς, που πήρε το προβάδισμα με το μπρέικ που έκανε στο στο 4-3 του πρώτου σετ.

Μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο, περνώντας με το καλημέρα στη θέση του οδηγού (2-0), όμως ο Μάρεϊ άρχισε να δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Έκοψε τον δρόμο του Νόλε προς το 4-1 και με μίνι αντεπίθεση έκανε το 3-4 και έδειχνε ικανός να ανατρέψει το σκηνικό στο ματς. Ο Τζόκοβιτς, ωστόσο, έκανε το καθοριστικό μπρέικ στο 4-4 και σέρβιρε με επιτυχία με τη νίκη… Ένα βήμα μακριά από την υπεράσπιση του τίτλου του, λοιπόν, ο Νόλε, που δείχνει για άλλη μια φορά “καυτός” στην Ασία…