06
2014

Βιάζεται για το Grand Slam

By tgi 0

Απειλητικό μήνυμα στον… Ράφαελ Ναδάλ, έστειλε ο Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στον αγαπημένο της εξέδρας, Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά και με ένα εύκολο, γρήγορο και επιβλητικό 3-0, έκλεισε θέση στον 20ο συνεχόμενο προημιτελικό του σε Grand Slam διοργάνωση!

Τρεις νίκες μακριά απ’το Grand Slam καριέρας ο Νόλε!

Ο πολύ σπουδαίος Σέρβος τενίστας, έκανε φύλλο και φτερό τον πολύ κατώτερο των περιστάσεων, Τσονγκά και προκρίθηκε στους “8” καλύτερους του μοναδικού Major που λείπει απ’την πλούσια τροπαιοθήκη του.

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν αψεγάδιαστος στο Philippe Chatrier και παρόλο που αντιμετώπιζε έναν απ’τους κορυφαίους της διοργανώτριας χώρας, σε ένα εχθρικό περιβάλλον, απέδειξε για πολλοστή φορά ότι δεν καταλαβαίνει από έδρες, φτάνοντας με άνεση και στυλ στο 6-1, 6-4, 6-1 επί του Τσονγκά, στο τελευταίο ανδρικό παιχνίδι της 8ης ημέρας στο Παρίσι!

Βέβαια, πριν τον πιθανό τελικό με τον Ναδάλ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς καλείται να ξεπεράσει δύο ακόμη εμπόδια και πρώτα απ’όλα αυτό του Μίλος Ράονιτς που εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του στο τουρνουά και πριν λίγες στιγμές, είχε πανηγυρίσει την παρθενική του πρόκριση σε 8αδα Grand Slam τουρνουά, με νίκη 6-3, 6-3, 6-3 επί του Μαρσέλ Γκρανογέρ.

Επίσης, στο κάτω μέρος του ταμπλό έχουν μείνει οι επικίνδυνοι, Τόμας Μπέρντιχ και Έρνεστς Γκούλμπις που θα αναμετρηθούν στον άλλο σφραγισμένο προημιτελικό.

Ο Τζόκοβιτς, απ’τον πρώτο πόντο της αναμέτρησης με τον Τσονγκά μέχρι τον τελευταίο, διατήρησε σε πολύ υψηλά επίπεδα την αυτοσυγκέντρωσή του, κάτι πολύ σημαντικό για τον Σέρβο ειδικά από τη στιγμή που ο αντίπαλός του δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή ημέρα και αυτό ήταν ερέθισμα για χαλάρωση.

Παρόλαυτα, ο ορκισμένος για τον τίτλο, Νόλε δεν χαλάρωσε ούτε λεπτό και με αδιάκοπο σφυροκόπημα από τη βασική γραμμή, οδήγησε σε σωρεία αμέτρητων λαθών τον Τσονγκά με αποτέλεσμα η νίκη να έρθει ελεγχόμενα και φυσιολογικά μετά από μόλις 1 ώρα και 29 λεπτά στο παγωμένο Philippe Chatrier.

Το γρήγορο break του Τζόκοβιτς, μόλις στο 2ο game (2-0) του εναρκτήριου σετ, έδωσε επιπλέον αέρα στον ήδη γεμάτο με αυτοπεποίθηση Σέρβο που συνέχισε να κυριαρχεί και το 6-1 μετά από 26 λεπτά.

Στο 2ο σετ, ο 27χρονος απ’το Βελιγράδι είχε την ευκαιρία να τελειώσει γρηγορότερα το σετ, όταν απέτυχε να σερβίρει στο 5-2, όμως το έκανε λίγο αργότερα και πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 3ο σετ, με τον Νόλε να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο, τον Τσονγκά να συνεχίζει τα αβίαστα λάθη και με το 7ο break του στο ματς, σφράγισε την πολύτιμη πλην άνετη νίκη.

“Έκανα ένα τέλειο ματς, απ’την αρχή μέχρι το τέλος. Ήταν πρόκληση το ματς για μένα, κόντρα στον Τζο μέσα στο σπίτι του. Ήθελα να ξεκινήσω με πίεση στον αντίπαλό, ήθελα να ψάξω τη βασική γραμμή, εκτέλεσα άψογα το πλάνο που έκανα με την ομάδα μου” είπε ο Τζόκοβιτς αμέσως μετά.

Πλέον, ο Σέρβος θέλει να συνεχίσει το απόλυτο ρεκόρ που έχει κόντρα στον Ράονιτς τον οποίον έχει κερδίσει στις δύο προηγούμενες συναντήσεις τους η τελευταία εκ των οποίων πριν μερικές εβδομάδες στα ημιτελικά του Rome Masters με δυσκολία 6-7(5), 7-6(4), 6-3.