06
05
2014

By ab 0

Έναν επιπλέον λόγο να παραμείνει συγκεντρωμένος στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πολύ σημαντικό τουρνουά της πατρίδας του στη Μαδρίτη, έχει ο Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος μετά την απόσυρση της συμμετοχής του Νόβακ Τζόκοβιτς, λόγω τραυματισμού, εξασφαλίζει την παραμονή του στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης!

Ο Ράφαελ Ναδάλ διανύει την 31η συνεχόμενη εβδομάδα του στην κορυφή της ATP και 133η συνολικά στην καριέρα του και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα παραμείνει εκεί και για 32η σερί εβδομάδα.

Η απουσία του Νόβακ Τζόκοβιτς απ’το Masters της Μαδρίτης, δίνει τη δυνατότητα στον Ισπανό κατακτητή να προσπαθήσει ανεπηρέαστος για τον 4ο τίτλο στην πατρίδα του (2005, 2010, 2013), χωρίς να σκέφτεται την απειλή του Σέρβου.

Οι δύο κορυφαίοι των τελευταίων χρόνων, δίνουν μάχη για το Νο1 του κόσμου και η διαφορά που τους χωρίζει είναι 1,860 βαθμοί, με τον Ράφα να έχει 12,900 και τον Νόλε 11,040.

Ο Ναδάλ καλείται να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Mutua Madrid Open και σε περίπτωση που τα καταφέρει θα διατηρήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, παραμένοντας στους 12,900 βαθμούς.

Αν ο Τζόκοβιτς κατακτούσε τον τίτλο στη Μαδρίτη (πέρυσι έχασε 2ο γύρο) και ο Ναδάλ αποκλειόταν πριν τα προημιτελικά, τότε ο Σέρβος θα επέστρεφε στην κορυφή της κατάταξης για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο του ’13.

Έτσι, η μάχη της κορυφής μεταφέρεται για την επόμενη εβδομάδα, στο Masters της Ρώμης, εφόσον βέβαια ο Τζόκοβιτς καταφέρει να είναι έτοιμος για το χωμάτινο ραντεβού στην αιώνια πόλη.

Αυτή την εβδομάδα δεν είχαμε αλλαγές στην πρώτη 10αδα της κατάταξης, κάτι που ενδέχεται να αλλάξει μετά το τέλος της Μαδρίτης.

Ο Στάνισλας Βαβρίνκα καλείται να υπερασπιστεί 600 βαθμούς (έφτασε τελικό όπου έχασε απ’τον Ναδάλ) ενώ ο Ρότζερ Φέντερερ μόλις 90 (έχασε απ’τον Νισικόρι πέρυσι 3ο γύρο) ενώ στα ημιτελικά έφτασε ο Τόμας Μπέρντιχ (360 βαθμοί) που απειλείται απ’τον Άντι Μάρει (έφτασε 8αδα) στην 6η θέση της κατάταξης.

Η πρώτη αλλαγή που παρατηρείται στην κατάταξη, είναι η πτώση μιας θέσης του Τόμι Χάας (Νο17) που δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Μόναχο την προηγούμενη εβδομάδα (έχασε στα ημιτελικά απ’τον μετέπειτα πρωταθλητή Μάρτιν Κλιζάν) ενώ στο Νο16 ανέβηκε ο Μίχαηλ Γιούσνι (+1).

Ο Κλιζάν, μετά τον τίτλο στο BMW Open, κέρδισε 49 θέσεις και ανέβηκε στο Νο62 της κατάταξης ενώ ο άλλος πρωταθλητής της προηγούμενης εβδομάδας, ο Κάρλος Μπέρλοκ που κέρδισε τον Μπέρντιχ στον τελικό του Oeiras Open, κέρδισε 11 θέσεις και σκαρφάλωσε στην 51η θέση της κατάταξης.