26
02
2015

By ab 0

Ακόμη πιο εντυπωσιακός από την πρεμιέρα του στο Ντουμπάι, παρουσιάστηκε στο δεύτερο αγώνα του στο Championships των Εμιράτων ο τέσσερις φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης, Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο του Αντρέι Γκολουμπέφ, παίρνοντας το εισιτήριο για τους “8” του τουρνουά.

Ακριβώς και μόλις 60 λεπτά χρειάστηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς για να πάρει τη νίκη απέναντι στον ακίνδυνο Αντρέι Γκολουμπέφ και την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Dubai Tennis Championships.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 6-1, 6-2 επί του Καζάκου πρωταθλητή, παίζοντας ανά διαστήματα… ρομποτικό τένις!

Το Νο1 του ταμπλό, με το γνωστό επιβλητικό του τένις από τη βασική γραμμή και τα safe ανεβάσματα στο φιλέ, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γκολουμπέφ ο οποίος μάταια προσπαθούσε να βρει αδυναμίες στο παιχνίδι του Σέρβου.

Ο ολοκληρωμένος Τζόκοβιτς, σημείωσε τέσσερα breaks σε δέκα προσπάθειες, δεν απειλήθηκε καθόλου στο σερβίς του και έφτασε στην άνετη επικράτηση με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Ντουμπάι.

Ήταν η 32η νίκη του Νόλε στη διοργάνωση, σε 36 παιχνίδια που έχει δώσει στο Championships (32-4) με τον χαρισματικό τενίστα να έχει κατακτήσει τέσσερις φορές το τρόπαιο, την τριετία 2009-11 και το 2013.

Τα γρήγορα break που πέτυχε στο ξεκίνημα κάθε σετ, έδωσαν επιπλέον αυτοπεποίθηση στον Τζόκοβιτς ο οποίος κυριάρχησε στο court και κέρδισε πάνω από το 73% των πόντων στο σερβίς του.

Ο 27χρονος απ’το Βελιγράδι, πέτυχε δύο συνεχόμενα break στο 4ο (3-1) και 6ο game (5-1) για να κατακτήσει σε 24 λεπτά το εναρκτήριο σετ.

Συνεχίζοντας δυνατά και στο 2ο σετ, ο Τζόκοβιτς πέτυχε break στο 3ο (2-1) και 7ο game (5-2), σερβίροντας επιτυχημένα για την πρόκριση στα προημιτελικά, εκεί όπου θα περιμένει το νικητή του αγώνα Λόπεζ-Ιλχάν.