01
07
2014

By ab 0

O προνομιούχος, λόγω της οροφής στο κεντρικό court, Άντι Μάρει συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις στην πατρίδα του και με την τέταρτη συνεχόμενη straight sets νίκη του στο Wimbledon, επί του Κέβιν Άντερσον, προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Championships, αυξάνοντας τις πιθανότητες υπεράσπισης του τίτλου.

Οι τρεις προηγούμενοι αντίπαλοι του Άντι Μάρει, δεν ήταν ακριβώς το δείγμα που περίμεναν οι συμπατριώτες του για να κρίνουν την αγωνιστική κατάσταση του Σκωτσέζου, αν και οι εμφανίσεις του ήταν εντυπωσιακές.

Κόντρα στον Κέβιν Άντερσον, όμως, ο Μάρει απέδειξε ότι όντως βρίσκεται σε σπουδαία αγωνιστική φόρμα, δείχνοντας ότι είναι πανέτοιμος να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο ιστορικό Major του Λονδίνου.

Ο 27χρονος Βρετανός, είτε με ανοιχτή είτε με κλειστή την οροφή στο κεντρικό court, ήταν ανώτερος του αντιπάλου του και έφτασε στη μεγάλη νίκη με 6-4, 6-3, 7-6(6) επί του Νοτιαφρικανού, σώζοντας μάλιστα και set point του ξανθομάλλη απ’το Γιοχάνεσμπουργκ, στο tie break του 3ου σετ.

Το Νο3 του ταμπλό, έπαιξε εξαιρετικό τένις στο Center Court, ξεδιπλώνοντας το σπουδαίο ταλέντο του μπροστά στις κατάμεστες κερκίδες, συνδυάζοντας με μαεστρία επιθετικότητα και σταθερότητα, με αποτέλεσμα ο Κέβιν Άντερσον να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά το διάσημο αντίπαλό του.

Με 49 winners τελείωσε το ματς Μάρει και μόλις 12 αβίαστα λάθη, με εντυπωσιακά ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς και μόλις ένα break από τον Άντερσον, σε σχετικά αδιάφορο σημείο του 2ου σετ κι ενώ μόλις οι δύο τενίστες είχαν επιστρέψει στο court από τη διακοπή λόγω βροχής, προκειμένου να κλείσει και η οροφή.

Ο Μάρει κατέκτησε με 6-4 το εναρκτήριο σετ σε 43 λεπτά, χάρη στο γρήγορο break στο 3ο game (2-1) και χωρίς να απειληθεί απ’τον Άντερσον ο οποίος βρίσκεται στην καλύτερη φάση της καριέρας του, απολαμβάνοντας το Νο18 του κόσμου (career high).

Στο 2ο σετ, ο Μάρει ξεκίνησε με διπλό break (3-0) και παρά το break του Νοτιοαφρικανού, μόλις επέστρεψαν από τη διακοπή (3-1), ο Βρετανός πιστοποίησε την ανωτερότητά του με νέο break στο 9ο game (6-3).

Το 3ο σετ ήταν πιο αμφίρροπο και ανταγωνιστικό, με τον Μάρει να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί αρκετές ευκαιρίες που είχε για break (είχε τέσσερις στο 4-4), με αποτέλεσμα ο Άντερσον να οδηγήσει το σετ στο tie break και μάλιστα να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να στείλει στο 4ο σετ την αναμέτρηση.

Ο Μάρει έσωσε το set point του αντιπάλου του στο 6-5 και με τρεις συνεχόμενους πόντους, σφράγισε τη σπουδαία νίκη και την 7η συνεχόμενη πρόκριση στα προημιτελικά του Major της πατρίδας του, μετά από 2 ώρες και 32 λεπτά αγώνα.

Στα προημιτελικά, ο Μάρει περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Ντιμιτρόφ-Μάγερ με το Βούλγαρο να προηγείται 2-0 σετ στο Court 1.

Λίγο νωρίτερα, ο Μάριν Τσίλιτς έγινε ο πρώτος άνδρας που εξασφαλίζει την πρόκριση στην 8αδα του Championships, κερδίζοντας στα τρία σετ το Γέρεμι Σαρντί και περιμένει το νικητή του αγώνα Τζόκοβιτς-Τσονγκά.